Máme tady další prodejní trhák? Nokia N78 kromě důležitých funkcí jako je GPS, WiFi nebo 3 Mpx fotoaparát nabídne především vylepšenou verzi Symbianu. Výrazně vylepšenou. FM vysílač na videu!

Na letošním Mobile World Congressu Nokia mimo Nokie N96, 6210 Navigator a 6220 Classic představila i model N78. Ačkoliv na první pohled je ze všech čtyř nejméně zajímavý, opak se stane pravdou - kombinací dobré ceny a optimální výbavy bude Nokia N78 pokračovat v kolejích svých sedmičkových předchůdců, Nokie N70 a N73. My jsme nástupce přes týden pečlivě testovali a teď si můžete přečíst první českou recenzi.

Nokia N78Nokia N78Nokia N78Nokia N78

Minimalistická dáma s otisky

Nokia N78 je telefonem klasické konstrukce (jakýpak by to byl nástupce, kdyby ne) a nenajdeme na ní žádný pohyblivý prvek. Z toho plyne, že se vytratila krytka fotoaparátu. A to je bohužel pravda - totiž ještě před tím, než začnu kritizovat samotný zadní kryt, zkritizuji otvor v něm. Ten je pro fotoaparát, který tvoří jeden souběžný díl s bleskem, který je bohužel usazen rovnou na tělo telefonu. Pokud si tedy sklo, které před fotoaparátem či bleskem je, poškrábáte, nejspíše se nevyhnete návštěvě servisu a nový díl také nebude zrovna nejlevnější. To považuji za největší chybu, krytka by se dala oželet, ale toto je velký nedostatek.

Nokia N78Nokia N78Nokia N78Nokia N78

Zadní kryt je sám o sobě dost špatný. Hned po vybalení z krabice šlo na řadu jeho sundání, které chce, pokud telefon držíte v ruce prvně, pevné nervy. Ale zjistil jsem, že to chce dát všechnu opatrnost pryč a za kryt prostě pořádně zabrat, následně vycvakne a vy můžete vkládat baterii se SIM kartou. Co se týká samotného krytu, objevil se v něm nový prvek, který jsem doposud nikde neviděl. Anténa je přilepena po celé ploše zadního krytu a nikoliv na zadní straně telefonu. Po sundání krytu tedy o anténu přijdete a je možné, že pár čárek ztratíte. To, jestli je toto řešení správné, si hodnotit netroufám.

Nokia N78Nokia N78Nokia N78Nokia N78

Ale zadní kryt dobrý určitě není: kromě toho, že se díky měkkému plastu mírně prohýbá mi nejvíce vadilo to, že vrže asi o půl milimetru na každou stranu. V číslech to sice hrozivě nepůsobí, při psaní SMS se z toho ale stane noční můra. Doufám, že je to vada jen mého kousku a u ostatních, prodejních kusů se to opakovat nebude, ačkoliv to tak zatím nevypadá. Jinak je konstrukce kvalitní, použité plasty, až na ten na zadním krytu, jsou dobré. Ještě se pozastavím u krytky slotu pro microSD karty. I z fotografií je vidět, že se nebude jednat zrovna o to nejlepší, co může být. I když guma držící krytku vypadá, že pár otevření přece jen přežije. Příjemná je dost nízká tloušťka telefonu, obzvláště v porovnání s N73. Jen by telefon mohl být o něco málo lehčí. Rozměry jsou víceméně klasické, telefon je mírně vyšší než N73ka.

