Nokia 5630 XM přišla nenápadně. A teď se i nenápadně začíná prodávat. Je to ale škoda: tento malý telefon nabídne i to, co byste v něm nikdy nečekali.

Nokia 5630 XM byla osamoceně představena letos v únoru. Možná i pro to, že se všichni připravovali na nadcházejícím Mobile World Congress, který ji později zastínil ještě více, zůstala trochu opomíjena. To byla rozhodně škoda, přesvědčili jsme se o tom i o měsíc později na tiskové konferenci. Před pár dny však nejmenší Symbianová Nokia dorazila do redakce a tak jsme ji podrobili důkladnému testování. Jednou z novinek je i fotoaparát – ten jsme otestovali ještě před recenzí v prvních dojmech. Ale konec teoretizování, jaká Nokia 5630 XpressMusic je doopravdy?

Nokia 5630 XpressMusic je jedním z nejmenších telefonů s operačním systémem vůbec. V žádném případě nečekejte žádnou „cihlu“, jako jsme na to u mnohých smartphonů zvyklí. S novinkou si nezadá ani obyčejný telefon. V ruce ani v kapse tak o telefonu skoro nevíte, nesmírně příjemná je i opravdu nízká tloušťka. V řeči čísel: 112 × 46 × 12 milimetrů a 83 gramů.

Nokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusic

Designově telefon ladí do stylu nejnovějších XpressMusic, přední strana je lesklá (a otisky prstů to dává znát), boky taktéž a zadní kryt je matný. Okolo telefonu se táhne proužek v barvě telefonu, ten je pak ještě okolo čočky fotoaparátu. Přestože je telefon do jisté míry extravagantní sám o sobě, žádné pohled strhující prvky na něm nehledejte – z levého boku hudební klávesy s plastickými popisky, z pravého ovládání hlasitosti plus spoušť fotoaparátu, shora blok s konektory a zezadu podlouhlý stereo reproduktor (jednotné číslo je použito záměrně).

Nokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusic

Líbí se mi mikrofon, který je schovaný mezi nulou a křížkem. Zaujmou taktéž popisky na klávesnici, které jsou vyvedeny v „pixelovém“ stylu. Co se týče barevných provedení, v prodeji by měla být tři. Mění se nejenom pruh, ale i boky telefonu – černé jsou jen v případě červeného provedení, stříbrné pak u modrého a bílého. Je dobře, že už Nokia rovnou při zahájení prodeje dává na výběr z více barevných variant.

Nokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusic

Telefon je samozřejmě klasické konstrukce, jediným pohyblivým prvkem je tak krytka paměťové karty, která je tentokrát kupodivu vyvedená v pevné vyklápěcí formě. Zadní kryt nemá žádný zámek, drží pouze nacvaknut, což se naštěstí na pevnosti uchycení neprojevilo. Celý telefon působí bytelně, a to nejen díky slušenému provedení (zalícované plasty, nikde nic nevrže), ale především díky použitým materiálům – přestože je celý telefon z plastu, jde o plast na první pohled velmi kvalitní a tvrdý – působí skoro až tak, že jej nelze odřít. Za to zadní kryt je naopak z plastu na dotek měkkého, příjemného a plní i protiskluznou formu.

Nokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusic

Narychlo ještě k balení – dostanete toho docela dost. V povedené univerzální krabici, kterou nyní Nokia dává skoro ke všem telefonům, naleznete kromě telefonu a baterie také microUSB nabíječku, headset s ovladačem hudebního přehrávače, krátký microUSB kabel, pytlíček, manuály a licenci na jednu N-Gage hru. A mimochodem, víte o tom, jak je 5630 XM ekologická? I na krabici najdete výzvu, abyste svůj starý telefon nechali zrecyklovat.

Nokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusic

První věc, která mě na telefonu zklamala, je displej. Ani ne tak to, že jde o obyčejný QVGA (240 × 320 pixelů) displej s 16 miliony barev, ale především úhlopříčka. Ano, telefon je opravdu malý, ale víc než 2,2 palce by určitě snesl. Je to škoda, na koukání filmů to asi moc nebude.

