Nokia 6720 classic má být nástupce čím dál tím populárnější 6220 classic. To se jí ale úplně nepovedlo, ale nabídne lepší konstrukci, jiný design a kompas.

Spolu s Nokií E52 jsme do redakce dostali i model 6720 classic, který byl představen o chvíli dříve než E52 na letošním Mobile World Congressu. Na rozdíl od ostatních modelů jej skoro vůbec nedoprovází žádná očekávání. Přichází jako nástupce Nokie 6220 classic, která je ale paradoxně největším jeho konkurentem.

Nokia 6720 classic má tu nejklasičtější konstrukci, jakou může mít, pohyblivého na ní nenajdeme opravdu nic. Netradiční je snad jen tvar telefonu, který má „bradu“ – spodní část telefonu je trochu ohnutá směrem dopředu. To přispívá k lepší ergonomii při držení a psaní. Co se týče rozměrů, nejde o žádného drobečka - 110 × 47 × 14 mm s hmotností 110 gramů. Příjemná je tak jen tloušťka, která je o pár milimetrů nižší, než jsme zvyklí.

Na první pohled by se zdálo, že je telefon kompletně plastový. A dokud nesundáte zadní kryt, nepoznáte, že je právě on z nerezové ocele lakované v barvě těla telefonu. I díky tomu nevadí, že chybí jakýkoli zámek a kryt drží jen nacvaknutý. Z pohledu zpracování jsme se od 6220 classic rozhodně pohnuli výrazně dopředu. Telefon je pevný, plasty působí kvalitněji, kupodivu nikde nic nevrže a ani se nic neprohýbá. Ale Eseries to není, to bych telefon chválil moc. Každopádně se za něj ani z designového hlediska nemusíte stydět, je nenápadný, ale elegantní. V prodeji je kromě námi testované šedé varianty ještě méně konzervativní, ale nikterak extravagantní hnědá.

Nokia E52 classicNokia E52 classic

Co se týče rozmístění prvků na telefonu, nehledejme nic překvapujícího. V horní části jsou dva stereo reproduktory, na pravém bohu pak ještě ovládání hlasitosti a velká spoušť fotoaparátu. Ze spodu mikrofon, 3,5 mm jack a 2 mm konektor pro nabíjení, který při nabíjení svítí. Hezké, že po dobití dokonce zhasne. Zadní stranu obývá fotoaparát zasazený v průhledném plastu, ve kterém se ukrývají i dvě diody.

Nokia E52 classicNokia E52 classic

Telefon dostanete zabalený v ploché krabici, ve které se kromě něj ukrývá ještě ekologická nabíječka Nokia AC-8E (to je ta, co ušetří elektřiny pro desítky tisíc domácností), krátký 20 cm microUSB kabel a nepříliš povedený headset. Ještě, že můžete díky 3,5 mm jacku bez problémů připojit vlastní sluchátka. A samozřejmě manuály (černobílé, aby to bylo ekologické) a DVD s Ovi Suite. Uvnitř telefonu je pak ještě 1 GB microSD karta. Proč jen 1 GB, když v dnešní době stojí už i osmigigabajtová karta pár stovek?

Nokia E52 classicNokia E52 classicNokia E52 classic

Displej se bohužel vůbec nezměnil a určitě by mu to prospělo, mohl mít přinejmenším o 0,2 palce více. Takhle dostanete jen obyčejný 2,2“ QVGA (240 × 320 pixelů). Klávesnice vypadá téměř stejně jako u předchůdce, píše se na ní ale výrazně lépe – je z tvrdého plastu, s jistou odezvou a docela tuhým stiskem. To vám bude možná zezačátku vadit, ale vůbec to není na škodu. Bohužel chybí vypínací tlačítko, místo kterého budete muset používat červené sluchátko. Neuvěřitelně dobrá je ale spoušť fotoaparátu: velká, zapuštěná, s velkým zdvihem pro namáčknutí a měkkým domáčknutím. Škoda, že takovou nemá Nokia N86 8MP.

Nokia E52 classicNokia E52 classic

Nokia 6720 classic byla první Symbianovou vlaštovkou s HSUPA, ale bohužel to je vrchol jejích datových možností. Kromě 3G s HSDPA a samozřejmě GSM, Bluetooth 2.0 a dobíjecím microUSB (pod krytkou společně se slotem pro paměťovky) nic víc nehledejte. WiFi Nokia do modelu opět nedala, nejspíše pro to, aby příliš nekonkuroval jiným modelům z vlastních řad. To je obrovská škoda, protože tak velmi sráží případné spektrum zákazníků. Pokud WiFi chcete, vůbec o 6720 classic neuvažujte. Alespoň sluchátka konečně připojíte do 3,5 mm jacku, čímž se z telefonu stane hudební přehrávač. Kvalita výstupu je slušná, ale není to XpressMusic ani Nseries, takže nečekejte nic extra, trochu chyběly basy. I integrované reproduktory nejsou úplně špatné, ale opět chybí basy a při vyšších hlasitostech už opravdu hodně.

Nokia E52 classicNokia E52 classic

Co se týče výdrže, telefonu energii dodává baterie BP-6MT s kapacitou 1050 mAh. Díky ní při běžném používání můžete počítat s výdrží několika dnů, pokud budete telefon hodně šetřit, možná se dostanete i na týden. Na druhou stranu při častém používání GPS není problém baterii vybít za dva dny.

