Nokia má novou řadu stylovek a my jsme se podívali na model 7310 Supernova. Může kromě atraktivního designu, výměnných krytů a nečekaného TV výstupu zaujmout i jinými funkcemi, nebo se zaměří na nenáročné uživatelky?

Nokia 7310 Supernova byla před představením zahalena tajemstvím. Ale ne že by se o ní nevědělo, na svět unikly fotografie i specifikace, a to hned několikrát. Nakonec byla 7310 oficiálně představena na tchajwanském webu Nokie, odtud ale za chvíli zmizela a zanedlouho už bylo představení celosvětové. Nokia 7310 Supernova byla vedle 7210, 7510 a 7610 takovou zlatou střední cestou - nijak to nepřehánět s výbavou, klasická konstrukce i příjemná cena. Má ale, kromě zrcadla, co nabídnout?

Design, design, a? Design!

Nokia 7310 Supernova je bezpochyby především stylovým telefonem. To ostatně asi poznáte i na dnešní recenzi, kde nebudu až tak zabíhat do technických podrobností. Základním prvkem je znovuzrození výměnných krytů Xpress-On, které jsme poslední dobou moc nevídávali. V případě této Supernovy mě překvapilo, že opravdu obklopují telefon ze všech stran. Pokud kryt sundáte, jediným prvkem, který jste viděli i před tím, je konektor pro sluchátka. To přináší několik výhod: design telefonu můžete opravdu změnit k nepoznání, a pokud si telefon odřete, případně jinak poškodíte, kdekoliv jinde, než na konektoru pro sluchátka, stačí koupit nový kryt a Supernova je jako nová.

   

Pokud jste se, jako já, obávali, že s kvalitou konstrukce to díky výměnným krytům nebude nejlepší, tak zbytečně. Telefon opravdu drží, nikde se nic ani nehne a jediné co bohužel trochu vrže, je měkký plast zadního krytu, který se prohýbá. Jinak je opravdu pevné a zrcadlové sklíčko displeje až neuvěřitelně pevné, skoro nejde promáčknout. Tím se vysvětluje docela náročné sundávání/nandávání krytu, které jde opravdu ztuha a občas je třeba pořádně zabrat. Plasty jsou ale vcelku kvalitní a odolné, takže se nemusíte bát, že by dokonce i praskly.

   

V balení s telefonem rovnou naleznete i druhý výměnný kryt - v mém případě se jednalo o tmavě modrou doplněnou růžovou, v případě druhého balení dostanete zelenou, ale dalších pět barev krytů si můžete dokoupit. Každý kryt má kromě jiné barvy i jinak barevnou klávesnici a vyrytý vzor. Tvar ani design telefonu se sice nemění (zůstává stříbrná linka po obvodu s nápisem Nokia, stejně tvarovaný fotoaparát i přední část), ale představivosti se meze nekladou a myslím, že se co nevidět dočkáme i nějakého krytu, který Nokii 7310 Supernova změní k nepoznání. Co se týče samotné velikosti telefonu, poté, co mu sundáte kryt, vidíte, jak by bez něj byl telefon opravdu neuvěřitelně malý - byl by jen necelých 8 milimetrů tlustý. Ale i s krytem máte v ruce příjemně velký, pohodlně se držící kvádr o rozměrech 106,5 × 45,4 × 11,95 mm a hmotnosti 83 gramů.

   

Klávesnice je dobrá, čtyři řady stejně velkých tlačítek s příjemným zdvihem a tak akorát slyšitelným cvaknutím spolu s vynikající ovládací klávesnicí dělají své. Škoda jen, že krajní tlačítka se díky rámečku mačkají o něco hůře. Zato klávesa pro ovládání hlasitosti na výměnný kryt doplatila, zdvih je v podstatě nulový a nemáte nejmenší tušení, zdali jste zmáčkli, nebo ne. Naštěstí tuto klávesu není třeba používat tak často, takže to není až takové mínus. Jedinými prvky na těle telefonu je fotoaparát a panel s krytkou microUSB konektoru a 2,5 mm jackem pro sluchátka - 2 mm konektor pro nabíječku je totiž opravdu hezky zapuštěn. Na zádech telefonu jsou ještě tři otvory, které ale ukrývají jen dva reproduktory - třetí jen aby nenarušil kompozici. Ale nehrají vůbec špatně, jen trochu chybí basová složka.

   

Balení na tento telefon není vůbec špatné. V pěkné krabici naleznete výměnný kryt, nabíječku (bohužel ne malou), manuály i headset.