Klávesnice se dá jen a jen chválit. Přinejmenším ta numerická: čtyři oddělené řady velkých vypouklých tlačítek s docela vysokým zdvihem, vynikající odezvou a ideálním rozložením. Opravdu téměř není co vytknout, a v podstatě ani té numerické ne – ovládací klávesa je vynikající a ty ostatní tlačítka mají snad jen jednu nevýhodu a to tu, že jsou docela malá, takže se sem tam ukliknete. Výhrady nemám ani k bočním klávesám a spoušti fotoaparátu, jsou dostatečně tuhé, takže se v kapse jen tak nezmáčknou.

Co se týče konektivity, Nokia 5630 XpressMusic nabídne to nejlepší, co mezi dnešními telefony najdeme. Kromě GSM a 3G totiž přichází s oběma nadstavbami HSDPA A HSUPA. To nás ale příliš vzrušovat nemusí, protože si je v našich luzích a hájích stejně neužijeme. Za to napravila asi největší chybu předchůdce, Nokie 5230 XpressMusic – chybějící WiFi. K tomu přidejte Bluetooth, dobíjecí microUSB pro kabelové spojení a 3,5 mm jack pro sluchátka a máte dokonalé možnosti připojení. Za to se musí finští inženýři opravdu pochválit.

Když už jsme u těch sluchátek – jaká je kvalita zvukového výstupu? U hudebního telefonu se dá očekávat, že bude špičková. A nejinak tomu není ani u Nokie 5630 XM – od běžného MP3 přehrávač telefon opravdu nerozeznáte (což jsem si na tiskovce ostatně vyzkoušel na vlastní kůži), dostatečná je i maximální hlasitost. Horší už je to s projevem bez sluchátek. Opravdu nepochopím, proč Nokia do telefonu musí za každou cenu dostat stereo reproduktory. Ano, ty tady skutečně jsou, ale asi 1 cm od sebe, čímž stereo efekt naprosto zaniká. Nebylo by lepší dát jen jeden, ale za to kvalitní reproduktor? Tyto dva totiž nehrají vůbec nijak dobře – velké zkreslení, chybějící basy a při vyšších hlasitostech už to prostě nezvládají.

I s pamětmi jsme se posunuli dál. Interních 75 MB sice asi nikoho nevytrhne, ale 4 GB paměťová karta v balení už je slušným základem pro mobilní hudební sbírku. A výdrž? Bohužel to není nic moc – výkonné komponenty dělají své a tak baterii BL-4CT s kapacitou 860 mAh vycucnou opravdu rychle. Při častém používání WiFi a poslechu několika hodin hudby denně budete muset dobíjet prakticky každou noc.

Pojďme se ale podívat na ten kousek hardwaru, který je nejdůležitější: procesor. Nokia 5630 XpressMusic je prvním zástupcem telefonů S60 majících opravdu výkonný procesor – taktovaný na 600 MHz. A to už se na telefonu nějak projevit muselo. Projevilo.

Nokia 5630 XpressMusic je suveréně nejrychlejším smartphonem, který jsem kdy držel v ruce. Začíná to už zapnutím – tam, kde to mé E75 trvá přes půl minuty, 5630 XM nastartuje do 15 sekund. A pokračuje to v menu, kontaktech, prohlížení fotografií, načítání položek, spouštění aplikací. Prostě nikde na nic nečekáte a telefon reaguje okamžitě. Nokia 5630 XM je sice takhle rychlá první, ale ne poslední – stejný procesor dostanou i nové Eseries a třeba 6710 Navigator, máme se na co těšit.

Tím jsem tak trochu přeskočil to, co si obvykle nechávám na začátek. Co je tedy v hudební novince ještě nového? Vzhledem k Symbianu S60 3rd Edition s Feature Packem 2 toho nehledejte přílišné vychytávky a změny, víceméně je vše při starém.

