Nokii N900 říkají ve Finsku mobilní počítač. A říkají ji tak oprávněně. Může za to výborný hardware, ale především Maemo.

Hned na začátek si dovolím malé upozornění. Tato recenze je nejobsáhlejší, kterou jsem kdy napsal. Má přes čtyřicet tisíc znaků, jsou v ní desítky fotek a skoro dvě stovky screenů. Pokud nechcete u čtení strávit večer, chcete si radši přečíst obecnější recenzi a po koupi telefonu v něm najít ještě něco, co nevíte, přečtěte si radši vynikající recenzi od Davida Polesného na MobilManii.cz. Pro mne má recenze zároveň trochu symbolický význam, protože je to poslední test, který píši z pozice šéfredaktora. Ale teď už k samotné Nokii N900!

Za celých pět let, co píši o Nokiích, si nepamatuji, že by okolo nějakého zařízení byl takový humbuk. Nekonečné diskuse na fórech, desítky až stovky článků na odborných serverech, stovky předobjednávek. A to jen potvrzuje to, že Nokia N900 opravdu výjimečná je. Je to i důvod, že si zasloužila opravdu tu nejobsáhlejší recenzi, kterou jsem kdy napsal.

I my jsme o Nokii N900 od května, kdy jsme se o N900 poprvé neoficiálně dozvěděli, napsali spoustu článků. Zmíním především první pohled plný technických specifikací z konce srpna, kdy byla N900 představena oficiálně, a pak hlavně první dojmy, kdy jsme si s N900 pohráli živě. Ale už dost teorie, pojďme se podívat na nejlepší Nokii N900 doopravdy.

Černá cihla

Přesně tak Nokia N900 na první pohled působí. Mohou za to nejen její rozměry, ale především design. V Espoo totiž vytvořili jeden z nejkonzervativnějších telefonů poslední doby. Tím myslím i barvu, N900 totiž neseženete v jiné barvě, než černé. A když říkám černé, myslím tím opravdu černé: jedinou jinou barvou na telefonu je totiž téměř neviditelná modrá na bocích krytky fotoaparátu.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Jak už jsem naznačil, rušivé prvky v podstatě na telefonu nenaleznete. Přední strana je celá lesklá, jednolitá a ukrývá především velký 3,5 palcový displej. Telefon budu popisovat na šířku (proč, to se dozvíte za chvíli); vlevo nad displejem je nezbytné logo Nokia vyvedené v podobném stylu, jako u Nokie N97, vpravo pak už méně nápadné označení N900. V levém spodním rohu naleznete indikační diodu, o které jsem se více rozepsal na blogu, uprostřed nad ní pak sluchátko pro hovory a nad ním se ještě velice nenápadně schovává čidlo vzdálenosti a přední kamerka. Toť vše.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Pro další prvky budeme muset na boky telefonu. Na tom pravém najdete mikrofon, 3,5 mm jack, posuvný zámek klávesnice/displeje a jeden ze dvou stereo reproduktorů, ale také stylus. Ten se u dnešních telefonů už moc nevidí, naopak vše spěje jen k ovládání prsty. Jeho přítomnost ale nelze než pochválit, drží pevně, je dlouhý, na konci má měkkou špičku, ale především se s ním dá telefon ovládat rychle a přesně. Z druhého boku je pak už jen otvor pro poutko, microUSB konektor a druhý reproduktor. Zatímco spodní strana je zcela prázdná, shora nalezneme kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti, vypínač, dvoupolohovou spoušť fotoaparátu a – teď se držte – infraport.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Zbývá tak už jen zadní strana, kde je vlevo plasticky vyryté logo Nokia Nseries a vpravo masivní blok fotoaparátu se stojánkem. Ačkoliv ten vám může připadat jako zbytečnost, není tomu tak. Využijete ho mnohokrát, třeba když budete sedět u stolu, tak můžete telefon postavit a ovládat ho pohodlně právě stylusem. Stojánek je k telefonu přichycen magnetem, takže drží dostatečně pevně, ale zároveň ho není nejmenší problém vyklopit (Nokie N86 8MP to dá občas docela zabrat).

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Jak tedy vidíte, na Nokii N900 není co obdivovat. Celou horní stranu lemuje kovový rámeček, který ale není stříbrný jako v případě Nokie N97 a dalších, nýbrž opět černý, takže ho na první pohled skoro nepoznáte. Masivní vzhled N900 umocňuje samozřejmě velikost, a poté, co ji vezmete do ruky, i hmotnost. V řeči čísel: 110,9 × 59,8 × 18 mm (fotoaparát ještě o 1,55 mm vyčnívá) a 181 gramů. Takhle velký telefon opravdu jen tak nenajdete. Pokud chcete stylovku, nebo něco lehkého do kapsy, N900 rovnou vyřaďte, tohle ona prostě není. Na druhou stranu, alespoň ucítíte, že svých šestnáct tisíc držíte v ruce.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Konečně kvalitní Nseries

Zdá se, že doba, kdy se Nseries rozpadaly v ruce, už je definitivně pryč. A tak se N900 řadí po boku N97, N97 mini a N86 8MP mezi ty kvalitnější telefony. Nikde nic nevrže, vše perfektně lícuje, ani se nikde nic neprohýbá. Materiály sice působí docela lacině, při bližším zkoumání ale poznáte, že jde o kvalitní, tvrdé a docela tlusté plasty, které menší pád ani neodře.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Zadní kryt drží taktéž pevně, až se ho skoro bojíte sundat. Zatím ale všechny západky drží, tak se snad neulomí ani po dlouhodobém používání. K zadnímu krytu mám ale jednu konstrukční připomínku: krytkou fotoaparátu a stojánkem se do telefonu neuvěřitelně práší. Ke krytce fotoaparátu ještě jedna zajímavost: asi se divíte, kde je nějaký kontakt, když má být aktivní. Mně to vrtalo hlavou také, a po chvíli prozkoumávání jsem zjistil, že to, jestli jste krytku otevřeli, N900 zjišťuje opticky. Proč by jinak byla pod čočkou fotoaparátu dírka a na krytce bílý a černý obdélník?