Nokia N78Nokia N78Nokia N78Nokia N78

Design? Na ten má každý svůj názor, ale zatím se N78 v mém okolí líbila. Pokud jste byli uchváceni zmizením klávesnice z tiskových fotek, mohu potvrdit, uchváceni budete i pokud N78 uvidíte naživo. Co je ale opravdu utrpení, je sbírání otisků prstů. Ty Nokia N78 získává tak snadno, že se mi ji ani při focení nepodařilo uhlídat. Takže pokud se nechcete uleštit, trochu upatlaný telefon budete mít pořád. Zadní kryt na tom je o něco lépe než předek, ale ne o moc. Bohužel, pokud si N78 koupíte, musíte s tím počítat. V rychlosti ještě okomentuji balení - v klasické Nseries krabici najdete kromě samotného telefonu malou nabíječku, microUSB kabel (který ale nedobíjí), samozřejmě manuály a headset s odpojitelnými sluchátky. A potěší přítomnost microSD karty o kapacitě 2GB, kterou už naleznete rovnou v telefonu a tedy i bez adapteru. Opět mne naštval naprostý detail, Nokia prostě logo Nseries na folii na displej musela vytisknout, aby nebylo nic vidět a museli jste ji sloupnout. A na závěr zajímavost: nově vyřešené bylo uchycení poutka. Místo klasického provléknutí je v N78ce jen jeden otvor, do kterého se poutko zastrčí a po sundání krytu zahákne za háček.

Nokia N78Nokia N78Nokia N78Nokia N78

Klávesnice klame tělem

Klávesnice prošla, teď musím říci už neoprávněnou, kritikou hned po představení. Čtyři řady tlačítek jsou z tvrdého plastu, stisk ale ne, ten je měkký a jistý, prsty vás podobně jako u N82 určitě bolet nebudou. Klávesnice je neuvěřitelně tichá, stisk je slyšet jen pokud opravdu nastražíte uši. Zdvih je sice menší, než jsme u ostatních telefonů zvyklí, ale musím říci, že v tomto případě je to možná spíše k užitku. A pokud mám klávesnici zhodnotit celkově, byl jsem spokojen. Možná je to také proto, jak jsem se jí po představení obával a očekával to nejhorší, ale i tak příjemně překvapila. Samozřejmě, kvalitám Nokie E51 nebo E90 se rovnat nemůže, ale i několik desítek SMS denně se na ní dá napsat bez větších problémů. Zvyknete si rychle.

Nokia N78Nokia N78Nokia N78Nokia N78

Naopak ovládací klávesy, které vypadaly bezproblémové, mírně zklamaly. Pětisměrné tlačítko a funkční klávesy jsou poměrně dobré, jen mi u vadilo mírné viklání u pětisměrné klávesy. Menu, "céčko" a sluchátka jsou ale podstatně horší, kvůli jejich umístění na kraji mají naprosto minimální zdvih a obzvláště po slepu si nikdy nemůžete být jisti, zda-li jste klávesu opravdu zmáčkli. Poslední výhradu mám snad jen k tlačítku spouště, to je měkké až příliš a občas vyfotíte místo toho, abyste pouze zaostřovali. Pokud nebudete vědět, co že je to to Točítko Navi, vězte, že se jedná o Nokia NaviWheel. Ten funguje nejen v Menu, ale i hudebním přehrávači, fotografiích, kontaktech a dalších aplikacích. Škoda, že nejde nastavit citlivost, občas omylem pohnete palcem a zvolíte něco úplně jiného, než jste chtěli. Dlouho jsem dumal nad položkou "Dýchání". Tou se dá vypnout velice pěkné "dýchání" LED diody pod ovládací klávesou.

Nokia N78Nokia N78Nokia N78Nokia N78

Displej má úhlopříčku 2,4 palce, rozlišení QVGA (240 × 320 pixelů), šestnáct milionů barev a je aktivní. Opticky ale působí daleko menší. Nechybí ani čidlo pro světlo, které reguluje podsvětlení. Když už jsem u něj, klávesnice je, jak jsem již naznačil, podsvícena nad tlačítky, takže když zhasne, zmizí. Podsvětlení je velice dobré, bílé barvy a rovnoměrné, boční klávesy také svítí bíle. Nokia N78 má také stereo reproduktory, každý je ovšem z druhé strany. Sice tím stereo efekt nezaniká, ale poslech to dost znepříjemňuje, jakmile telefon položíte, jeden reproduktor se výrazně utlumí. Zvukový výstup do sluchátek (já testoval s Kossy PortaPro) je famózní, na zahraničních stránkách se tvrdí dokonce že i nejlepší mezi mobily. Tak odvážný nejsem, ale Nokia N78 hraje opravdu skvěle.