   

Nečekejte nic nečekaného

Nokia 7310 Supernova je obyčejný telefon, jak má být. Nenabízí žádné nejnovější funkce, a ani ty co má, nejsou dotaženy do dokonalosti. Pro nenáročného uživatele, kterému záleží především na designu - a pro toho je tento telefon určen - bude ale naprosto dokonalá. Telefon běží na uživatelském prostředí Series 40 5th Edition s Feature Packem 1, o kterém jsme toho napsali už dost. Očekávejte tedy nativní mailový klient, vynikající kontakty s desítkami detailů, opakovaný budík, povedený kalendář i vynikající kalkulačku. Prostě to, co důvěrně známe.

     

Přece jen je ale v 7310 Supernova pár vylepšení a novinek. Musím pochválit opravdu rychlý start i vypnutí telefonu, trvající několik málo sekund. Příjemně mě překvapila synchronizace s mou Symbianovou E70, přes nastavení stačilo pár kliků a kontakty se přes Bluetooth sesynchronizovaly. Se zprávami už to ale tak dobře nedopadlo, takže jsem se Nokia PC Suitu nevyhnul. Překvapením je také TV výstup, ten jsme bohužel neměli možnost vyzkoušet (požadovaný kabel v balení nenajdete), ale u telefonu nižší střední třídy je takováto funkce více než neobvyklá.

     

Příjemné je i FM rádio s RDS, to se do Series 40 dostalo teprve nedávno. K dispozici je i vzhled menu s názvem Záložky, který někteří znají ze Sony Ericssonů - listujete mezi jednotlivými ikonkami (vpravo/vlevo) a vybíráte už konkrétní úlohy (nahoru/dolů). Škoda je, že v balení nenaleznete paměťovou kartu, 35 MB paměti interní totiž není zrovna dost. Mohu ale potvrdit, že Supernova zkousla i mojí 2 GB bez problémů.

     

Zvukový výstup z 2,5 mm jacku, kam jsem si připojil redukci na Koss PortaPro, byl kupodivu dost kvalitní a poměrně hlasitý, ale audiočip v hudební 5310 to není. Firmware můžete aktualizovat rovnou z telefonu bez nutnosti počítače či servisu. Žádné další novinky ale už bohužel nenajdeme.

     

Fotoaparát má rozlišení dvou megapixelů (1600 × 1200), dá se fotit jak na šířku, tak na výšku a nastavení jsou poměrně rozsáhlá: samospoušť, sekvence, barevné efekty i vyvážení bílé, ale fotografie jsou opravdu dost nekvalitní, takže pokud to s mobilním focením myslíte alespoň trochu vážně, ale Supernova se vám přesto líbí, zkuste počkat na model 7610, který bude mít fotoaparát o několik tříd jinde. A ani natáčení videa v rozlišení 176 × 144 není zrovna slavné. A jak je na tom 7310 Supernova s výdrží? Skvěle, pokud ji nebudete extrémě trápit, bez větších problémů vydrží pracovní týden.

 

Taková obyčejná stylovka

Nokia 7310 Supernova je obyčejným telefonem, jenž má některé prvky, které v jiných telefonech nenajdete. Tím myslím třeba celoplošně výměnné kryty, TV výstup nebo zrcadlový povrch. Přestože v některých tmavších barvách se telefon může hodit i k manažerovi, ve výsledku bude určen především pro ženy, které ho budou moci sladit třeba s novou kabelkou. A za cenu necelých čtyř tisíc korun nabízí přesně to, co od něj můžete očekávat: klasický telefon v malém stylovém balení. A ty, kteří nepotřebují nejmodernější vychytávky, zcela jistě uspokojí.

Nokia 7310 Supernova v bodech
 • Rozměry 106,5 × 45,4 × 11,95 mm a hmotnost 83 g
 • Připojení GSM, Bluetooth, microUSB, 2,5 mm jack
 • Zobrazení 2" QVGA TFT, 16 mil. barev a TV výstup
 • Paměť 32 MB + microSD slot (až 4GB)
 • Kancelář kontakty, kalendář, mailový klient, internetový prohlížeč
 • Zábava 2 Mpx fotoaparát, hudební a video přehrávač (MP3, WMA, MPEG4), FM rádio s RDS
 • Výdrž 5 dní běžného provozu | Oficiálně: 12,5 dne pohotovost, 4 hodiny hovoru
Obsah balení
 • Nokia 7310 Supernova
 • Baterie BL-4CT s kapacitou 860 mAh
 • Nabíječka AC-3
 • Stereo headset HS-47
 • Xpress-On kryt
 • Manuály
Plusy...
 • + Atraktivní design
 • + Výměnné kryty
 • + TV výstup
...a mínusy
 • - 2,5 mm jack
 • - Lapač otisků prstů
 • - Klávesa pro ovládání hlasitosti

Všechny, i nepublikované, fotografie