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Pod krytem najdete skoro až směšně malou baterii, bohužel, k tomu ale až za chvíli. Vedle fotoaparátu se nachází slot pro microSD kartu, naštěstí díky integrované paměti nebudete karty často měnit. Pod baterií už je pak jen slot pro SIM kartu, za zmínku stojí také servisní konektor a pro zajímavost: N900 byla vyrobena ve městě Masan (Korea). K celkovému tvaru telefonu mám ještě jednu připomínku: bohužel celkovou hranatost narušuje trochu čnící modul fotoaparátu, díky kterému telefon neleží na stole rovně. Tudíž na psaní na stole zapomeňte.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Vysouvací konstrukce, možná bohužel, není provedena stejně jako u N97, displej tedy i po vysunutí zůstane ve stejné rovině jako klávesnice. Samotný vysouvací mechanismus je udělaný dobře, mezi horní a spodní částí telefonu sice malá vůle je, bez ní to ale nejde. Telefonu při vysouvání pomáhá pružina, která ale není zrovna třikrát silná, takže musíte dokončit vysouvání rukou (do N97 stačilo jen trošku strčit), což na druhou stranu není úplně na škodu. Po vysunutí uvidíte zadní stranu displeje, která je celá kovová a pyšní se nápisy o procesoru/paměti a výrobci.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Nerad bych vynechal obsah balení, na tom se totiž konečně nešetřilo. Nokii N900 naleznete v podobné krabici, jako byla současná vlajková loď Nokia N97. Ta je vyvedena v matném černém papíře, na kterém jsou plasticky prolisovány kontury telefonu včetně, klávesnice. Nechybí ani nenápadné nápisy, loga, výpis funkcí či zmínka o recyklaci. Ale podstatné je, co bylo uvnitř: kromě klasiky jako je baterie (BL-5J), nabíječka (AC-10 s microUSB konektorem), metrový microUSB kabel a nezamotatelný headset WH-205, tam totiž bylo i další příslušenství, které nedostanete ani k N97. Tím myslím především TV kabel (CA-75U), je tu ale ještě i hadřík, adaptér ze starších 2 a 3,5 mm nabíječek Nokia na microUSB. Kupodivu chybí manuály a DVD, v krabici jsou jen „příručky začínáme“, asi Nokia počítá s tím, že si každý software a manuály stáhne z internetu.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Dobré tři řádky

Nokia N900 má oproti většinové dotykové konkurenci velkou výhodu právě ve vysouvací QWERTY klávesnici. Bohužel, v Nokii mají poslední dobou v lásce tři řady a tak se tento paradox nevyhnul ani N900. A že by se nějaká lepší klávesnice do N900 vešla, vždyť ta současná zabírá ani ne třetinu telefonu. Tři řady se tak podepsaly i na počtu tlačítek, najdete jich na klávesnici jen 35.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Pokud mám přímo porovnávat s Nokií N97, tři řady jsou asi to jediné, co mají klávesnice společné. N900 má o dost větší tlačítka (asi 7 × 6 mm), má je namačkané těsně na sebe a mírně vyboulená. Díky tomu se mačkají daleko pohodlněji a jistěji, možná se i hmatová orientace o něco zlepšila, ale častěji se překlepnete. Celkově hodnotím klávesnici jako opravdu podařenou (až na rozložení), ale když jsem si po 14 dnech vzal do ruky moji E75, pořád k ní mám jistý odstup.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Rozložení klávesnice už je pak víceméně klasické, hůře se může zvykat snad jen na mezerník, který není uprostřed. Nechybí klávesa Fn (v podání Nokie modrá šipka), která pak zapisuje modré symboly na klávesách (od číslic, přes čárku až po €). Jediné tři klávesy, které druhou funkci nemají, jsou shift, enter a backspace. To je škoda, obzvlášť u backspace by šlo nastavit, aby se klávesa pak chovala jako delete (mazala do zadu). Diakritiku píšete pomocí kláves symbolizujících háček a čárku (jsou zvlášť), což mohu po zkušenosti s E75, kde jsou obě možnosti (i přes Fn), jako jednoznačně nejlepší a nejrychlejší.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Nemohu si odpustit odstavec o lokalizaci klávesnice, která byla všude horce diskutována a kritizována. Česká Nokia N900 totiž proto, aby na ní bylo možné psát česky (háčky, čárky a ů) přišla o čtyři šipky. K dispozici jsou tak jen doleva/doprava a jakmile chcete nahoru/dolů, musíte už přes Fn. Z anglického rozložení zmizela čárka (nahrazeno čárkou nad písmenem), dvojtečka (nahrazeno ů) a právě místo dvou šipek je háček a přesunutá tečka. Díky tomu se na N900 sice dá bez problému psát češtinou, ale se šipkami je problém. Rozložení klávesnice sice můžete bez problémů změnit na anglické, jak je popsáno na blogu, v tu chvíli ale začnou klávesy psát něco jiného než jejich popisky.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Pro všechny, kterým bude absence šipek stejně vadit, mám dobrou zprávu. V servise by mělo být možné si klávesnici za částku v řádu stokorun vyměnit za anglickou bez ztráty záruky. A pokud byste si chtěli koupit anglickou klávesnici rovnou, žádejte slovenskou verzi N900 - liší se od té české jen klávesnicí.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Jen to nejlepší…