Nokia N78Nokia N78Nokia N78Nokia N78

Pro spojení s počítačem slouží microUSB konektor umístěný z levé strany vedle displeje. Ten, jak jsem zmínil, bohužel nedobíjí, což je opravdu škoda. Těsně nad reproduktorem se nachází konektor pro nabíječku, který je zapuštěn, a osobně ho považuji za opravdu povedený, i poloha z boku se hodí. Mezi nimi se nachází slot pro paměťovou kartu. Shora telefonu je 3,5 mm jack pro sluchátka a vedle něj vypínací tlačítko, vespod jen mikrofon. Dále snad mohu zmínit jen kulatou přední kamerku umístěnou nově vpravo.

Nokia N78Nokia N78Nokia N78Nokia N78

Feature Pack 2 stojí za to

Ještě než se pustím do konkrétních funkcí, podíváme se na novější verzi Symbianu jako celek. Změn a vylepšení je opravdu mnoho, troufám si tvrdit, že dokonce možná i více, než v Feature Packu 1, ale nejsou až tak podstatné. Některé změny budete objevovat opravdu dlouho. Nejvýraznější novinkou je ta vzhledová: v Nokii N78 jsou ve výchozím nastavení zapnuty opravdu nádherné animace. Nechybí prolnutí dvou různých displejů, animované přecházení mezi ikonkami, vyskakování podsložek, přetočení displeje skoro jako u iPhonu. Animace jdou popisovat slovy opravdu těžko, proto do pondělí připravíme dlouhé video, kde budou všechny efekty Feature Packu 2 zachycené.

Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78

Všechny grafické prvky jsou náročné na výkon a nejinak je tomu i v tomto případě. Telefon je se zapnutými animacemi výrazně pomalejší, pokud je ale vypnete, Nokia N78 je se svým 369 MHz procesorem opravdový drak. Druhou podstatnou změnou je předělání multitaskingu. Ten zvýšil svou účinnost o sto procent, nemusíte totiž procházet aplikaci po aplikaci, ale ikonky se zobrazují v rastru maximálně 5 × 3, víc se jich najednou nezobrazí. V souvislosti s tím se v po každém stisku levého funkčního tlačítka ukáže položka "Ukázat otevř. aplikace" s ikonkou S60. Naštěstí není vybrána, takže nemusíte vždy klikat o jednu dolů. Příjemné, praktické, ale hlavně to pomůže novým uživatelům. A třetím prvkem, kterého si možná všimnete nejdříve, je popisek středového tlačítka. To sice svou funkci příliš nezměnilo, ale v některých aplikacích se chová jinak, než to bylo u starších S60ek.

Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78

A teď konkrétně: kontakty. Po zapnutí se zobrazí "Žádné kontakty". Velkou výhodou je ale to, že je již konečně možné zobrazit nejen kontakty ze SIM karty/telefonu, ale dokonce i oboje najednou. Můžete si nastavit i paměť, do které se mají nově přidané kontakty ukládat. V nabídce je i možnost zazálohovat/obnovit kontakty na/z paměťové karty. I v detailech se objevilo několik nových položek (např. Jméno asistenta, Manžel/manželka, Střední jméno), jejich seznam tak čítá dohromady už 45 položek. Pokud si ke kontaktu přiřadíte i obrázek, nejen že se zobrazí jako miniatura při procházení kontaktů, ale při příchozím hovoru se ukáže na celý displej. Přímo z nabídky jde otevřít i webovou adresu uvedenou u kontaktu. A ke každému kontaktu si můžete nastavit zvlášť nejen vyzvánění, ale dokonce i video. To se bohužel neukáže, ale bude přehrávat jen zvuk. Můžete si nastavit text, který se zobrazí, když budete vy nebo kontakt vám volat. Hlasové ovládání celého telefonu si zaslouží samostatnou kapitolu a tak se o něm tady rozepisovat nebudu.

Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78

Ve zprávách se moc změn neudálo, nejpodstatnější je to, že telefon sám rozezná, zda-li se jedná o textovou nebo multimediální zprávu. Vylepšen byl také mailový průvodce, ten sám rozezná pár poskytovatelů a tak stačí vyplnit jen mail, jméno a heslo a už můžete stahovat. Zprávy jdou třídit podle data, odesílatele, předmětu nebo typu, maily taktéž. A můžete si nastavit, kolik se má uložit odeslaných zpráv (1 - 999 nebo žádná) a také kam - buď telefon, nebo paměťovka. Jako další položka v Menu je aplikace Mapy, ta sice v telefonu měla být již ve verzi 2.0, v mém případě se tak ale nestalo. Uvidíme, jestli prodejní kousky již Nokia Mapy 2.0 mít budou. Pod položkou Hudba je Hudební přehrávač (dle mých pocitů pořád stejný, a dobrý), Obchod, Podcasting, Rádio a FM vysílač (viz video níže). Rádio se hned po zapnutí zeptá, jestli chcete poslouchat přes internet nebo využít klasické Visual Radio. Novinkou je také RDS, které jsme doposud u S60 neviděli. To funguje spolehlivě, jen škoda, že jej rádia nevyužívají třeba pro názvy skladeb.

Galerii schovat, fotíme

Na "top pozici" v Menu nenaleznete Galerii, jak jsme doposud byli zvyklí, nýbrž Fotografie. Nokia N78 má způsob správy fotografií kompletně předělaný. Po spuštění aplikace se zobrazí sedm nabídek, u každé je posouvající se náhled fotografií jí odpovídající. Animace procházení fotografií je také daleko plynulejší, pokud to "roztočíte" opravdu naplno, zobrazí se "časový čtvereček" a na něm puntík, kde se právě nacházíte. Kromě do alb se fotografiím nyní přidávají i značky, tzv. tagy. Především díky docela dokonalému propojení se sociálními sítěmi Flickr, Vox a Nokia Ovi. Galerie ale nezmizela, najdete ji v Aplikacích pod Médii. Co se týče samotného fotoaparátu a jeho prostředí, je stejné jako u současného high-endu, Nokie N82. I do N78ky se dostal Geotagging, takže můžete přidávat fotografiím GPS souřadnice. Kvalita fotografií je dobrá, v některých ohledech dokonce možná lepší, než u N82ky, ale chybějící dva megapixely poznat jsou. Nečekejte ale při přechodu z Nokie N73 žádný velký skok. Pozor, fotografie jsou v původní velikosti! Poslední fotografie je pro srovnání ta samá scéna focena Nokií N82 s xenonovým bleskem.

Fotografie z Nokie N78Fotografie z Nokie N78Fotografie z Nokie N78Fotografie z Nokie N78
Fotografie z Nokie N78Fotografie z Nokie N78Fotografie z Nokie N78Fotografie z Nokie N78
Fotografie z Nokie N78Fotografie z Nokie N78Fotografie z Nokie N78Fotografie z Nokie N78
Fotografie z Nokie N78Fotografie z Nokie N78Fotografie z Nokie N78Fotografie z Nokie N78Fotografie z Nokie N78

Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78
Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78

Webový prohlížeč vylepšení také neutekl, jde ale spíše o vylepšení kosmetická: vyhledávat můžete adresu internetového telefonu, automatické záložky byly trefně přejmenovány na poslední navštívené stránky a můžete si vypnout jejich zobrazení na hlavní obrazovce, upravený byl i správce stahování a přehrávání videí na YouTube už je samozřejmostí, dokonce se zobrazí i obrázky ve formátu SVG. Co ale osobně považuji za největší chybu: pokud máte zapnutý slovník T9, zadáváte s ním i URL adresu, což dost dobře nejde. A tak se musíte pořád přepínat sem a tam, to ve starší verzi naštěstí nebylo. Kalendář má novinek také nepatrně, například pro čas a datum již nejsou dvě pole, ale jedno a umí mazat více záznamů najednou (zadáním data do nebo úplně všech). Aplikace QuickOffice je v nové verzi, už jsem jásal, že po kliknutí na Nový dokument se nový vytvoří, ale jásal jsem marně. Aplikace vás vyzve ke koupi licence. A v aplikacích najdete i nainstalovaných SportsTracker.

Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78

V nabídce Bluetooth je možné zařízení nejen přidávat, ale i blokovat. Když se na vás pak zařízení pokusí připojit, telefon ho jednoduše odmítne. V profilech bych neměl zapomenout na jednu věc - v Nokii N78 je nový Nokia Tune. A teď k přizpůsobení telefonu. Můžete si globálně nastavit velikost písma (Malá, Normální, Velká). Aktivní pohotovostní režim dostal i druhou podobu s názvem "Svislá čára", mně osobně však nesedla. Spočívá ve větších detailech, jeho ovládání však není tak rychlé. Položka Motivy byla zcela přepracována. Motivy v telefonu najdete čtyři, z toho jsou tři jen v jiných barvách a motiv Haze by měl být novou, podle mne nepříliš povedenou, image Symbianových Nokií. Menu může být jako tabulka, seznam podkova a "véčko". Jako tapetu a spořič lze nastavit i několik měnících se obrázků v intervalech jedné, deseti nebo třiceti minut nebo hodiny či dne. Poté si můžete ještě zobrazit obrázek na pozadí při hovoru. Největší novinkou jsou ale Audio motivy: ty nastavují zvuky. Ale nejen zvonění, dokonce i události kalendáře, vybité baterie, připojení headsetu nebo vložení paměťové karty. A opět vás nalákám na odstavec o hlasovém ovládání.

Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78

Nově je udělána nabídka dostupných připojení nejen k internetu. Pod nabídkou "Cíle v síti" naleznete čtyři kategorie - Internet, Multimediální zpráva, Služby WAP a Bez kategorie. Do každé se zařadí několik přístupových bodů, které pak využívá daná aplikace. Každý přístupový bod má jinou prioritu a podle toho telefon volí, pokud je jich dostupných více. Tak například upřednostňuje WiFi hotspoty před placeným připojením od operátora. S tím souvisí i další nová funkce: otestování internetového připojení. Pokud to telefonu dovolíte, po každém připojení k WiFi síti automaticky spustí test připojení, pokud se zdaří, přístupový bod se vytvoří v kategorii Internet, pokud ne, vytvoří se do "Bez kategorie". K čemu je aplikace "Vzdálené jednotky" se mi bohužel zjistit ani vyzkoušet nepodařilo.

Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78

Řeknu vám, co budete jen chtít

A teď přichází lahůdka, které se divím, že ji Nokia nikde neinzeruje. Nokia N78 umí mluvit. A dokonce i česky. Mluví na vás úplně všude. To, že Nokie uměly vyslovit jméno volajícího není nic nového, ale nyní si můžete nastavit jakoukoliv větu, která se vysloví, když budete mít slabou baterii. Nokia N78 vám řekne cokoliv. A že se vám nechtějí číst SMS zprávy? Žádný problém. Pod aplikací Poslech zpráv si můžete všechny SMS nechat přečíst. Sice se nedá říct, že by všemu bylo skvěle rozumět, ale pro rychlé zorientování to u většiny zpráv stačí. Toto měla už Nokia 5500 Sport, ovšem až v N78 je to dotažené k dokonalosti. Místo dalších vylepšení je zde totiž to nejpodstatnější: Zdena. Zdena je český hlas, který umí vyslovit i česká slova tak, že je jim docela dobře rozumět.

Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78Screen Nokia N78

Kromě toho všeho, co jsem výše zmínil, je v Nokii N78 mnoho a mnoho dalších vychytávek. Některé jsou skoro až směšné (Například po vypnutí vás telefon pozdraví "Nashledanou!"), některé ekologické ("Nabíjení dokončeno. Šetřete energii, odpojte nabíječku."), některé užitečné ("Zbývá pokusů: 2. Zadejte PIN Kód:"). Ve správci souborů se hned po spuštění zobrazí paměti a jejich zbývající kapacita, k paměťové kartě se přesunuly všechny její nastavení, položku Paměť už v telefonu nenajdete. Omlazovací kúrou také prošlo zobrazení aktuálního firmwaru, po zadání *#0000# se zobrazí Správce přístroje, ze kterého je vidět o FW vše a můžete i zkontrolovat aktualizace. V mém případě se jednalo o FW 10.136 z 8.5.2008.