Tím jsem nakousl další součást a tou je navigace. Novinkou není ani tak samotná GPS, která už byla v Nokii 6220 classic také, ale to, že se k ní přidal ještě elektromagnetický kompas. Mapa se díky tomu otáčí opravdu tak, jak má. I když se to nezdá, ve městě a pro pěší navigaci či geocaching se to nesmírně hodí. Samotná citlivost GPS byla dobrá, telefonu nedělalo problém se chytit i uvnitř metr od okna. Samotnou navigaci zajišťují Ovi Mapy 3.0, doživotní je bohužel licence jen na pěší navigaci.

Nokia E52 classicNokia E52 classicNokia E52 classicNokia E52 classic

Plynule přejdu od hardwaru k softwaru. Nokia 6720 classic je už postavena na nové platformě s 600 MHz procesorem a stejně jako v případě 5630 XpressMusic se jedná o neskutečně rychlý telefon, kterému by i leckteré „hloupé“ telefony mohly závidět. Vše je rychlé, plynulé a nikde na nic nečekáte.

Nokia E52 classicNokia E52 classic

Symbian S60 3rd Edition s Feature Packem 2, který se v 6720 classic nachází, bohužel žádná vylepšení nedostal a je v telefonu v té nejořezanější verzi. V systému nenajdete snad jedinou vychytávku, kterou by jiný telefon neměl. Potěší alespoň šestice vcelku povedených témat, která jsou na rozdíl od ostatních telefonů méně konzervativní. Stejně tak i vyzvánění a nový tón pro oznámení zprávy. Příjemnou vychytávkou je i automatické otáčení displeje a možnost ztišení vyzvánění/budíku otočením telefonu displejem dolů.

Nokia E52 classicNokia E52 classicNokia E52 classicNokia E52 classicNokia E52 classicNokia E52 classicNokia E52 classic

Telefonování, zprávy, organizace času a mnohé další, to je při starém. Vše na vynikající úrovni, ale o vylepšeních jako v Eseries si můžete nechat zdát. Dokonce chybí i aplikace Nokia Messaging. Ne že by 6720 classic práci nezvládla, ale pokud chcete využívat i pokročilejší funkce a mít všechno přehledně po ruce, raději sáhněte třeba po E52 a překousněte slabší fotoaparát.

Nokia E52 classicNokia E52 classicNokia E52 classicNokia E52 classicNokia E52 classicNokia E52 classicNokia E52 classic

Ten je tady snad jedinou zbraní. Má pět megapixelů, optiku Carl Zeiss, autofokus a dvojitou přisvětlovací LED diodu. Oproti předchůdkyni 6220 classic, která měla xenonový blesk (a to bylo mezi ostatními pětimegapixely silnou zbraní) je to krok zpět. I tak ale fotoaparát nefotí špatně, škoda absence krytky – navíc fotoaparát není ani zapuštěný, naopak, ještě vystouplý. Jestli se tím zlepší kvalita zvuku, nedokážu posoudit. Aplikace pro fotoaparát je klasická, umí fotit i panoramata.

Foto z Nokia 6720 classicFoto z Nokia 6720 classicFoto z Nokia 6720 classicFoto z Nokia 6720 classicFoto z Nokia 6720 classicFoto z Nokia 6720 classicFoto z Nokia 6720 classicFoto z Nokia 6720 classicFoto z Nokia 6720 classicFoto z Nokia 6720 classic

Co se týče další výbavy, v telefonu najdete i něco pro zábavu. Kromě hudebního přehrávače s hlasovým vyhledáváním známým z XpressMusic také dvě hry (Brain Challange a Bounce Tales), ale i podporu N-Gage a rychlý přístup na Facebook, My Space či YouTube a možnosti sdílení přes Share Online.

Nokia E52 classicNokia E52 classicNokia E52 classicNokia E52 classicNokia E52 classicNokia E52 classicNokia E52 classic

Aplikace Ovi Contacts už zahrne položky i do klasických kontaktů jako další záložku. Aplikace hledání umí prohledat celý telefon. 6720 classic ale nezklame ani v těch kancelářských funkcí, rozbalí archivy ZIP, přečte dokumenty MS Office (za vytváření a editaci si už ale budete muset zaplatit) i PDF a nechybí ani aktivní poznámky. Ve všech Symbianech už je samozřejmostí pokročilé hlasové ovládání včetně čtení SMS zpráv. Smutné je, že internetový prohlížeč nedosahuje kvalit Nokie N86 8MP, přestože je telefon novější.

Nokia E52 classicNokia E52 classicNokia E52 classicNokia E52 classic

Asi jste ze stylu psaní recenze poznali, že jsem z telefonu nebyl nijak nadšený. A je to tak, není k tomu totiž důvod. Nokia 6220 classic je sice už rok stará, ale nabízí fakticky úplně stejnou výbavu o třetinu levněji. Na rozdíl od novinky má xenonový blesk a krytku fotoaparátu. Vzhledem k vylepšením jako je kompas, svítící nabíjecí konektor a rychlejší procesor (a ne že by 6220 classic byla nějaký šnek) budou při výběru hrát roli asi osobní preference designu a právě cena. Jako jediný důležitý rozdíl vidím kvalitu konstrukce, která se oproti předchůdci posunula o několik tříd výše. Ale kvůli tomu dát za telefon o dva tisíce víc?