V Nokii N900 naleznete opravdu ten nejlepší hardware současnosti, ne nadarmo je v katalogu mobilů na MobilManii.cz na prvním místě. Začněme tím nejdůležitějším, co v celém telefonu je – displejem. Ten můžeme s klidným svědomím označit za nejlepší mezi Nokiemi, vždyť úhlopříčku 3,5 palce a WVGA (800 × 480 pixelů) rozlišení žádná jiná Finka nemá (jemnost vychází na 267 DPI). Co se týče barevného podání, není si na co stěžovat, stejně tak i viditelnost na přímém světle. Podsvětlení je dostatečné a rovnoměrné, regulované stejně jako podsvětlení klávesnice světelným čidlem.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Displej je dotykový, a jak už asi správně tušíte, používá odporovou technologii. Nokii se podařilo odporové displeje dotáhnout téměř k dokonalosti a na N900 je to ještě lepší. Ten poslední krůček k odporovému displeji samozřejmě chybí, toho se ale nezbavíme nikdy. Citlivost je vynikající, na displej není třeba téměř vůbec tlačit a málokdy se vám stane, že by telefon váš stisk nezaznamenal. A právě díky tomu, že je displej odporový, ho můžete bez problémů ovládat v rukavicích, stylusem či čímkoliv jiným.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Co se týče konektivity, troufám si tvrdit, že Nokia N900 nabídne úplně to nejlepší, co dnes mezi telefony najdeme. K samozřejmému kvadrátnímu GSM (850/900/1800/1900 MHz) s GPRS a EDGE (oboje třídy 32) nabídne 3G (900/1700/2100) s nadstavbou HSDPA (až 10 Mb/s) a HSUPA (až 2 Mb/s). To jsou v současnosti fakticky nejlepší mobilní data, která u nás ani naplno nevyužijete. K tomu N900 ale nabídne ještě Bluetooth 2.1 se spoustou profilů včetně A2DP a WiFi (IEEE 802.11 b/g).

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Infračervený port. Ten jsme tu za poslední rok v žádném telefonu neviděli a musím říct, že jsem opravdu rád, že právě v N900 je. Zatím ho sice oficiální cestou nevyužijete, ale už existují aplikace, které z telefonu udělají dálkový ovladač k televizi. Využití je ale daleko širší. Kdo by radši kabel, N900 nabídne vysokorychlostní microUSB 2.0, kterým telefon budete zároveň dobíjet. Pak je zde ještě samozřejmě 3,5 mm jack, který poslouží jak jako výstup pro sluchátka, tak i TV výstup či pro připojení headsetu s mikrofonem. Ale i k němu mám jednu výtku; pokud byste se rozhodli připojit hudební ovladač dodávaný třeba k N97, nepochodíte. Ten N900 už neskousne.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Paměti je v telefonu opravdu spousta. Uvnitř telefonu je 32 GB, ovšem tentokrát to není jako u Symbianu, kde k velkokapacitní paměti byla ještě klasická na kontakty/kalendář/zprávy apod., zde je opravdu jen 32 GB. Ty jsou dále ještě rozděleny, tudíž ve výsledku máte pro svá data přesně 27 GB, další 2 GB jsou pro instalaci aplikací a zbytek využívá systém. Velice příjemně mě překvapila rychlost kopírování přes USB: ta byla celkem stabilních 120 Mb/s, což znamená, že 1 GB nakopírujete asi za minutu. Nechybí ani slot pro microSD kartu, kam můžete umístit dalších 32 GB pomocí karty microSD, ty se však zatím vyrábí největší 16 GB.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Nokia se asi nikdy nepoučí

Uvnitř Nokie N900 tepe jeden z nejvýkonnějších mobilních procesorů současnosti od společnosti Texas Instruments, OMAP 3430 s jádrem ARM Cortex A8 taktovaným na frekvenci 600 MHz a vyrobeným 65 nanometrovou technologií. Jde o stejný procesor, který najdete například v údajně nejrychlejším smartphonu Apple iPhonu 3GS.  Tomu vypomáhá ještě grafické jádro (PowerVR SGX 530) s podporou OpenGL a čip pro zpracování obrazu a zvuku (TMS320C64x).

Paměť RAM se zastavila na hodnotě už tak slušných 256 MB, ale zbylých 768 MB si telefon umí půjčit právě z interních 32 GB (virtuální paměť), tudíž RAM bude víc než dost. Co z tohoto přehršle specifikací plyne? Že v ruce držíte jedno z nejvýkonnějších zařízení dneška a dohnat ho, co se týče výkonu, do úzkých, vám dá opravdu zabrat. Telefon zvládne plynule přehrát i HD Ready (720p) video, což ale vzhledem k rozlišení displeje stále zbytečný komfort. Každopádně, při běžném používání je telefon rychlý jako blesk i s desítkami otevřených aplikací.

O indikační diodě jsem se podrobně rozepsal na blogu, opakovat se tedy nebudu, ale věřte, že si ji opravdu zamilujete. Více už toho o hardwaru psát asi netřeba, zmíním snad jen stereo reproduktory, které sice nehrají nijak skvěle, na druhou stranu, pokud je nenecháte trpět na plný výkon, vyloudí ze sebe snad i docela poslouchatelný zvuk. A také nezapomenout na přední VGA kamerku, tu zatím využijete maximálně jako zrcátko po doinstalování aplikace, třeba se ale dočkáme i videohovorů přes Skype.