A teď přistoupím k Nokii N78 jako takové. Ze začátku byl telefon stabilní, rychlý a všechny operace prováděl přesně tak, jak měl. Po několika dnech tvrdého používání už se ale sem tam restartoval, občas na chvíli zamrzl. Co mne ale naštvalo nejvíce bylo to, že asi tři dny se po deseti minutách přehrávání hudby telefon restartoval. Včera už mi některé aplikace hlásily, že paměť je plná (přitom nebyla) a pomohl až formát telefonu (*#7370#). Paměť RAM už nemá 128MB, ale pouze 96MB, což bohužel bohatě stačí na to, abyste hlášku "Paměť je plná, ukončete některé aplikace" dostali.

Výdrž, ta byla u Nokie N78 předpokládána jako hodně velká a musím říct, že tento předpoklad nebyl špatný. První den testování se mi ji sice za den vybít podařilo, ale nepustil jsem ji z ruky, poslouchal hudbu, surfoval přes WiFi a každých 15 minut načítal RSS. Baterie BL-6F s kapacitou 1200 mAh je opravdu docela slušná a tak teď, když už si s N78 nehraji pořád, ale jen ji náročněji využívám, mi vydrží asi dva a půl dne. Pokud vám tedy nebude celý den ležet v kapse se zapnutým internetem jako mě, ani tři dny nebudou problém.

Bude lámat rekordy?

Pro koho je Nokia N78 určena? Rozdělovat Symbianové telefony na manažerské a nemanažerské je skoro zbytečnost, v práci poslouží stejně dobře, jako pro multimédia. A pokud nepotřebujete mít nejlepší fotoaparát, nezajímají vás vychytávky jako je TV out nebo polohové čidlo a zároveň trváte na GPS a WiFi, bude N78 ta pravá. Jen budete muset překousnout vrzající kryt a doufat, že brzy vyjde nový firmware.

Nokia N78 přináší do nabídky telefonů novou vlnu. Softwarově toho vylepšila opravdu hodně, navíc přináší navigaci a WiFi i do nižší třídy. Já jsem se na ni těšil opravdu hodně a nebyl jsem zklamán. Naopak, to, čeho jsem se obával (nejen klávesnice) mě potěšilo. Z Nokie N78 jsem měl celkově opravdu dobrý pocit, který ale mohl být výborný, kdyby mi ho nezkazil vrzající kryt (který se k nejvyšší řadě výrobce opravdu nehodí) a občasná nestabilita telefonu. A mám zodpovědět úplně první otázku, jestli tady máme další prodejní trhák? Ano, máme. Sice budoucnost předvídat neumím, ale za cenu 11 500 Kč dostanete skvěle vybavený telefon s GPS, WiFi i dobrým fotoaparátem a nejnovějším Symbianem. Divíte se, že lepší Nokia N82 stojí více? Tato cena je oficiální a brzy klesne, já tipují, že do dvou měsíců máme N78ku na hranici devíti tisíc korun. Ano, mohla by se stát dalším prodejním trhákem. Stejně tak jako všechny Nseries "sedmičky".

Nokia N78Nokia N78Nokia N78Nokia N78

Nokia N78 v bodech
 • Rozměry 113 × 49 ×15,1 mm a hmotnost 113 g
 • Připojení GSM, 3G, HSDPA, Bluetooth, WiFi, microUSB, 3,5 mm jack
 • Zobrazení 2.4" QVGA TFT, 16 mil. barev
 • Paměť 70MB + microSD slot (2GB v balení)
 • Kancelář kontakty, kalendář, čtení office dokumentů, mailový klient, internetový prohlížeč, GPS
 • Zábava 3 Mpx fotoaparát, hudební a video přehrávač (MP3, WMA, MPEG4), FM rádio s RDS, FM vysílač
 • Výdrž 3 dny běžného provozu | Oficiálně: 320 hodin pohotovost, 260 minut hovoru
Obsah balení
 • Nokia N78
 • Baterie BL-6F s kapacitou 1200 mAh
 • Nabíječka AC-5
 • 2GB microSD
 • Stereo headset HS-45 (redukce AD-54)
 • microUSB kabel
 • Manuál
Plusy...
 • + Feature Pack 2
 • + WiFi, GPS
 • + FM rádio a vysílač s RDS
...a mínusy
 • - Nekvalitní zadní kryt
 • - Lesklý povrch
 • - Nestabilní firmware

Nokia N78Nokia N78Nokia N78Nokia N78