Nový je třeba aktivní pohotovostní režim, který nyní kromě klasického svislého a vodorovného módu nabízí i nový vzhled s názvem „Panel kontaktů“. Ten se vyznačuje rozsáhlými možnostmi přizpůsobení: můžete si přidat až 20 kontaktů, kterým přiřadíte miniatury, a ty lze efektně procházet. Pokud konkrétní kontakt rozkliknete, zobrazí se poslední zprávy, můžete rychle zavolat/poslat zprávu a přiřadit si RSS zdroj. Mimo to máte i klasický panel pro kalendář, mail, WiFi, šest zástupců pro aplikace a nově Kontakty Ovi. Příjemně překvapí také to, že si můžete jednotlivé moduly v nastavení poschovávat.

Nokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusic


Vzhledem k tomu, že je Nokia 5630 XpressMusic určena převážně pro mladé lidi, nesmělo se zapomenout na všelijaké sociální sítě, které jsou poslední dobou nesmírně populární. Proto pod globusem nenajdete jen webový prohlížeč, ale řadu dalších aplikací, respektive odkazů. Nechybí tak Microsoft Live Messenger, již zmiňované Kontakty Ovi, Share Online, Files on Ovi, ale ani odkazy v podobě povedených ikonek na Facebook, MySpace, YouTube či Hi5. Co se týče galerie, ta dostala velice povedený prohlížeč fotografií z Nseries, kde jsou animace díky rychlému procesoru opravdu plynulé. Z dalších aplikací nechybí Slovník, Aktivní poznámky ani pár těch ekologických. Ale zprávy, kalendář, kontakty apod. zůstali při starém.

Nokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusic

Hudba, to je u Nokie 5630 XM číslo jedna. Pokud ji na tomto telefonu nebudete poslouchat, je to jako kdybyste si koupili Ferrari a jezdili s ním jen ve městě. Kromě klasického velmi propracovaného hudebního přehrávače, který se, možná bohužel, vůbec nezměnil, tu máme i nějaké vychytávky navrch. Třeba hledání hudby, kdy stačí jen vyslovit jméno interpreta/skladby a telefon začne přehrávat přesně to, co jste si přáli. Nechybí ani podpora u nás zatím nedostupného Music Store. A samozřejmě podcasting a stereo FM rádio s RDS. Nokia v souvislosti s přítomností WiFi chce ukázat, že lze telefon propojit i s domácí sítí a tak nemít jen mobilní hudbu. Ostatně jsou v telefonu předehraná i dvě videa funkce aplikace „Domácí média“ dobře ukazující. A o co že jde? Rozhodně nic nového – uměla to už i první WiFi Nokia N80, ale k této novince se to hodí rozhodně víc. Vše je v podstatě o komunikaci mezi ostatními UPnP zařízeními – je možné navzájem streamovat hudbu, ovládat je a i další funkce. V současné době ale není tato funkce ještě zcela využitelná, budeme si muset pár let počkat.

Nokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusic


Fotoaparát tentokrát úplně přeskočím, věnoval jsem se mu už v prvním pohledu naživo, kde najdete i desítky ukázkových fotografií včetně srovnání s Nokií E75. Na závěr ještě zmíním podporu N-Gage, která v takovémto telefonu má jistě velký význam. A abyste nemuseli nic stahovat, rovnou v telefonu máte pár her předinstalovaných – třeba Bounce, Dogz nebo nové Monopoly.

Nokia 5630 XpressMusicNokia 5630 XpressMusic

Nokia 5630 XpressMusic má velkou šanci na úspěch. Myslím si pravý opak toho, co jsem si myslel o předchůdkyni. Telefon sice nenabídne nic extra zajímavého, ale kombinuje všechny užitečné zábavní vlastnosti, a především: operační systém tam není jen na okrasu jako u 5320 XM, ale má pořádné využití. Rychlá data s WiFi, hudební možnosti na sto procent a k tomu velmi příjemné rozměry a hmotnost. A hlavně cena 6 500 Kč, za kterou je telefon opravdu atraktivní.