Nokia má velké štěstí, že N900 říká mobilní počítač a říká jí tak oprávněně. Jinak by se totiž nedala omluvit opravdu příšerná výdrž telefonu. Přestože kolega v recenzi na MobilManii.cz tvrdil, že mu N900 v běžném provozu vydržela dva dny, u mě se tak nestalo. Málokdy jsem telefon dával na nabíječku později, než k večeru a naopak často jsem už po obědě přišel domů s vybitým telefonem. Pár desítek minut hudby přes Bluetooth, stále online na Skypu/Jabberu/ICQ a pár desítek minut internetu telefon spolehlivě vycucne za 8 hodin.

Bohužel, jak už jsem naznačil baterie s kapacitou 1320 mAh je pro takovéhoto „žrouta“ opravdu málo a tak pokud se vydáte na celý den do terénu, kde nebudete mít možnost N900 nabít, silně doporučuji pořídit si druhou baterii. Samozřejmě, pokud ji budete opravdu šetřit a sáhnete na ni třikrát za den, asi vydrží i více než 24 hodin, pak si ji ale nemusíte vůbec pořizovat. Bohužel má N900 blíže k počítači než mobilu i výdrží a je to u ní z tohoto důvodu poprvé pochopitelné a omluvitelné, i když leckterý notebook vydrží déle. Pohodlné je alespoň nabíjení přes microUSB, můžete tak v nouzi telefon dobít třeba z notebooku.

M, Ma, Mae…Maemo?

Asi předpokládáte, jak budu básnit o novém operačním systému. To vás hned na začátek zklamu, Maemo totiž vůbec nové není, má za sebou už dlouholetou historii, vývoj byl započat v listopadu roku 2005. A také početnou komunitu vývojářů. Od té doby bylo vydáno spoustu verzí, které se objevily v Nokiích 770, N800, N810 a N810 WiMax Edition. Pak nastal zlom a už před více než rokem započal vývoj nové verze spolu s novým přístrojem – právě Nokií N900. Nemůžeme tedy hovořit o žádném nováčkovi, jen se o Maemu do příchodu N900 moc nemluvilo.

Ale teď už k samotnému operačnímu systému, protože právě Maemo je to, co činí Nokii N900 něčím unikátním, novým a lepším. Na začátek trochu specifikací do hloubky, i když to s nimi nebudu v recenzi přehánět; zanedlouho se můžete těšit na pohled linuxového „geeka“, a tam se dozvíte vše podrobně. Maemo je v N900 ve své páté verzi, fakticky to ale spíše než operační systém je distribuce – používá totiž jádro Debianu. K tomu využívá spoustu prvků z Gnome, jako GUI pak na GTK postavený Hildon, který už je vyvíjený přímo Nokií. To by se mělo ale s příchodem Maemo 6 změnit, kde bude Qt (Nokia koupila Trolltech), ale to už je jiná kapitola.

Pokud jste předchozím řádkům moc nerozuměli, nedělejte si z toho hlavu. Nokia se totiž postarala o to, aby na telefonu nebylo třeba ani při nejmenším Linuxu rozumět, což se třeba o OpenMoku říci nedalo. Nokia N900 s operačním systémem Maemo 5 je prvním zařízením, které se mi dostalo do ruky, o němž můžeme s klidným srdcem tvrdit, že má blíže k počítači, než k telefonu. A i když jsme se s označením „mobilní počítač“ setkali už u Nokie N95, až N900 má právo se jím nazývat. Chce se to tak na ni dívat, prostě změnit pohled, než se kterým se díváte na obyčejné telefony.

Hned prvním a asi nejzásadnějším důkazem tohoto je, že Nokii N900 můžete ovládat jen na šířku (to je důvod, proč jsem na začátku telefon takto i popisoval). A z toho plyne, že je telefon nutné ovládat oběma rukama, respektive, jen jednou rukou to jde opravdu těžko. Jediné, co spustíte na výšku, je aplikace pro telefonování. Sem tam se ale objeví i nějaká další aplikace, která se používá na výšku. Ale nezoufejte, zatím vše nasvědčuje tomu, že v dalším firmwaru bude právě podpora pro ovládání na výšku přidána.

Samotný systém je totálně odlišný od všeho, co už jsme tu viděli. Zahoďte všechny předpoklady a zkuste se pochopit Maemo s čistou hlavou. Pak zjistíte, že je vše úplně jinak, než se na první pohled zdálo. Jeho styl je daleko více počítačový, než mobilní. A paradoxně jsou právě ty telefonní funkce na N900 nejhorší. Tak ale dost už teorie a pojďme na názorné konkrétní součástí Maema.

Telefonování až na posledním místě

Celou dobu mluvím o Nokii N900 jako o telefonu, ačkoliv chvílemi mě napadá, že si toto označení ani nezaslouží. Ačkoliv o většině high-end telefonů říkáme, že „co se týče telefonování, nabídnou to nejlepší“, u N900 to nejde říci ani v té nejlepší vůli. Aplikace pro telefonování umí, jak jsem už zmiňoval, fungovat i v tzv. „portrait“ módu (na výšku). Je možné nastavit i to, aby se sama spustila, jakmile telefon takto otočíte (pozná to podle polohového čidla). Ve výchozím zobrazení se ukáže posledních 7 hovorů (jak příchozích, tak odchozích či zmeškaných), podrobnější protokol k dispozici není, zobrazit si můžete akorát celkový čítač hovorů a historii ke konkrétnímu kontaktu. Pak je možné buď vytáčet telefon na klasické virtuální numerické klávesnici. Tam stojí za zmínku také to, že vám N900 nedovolí provést klasické kódy operátorů třeba pro zjištění kreditu (např. *104*# u O2) a dokonce na požadavek *#06# nezobrazí IMEI, což bylo standardem mezi telefony už před 15 lety.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Bohužel ani o kontaktech nelze mluvit v superlativech. Začíná to už tím, že si nemůžete procházet kontakty na SIM kartě a v telefonu zároveň, buď samotnou SIM, nebo je zkopírovat do telefonu. Ani detailů jednotlivých kontaktů není převelice, jak jsme poslední dobou zvyklí: najdete tu mobil (domů/práce), telefon (domů/práce), mail (domů/práce), narozeniny, adresa (domů/práce), web, pohlaví, přezdívku, funkci, společnost a poznámku. Přidat je samozřejmě možné i fotografii.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Abych kontakty jen nehanil, musím zmínit jednu obrovskou přednost Nokie N900. Vzhledem k tomu, že jde o internetové zařízení, má Rover (kódové označení N900) unikátní vlastnost. V nastavení si můžete přidat i svůj Skype, Ovi, SIP, Google Talk či Jabber účet a telefon se pak k němu bude chovat naprosto rovnocenně, jako ke klasickým telefonním funkcím. Kontakty třeba ze Skypu tak najdete mezi kontakty, volat přes Skype budete, aniž byste si toho všimli, zprávy jim budete psát úplně stejně, jako byste psali SMS. To je obrovská výhoda, protože telefon tak tyto VoIP a IM služby na 100% integruje do prostředí. A ano, po troše hraní lze do telefonu dostat i (jen) u nás populární ICQ.

Nokia N900Nokia N900

Jednotlivé kontakty je pak samozřejmě možné sloučit, abyste neměli jednoho člověka třikrát (jednou normální telefon, pak Skype a třeba Jabber). Zároveň při vytáčení hovoru je možné zvolit, jestli se má volat klasicky přes celulární hovor nebo třeba právě Skype. V tu chvíli se začne také hodit, že si můžete kontakty seřadit nejen podle jména a posledních provedených akcí, ale také podle dostupnosti. Ta se vám totiž ukáže zeleným puntíkem hned vedle fotografie daného kontaktu. Příjemné je také to, že vám telefon konečně nenutí zobrazení jména a příjmení, ale může ukázat i přezdívku (tam, kde ji nemáte, se ukáže Jméno a příjmení). Zároveň je možné si zobrazit kontakty dle jednotlivých služeb (tedy zvlášť ty telefonní, Skypové, Jabberové…).

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

A po chvále přichází opět fatální nedostatky. Vyhledávat můžete postupným psaním jen ve jménu, nikoliv ve firmě, potěší alespoň to, že stačí začít psát rovnou v pohotovostním režimu. Vytvořit si vlastní skupiny kontaktů je nemožné, stejně tak jim přiřadit různá vyzvánění, natož konkrétním kontaktům. I o hlasovém vytáčení si můžete nechat jen zdát. Alespoň odeslat vizitku telefon zvládne.

Nokia N900

Konečně smajlíci

Za to zprávy se, až na jeden (a dost zásadní) detail, opravdu povedly. Jak už jsem naznačil, ani tady telefon příliš nerozlišuje mezi tím, jestli jste dotyčnému psali SMS nebo na Jabber. Ptá se na to jen při vytváření nové zprávy (SMS vs. IM). Pokud jste příznivci složek, N900 vás zklame. Vše se řadí totiž chronologicky pod sebe a v konverzacích. S těmi můžete dále pracovat – mazat je, mazat v nich konkrétní zprávy či je kopírovat/přeposílat.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Vy pak zprávu píšete jen do malého okénka. Možné je zapnout si i tzv. „doručenky“. Nesmím opomenout také jednu z dalších nesmírně „důležitých“ věcí: N900 má smajlíky. Takže přinejmenším tím má nad Symbianem navrch. A teď k tomu zásadnímu detailu. Nokia N900 nepodporuje MMS. Technologie, kterou najdete už i v těch nejlevnějších telefonech. Pravda, sice ji málokdo využívá opravdu aktivně, ale je to další zbytečnou vadou na kráse. Obzvlášť teď, když ji chce Vodafone zpopularizovat.

Nokia N900

Zmíním ještě způsob sdílení aktuálního stavu (statusu), který se zprávami úzce souvisí. Ten aktuální volíte v položce dostupnost v systémovém menu (rozkliknete z horní lišty), přičemž můžete volit ze tří stavů – On-line, Nerušit a Off-line. Pokud by vám to nestačilo, můžete si přidat libovolný počet dalších, ke kterým lze přiřadit jednu z šesti ikonek. Pak je zde ještě pole pro vyplnění textu. Tam můžete kromě vlastního textu nechat telefon i automaticky vkládat polohu. Zvolit můžete, jak moc podrobně: ulici, čtvrť či město. V tu chvíli se telefon připojí na GPS a bude vkládat vaši aktuální polohu. Spolehlivý způsob, jak baterii vybít ještě dříve.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Od zpráv plynule přejdu k způsobu připojování k internetu. To je u N900 základ. Popravdě, ani se mi nepodařilo zjistit, jestli odpojená vůbec jde naplno používat. V horní stavové liště N900 trvale ukazuje, jestli je připojena, po rozkliknutí se pak dozvíte i přes co. Pokud se chcete připojit do nové WiFi sítě, stačí kliknout, telefon automaticky vyhledá všechna dostupná připojení a pak už stačí jen kliknout. Vše je koncipované tak, abyste nemuseli o nic starat, prvním připojením se síť uloží do telefonu. A poté jakmile se dostanete do jejího dosahu, telefon se už bez jakéhokoliv zdráhání do ní připojí. Tuto možnost je možné vypnout, respektive vypnout interval vyhledání okolních sítí (od 5 minut až po hodinu). Toto se inženýrům ve Finsku povedlo, i když to není nic unikátního – nejnovější Symbianové telefony to umí podobně.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Ještě než se podíváme na prostředí systému jako takového, postěžuji si na profily. Bohužel se vrací doba, kdy jste si mohli na telefonu vyzvánění jen zapnout, nebo vypnout. Ano, Nokia N900 profily sice nabízí, ale jen dva: tichý a základní. V základním je možné zvolit vyzváněcí tón, tón SMS zprávy, tón IM a mailu plus nastavovat jejich hlasitost, ze dvou úrovní si můžete také zvolit u hlasitosti zvuků systému, kláves a displeje. V tichém si můžete nastavit jen vibrace. Pokud ještě tajně doufáte, že půjde vytvořit vlastní, zklamu vás. To je u telefonu za šestnáct tisíc docela zásadní nedostatek, snad to Nokia napraví v dalším firmwaru.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Nejlepší multitasking

Pojďme se nyní podívat na filozofii Maemo z pohledu uživatelského prostředí a ovládání. Nejdůležitějším prvkem z celého prostředí je tlačítko v levém horním rohu. To má dvě podoby, první šest malých čtverečků a druhou dva větší překrývající se. Ve chvíli, kdy na sobě má šest malých čtverečků, otevře se menu. To je v klasické matici 6 × 3 ikony, které jsou dostatečně od sebe, takže se nemusíte při strefování prstem přespříliš soustředit. Pokud už se těšíte, jak si ikonky zpřeházíte dle svého gusta, zklamu vás. I když N900 nabízí možnosti personalizace na vynikající úrovni, tohle bohužel možné není. Bude vás to mrzet o to víc, když zjistíte, že v celém menu je jen jedna složka – více, která následně ukrývá všechny nově nainstalované aplikace. V tu chvíli se matice pěti ikon prodlužuje do nekonečna.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Ale, jak teď z menu pryč? Nikde žádný křížek. Zde nastupuje první základní bod, který se musíte naučit. Maemo zavírací křížky skoro nezná. Pokud se chcete dostat zpět (na předchozí obrazovku), prostě kliknete do volného místa. A jste tam. Tak vystupujete z menu stejně tak jako ze spousty dalších nabídek. V celém telefonu funguje kinetické scrollování, tedy podle toho, jak rychle do telefonu „cvrnknete“, tak daleko se daný seznam posune. To je nesmírně praktické a především příjemné, protože se tak děje opravdu všude (i v těch nejmenších seznamech). Zároveň tu mám ale jednu výtku, a to je označování položek. Bohužel nefunguje nijak globálně, a tak si třeba jednotlivé maily vůbec neoznačíte. Označovat položky lze totiž jen ve chvíli, kdy s nimi provádíte nějakou konkrétní operaci.

Ve chvíli, kdy se ukazují dva překryté čtverečky, N900 signalizuje, že máte spuštěnou nějakou aplikaci. Jak už správně tušíte, kliknutím se zobrazí právě správce spuštěných aplikaci. A ne nadarmo se mluví o Maemo jako o jednom ze systémů s nejlépe vyřešeným multitaskingem. Podle počtu spuštěných aplikací se upravuje velikost živých náhledů. Živými náhledy myslím to, že vidíte opravdu to, co se v aplikací děje, kupříkladu tedy ve chvíli, kdy něco stahujete, i v náhledu uvidíte, v jakém stavu stahování právě je. Na jednu obrazovku se najednou vejde až 12 náhledů, pak už musíte scrollovat. Zároveň máte u každého náhledu křížek, kterým můžete aplikaci zavřít, aniž byste do ní museli vstupovat. Multitasking se tedy povedl opravdu na jedničku s hvězdičkou a ve spojení s dostatečným výkonem a spoustou RAM ho budete s nadšením využívat.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Ne zrovna povedené menu omlouvá to, že ho nebudete skoro potřebovat. Nokia totiž připravila naprosto dokonalou plochu, tedy, plochy. Jsou totiž čtyři. Posouváte se mezi nimi tahem po displeji. A pokud by na vás čtyři byly moc, je možné je jednotlivě povypínat. Na jednotlivé plochy si pak můžete umístit libovolné množství widgetů, a už ne jen do předpřipravených slotů jako u N97, nýbrž opravdu kamkoliv, mohou se i překrývat. Ty se dělí na tři základní typy: zástupce aplikace, odkaz na web (záložka) a kontakty (zobrazí se fotografie).

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Pak jsou tu ještě pokročilejší widgety. Jde o jakési malé aplikace, které zvládnou ukázat třeba počasí, události z kalendáře nebo ovládat hudební přehrávač. V telefonu jich není mnoho, je ale možné doinstalovávat stále nové a nové, které přibývají každým dnem. Velmi zajímavý je třeba widget, který zobrazuje text právě přehrávané skladby. Za zmínku stojí i pozadí, které díky čtyřem na sobě navazujících plochách získává nový rozměr. Hezky je to vidět už na tom výchozím, jistě vás ale napadají desítky dalších dlouhých (3200 × 480 pixelů) pozadí.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Dotaženo k dokonalosti

Vedle „nejdůležitějšího tlačítka“ jsou na ploše zobrazeny ještě hodiny a stavový indikátor. To vše je v průhledném bloku, vedle kterého je ještě název operátora (mimochodem, už existuje aplikace, kterou si ho můžete libovolně změnit). V něm se zobrazují malinké ikonky, signalizující aktuální stav telefonu, ať už je to stav baterie, síla signálu, váš stav, profil nebo stav Bluetooth.  Po kliknutí na něj vyskočí systémové menu, ve kterém můžete upravovat hlasitost, rychle nastavit budík, profil, připojit se na internet, zapnout Bluetooth a pokud budou, uvidíte tam i dostupné aktualizace. Již existuje několik aplikací, které jsou schopny i sem přidat další funkce, například rychlou regulaci jasu displeje.

Nokia N900

Podobnou nabídku vyvolá i stisknutí vypínacího tlačítka. Přes tu můžete telefon vypnout, uzamknout, přepnout do tichého profilu, přepnout do off-line režimu, spustit telefonní aplikace či zamknout klávesnici/displej. Ještě k tomu zamykání: asi jste si všimli, že z pravého boku telefonu je posuvný zámek. Ten sice funguje bez problémů, není ale na úplně ideálním místě, takže určitě uvítáte, že jde N900 zamknout i jinak. A to rychlým dvojstiskem právě vypínacího tlačítka. Při odemknutí je pak z důvodu potvrzení (zámek se vám v kapse neposune, ale dvakrát stiskne vypínač jednoduše) třeba ještě popojet i prstem na displeji, podobně, jako to známe z Apple iPhonu.

Nokia N900Nokia N900

Ve chvíli, kdy už jste v nějaké konkrétní aplikaci, můžete vyvolat upřesňující nabídku. Ta vyskočí zespodu displeje, ven se dostanete opět kliknutím do volného místa mimo ni. Pro uložení změn, které v ní provedete, je vždy třeba kliknout na uložit, což je oproti ostatním telefonům docela nezvyk. Případně můžete v aplikaci vyvolat její menu tím, že kliknete na šipku vedle jejího názvu v horní liště. Opět platí, že kliknutím mimo se dostanete zpět. Snad už posledním obecným pravidlem pro ovládání je dlouhý klik. Ten bohužel nefunguje všude a tak budete spíše zkoušet, co kde udělá. Využití rozhodně má: ve zprávách tak můžete odstranit konkrétní část konverzace, ve správci souborů naformátovat paměťovou kartu a na mnoha dalších místech provádět operace ke konkrétním položkám.

Nokia N900Nokia N900

Základní práci s telefonem už jsme si tedy vysvětlili, teď abych navázal na hořejší podnadpis. Dotaženo k dokonalosti je v N900 skoro všechno, bohužel toho ale telefon umí dost málo. Otázkou je, jestli je to lepší přístup, než když je v telefonu všechno možné, ale nefunguje skoro nic. To už jsem naznačil třeba u přední kamerky nebo infraportu – hardware by tu sice byl, ale nějaké využití už chybí. Pojďme se ještě před samotnými aplikacemi podívat na nastavení celého telefonu.

Při prvním zapnutí vás telefon donutí nastavit datum, čas, region a jazyk, přičemž se vás i snaží naučit základní prvky ovládání. K pohodlnému používání to ale rozhodně nestačí. Proto se hned vydejte do menu a klepněte na nastavení. V tu chvíli se ukáže kompletní nastavení telefonu, do kterého se v budoucnu přidá i nastavení dalších doinstalovaných aplikací. Nastavení data a času je klasické, nečekané je jen to, že právě při prvním zapnutím nevolíte čas přímo, ale točíte rafičkami hodin. Spíše efektní než efektivní, takže pak už se to v telefonu nikde neobjevilo. V nastavení displeje si můžete kromě pěti úrovní jasu zvolit i čas podsvícení, povolit automatický zámek, zapnout stálé rozsvícení displeje na nabíječce, ale především povolit vibrace, tzv. haptic feedback. V tu chvíli telefon při každém doteku na displej mírně zavibruje, což přináší příjemnou zpětnou vazbu, že váš dotek zaznamenal. Pak tady máme nastavění indikační diody, opět odkážu na článek na blogu.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Pár položek teď přeskočím, protože se na ně podíváme podrobněji později. Nechybí ani nastavení Bluetooth, které sice neumí nic navíc, ovládá se ale pohodlně a rychle. V nastavení polohy můžete vypnout podporu Assisted GPS, případně připojit GPS přes Bluetooth externí. Pod účty sdílení se neskrývá nic jiného, než zástupci pro sociální sítě, konkrétně Facebook, Flickr a Ovi, další by mělo jít doinstalovat. Účtům VoIP a IM a internetovým připojením jsem se již věnoval. V nastavení telefonu je možné pracovat se SIM kartou (změna PIN apod.), zvolit síť, režim, nastavení roamingu či zjistit čítačem dat, kolik jste toho přenesli – mimochodem, za mé asi čtrnáctidenní používání telefonu to bylo dohromady 270 MB. Dále je tu správce certifikátů, možnost nastavení bezpečnostního zámku, informace o paměti, kalibrace displeje. A samozřejmě okno „O produktu“, kde se dozvíte mimo jiné to, že je to open source.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Když se vám nebude chtít vysouvat

Velmi důležitá je další položka v nastavení, a to vkládání textu. Můžete si tam totiž povolit virtuální klávesnici a tak nemuset vždy telefon vysunout a psát na hardwarové. Virtuální klávesnice se docela povedla, sice zabere skoro celý displej, ale má velká tlačítka a dá se na ní psát docela pohodlně. Kromě písmen poslouží po přepnutí i pro číslice a speciální znaky. Dále je možné nastavit rozvržení hardwarové klávesnice – budete mít čtyři šipky, tomu se podrobněji věnoval Marek Lutonský na blogu. A povolit automatické dokončování slov, velká písmena a vkládání mezery plus nastavit dva výchozí jazyky (slovníky). Klávesnice také umožnila použití velkého množství klávesových zkratek, opět odkážu na podrobnější článek na blogu. Je jich opravdu plno, kromě klasických jako Ctrl + C, Ctrl + V a Ctrl + A je zajímavá třeba Ctrl + Shift + P, která vytvoří screenshot.

Nokia N900Nokia N900

Přenos dat, zálohování i synchronizace se v N900 úplně nepovedla. Já narazil hned na začátku, kdy jsem si chtěl přes Nokia PC Suite přenést data ze své symbianové E75. Program sice N900 rozpoznal, ale tím jeho spolupráce s telefonem pomalu končila. Fungovala mi pouze synchronizace (kontakty, kalendář a úkoly) a připojení na internet, to navíc pouze přes kabel. Procházení kontaktů, zpráv, instalace aplikací či snad zálohování dat přes Content Copier nefungovalo, telefon aplikace prostě vůbec nepoznaly. Nokia asi ví, proč v balení CD nenajdete.

Svoje data jsem do N900 nakonec dostal přes integrovanou aplikaci Přenos, která se připojí přes Bluetooth k druhému telefonu a data přenese. Ani tady jsem však nedopadl úplně dobře, přenesly se pouze kontakty, kalendář a úkoly, původní zprávy se mi do N900 dostat nepodařilo. Pro zálohování jde tak použít pouze další aplikaci, která vytvoří zálohu celého telefonu, včetně nastavení a seznamu aplikací, dokonce si ji můžete i zaheslovat, a uloží ji do paměti, ze které si ji potom můžete nahrát do počítače. Jestli už ji ale pak nahrajete i do jiného telefonu, těžko říct. Nokia N900 nabízí i podporu Microsoft Exchange, kde se synchronizuje jak mail, tak kontakty, kalendář i úkoly a to okamžitě, jak se na serveru provede změna. Jak ale zmiňoval David Polesný v recenzi na MobilManii.cz, se staršími verzemi serveru to nefunguje úplně korektně.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Nokia N900 disponuje ještě dvěma opravdu pěknými věcmi. Mluvím o FM vysílači a TV výstupu. FM vysílač v N900 funguje v širším měřítku, než jsme byli doposud zvyklí. Jede nejen hudební přehrávač, ale i ostatní aplikace a telefon do něj dokonce i zazvoní, pouze k hovoru už si ho budete muset dát k uchu. Aktivace se provádí buď v nastavení, nebo v hudebním přehrávači, už ale existuje i widget na plochu. TV výstup má konfiguraci úplně jednoduchou – volíte jen mezi PAL a NTSC formátem. Kvalita je slušná, bohužel ale v opravdu nízkém rozlišení, tudíž na HD televizi telefon snad radši ani nepřipojujte. V kombinaci s bezdrátovou Bluetooth klávesnicí Nokia SU-8W, kterou se mi podařilo připojit, se ale z N900 stává i náhrada notebooku na cestách.

Nokia N900Nokia N900

V rychlosti se zmíním ještě o tom, jak se do Nokie N900 instalují aktualizace. V zásadě jsou čtyři úrovně: aktualizace aplikací třetích stran, aktualizace systému, aktualizace firmware a kompletní přehrání firmwaru. První dvě probíhají rovnou z prostředí telefonu, telefon nahlásí dostupné aktualizace, vy je odsouhlasíte, pak se stáhnou a nainstalují. Aktualizace firmware je možné provádět buď přes Nokia Software Updater nebo rovnou z telefonu, to ale nemám vyzkoušené. Pak je vyžadován restart, jde o klasickou aktualizaci jako u ostatních telefonů. Poslední úrovní je přehrání celého systému (paměti), přijdete tedy i o všechna data. Je na to třeba speciální program do počítače, a postup je vcelku složitý.

Kolik kalendářů je libo?

Organizace času se povedla. Vylepšení se dočkal dokonce i budík. Budíků si můžete vytvořit neomezené množství, s vlastním popiskem, ale především si ke každému zaškrtat, které dny v týdnu má budit. To u Symbianu nejde – tam si musíte zvolit pro všechny budíky pracovní dny. Dobu dospávání si můžete zvolit (5, 10 a 15 minut), přičemž buzení posunete i otočením telefonu displejem dolů. Nechybí ani světový čas s povedenou mapou světa.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Nejzásadnějším vylepšením kalendáře je možnost vytvořit si více na sobě nezávislých kalendářů. Můžete tak mít zvlášť kalendář pracovní, osobní a třeba narozeniny, které se inteligentně doplňují z kontaktů, a ty si libovolně poschovávat, třeba schovat pracovní kalendář na dovolené. Jednotlivé kalendáře jsou odděleny i barevně. I zbytek kalendáře je povedený, ať už se bavíme o možnosti automatického mazání položek starších než týden/měsíc/rok nebo samotném prostředí. Můžete si vybrat z měsíčního a týdenního zobrazení, případně po dnech zobrazené agendy.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Zvlášť oddělné jsou úkoly a klasické poznámky (prostý text), v telefonu totiž najdete ještě aplikaci jmenujíc se poznámky, která umí i jednoduše text formátovat (font, velikost písma, tučné/kurzíva/podtržené/přeškrtnuté písmo, barva písma, indexy a odrážkový seznam). Při přidávání nové položky musíte zvolit, do kterého kalendáře se má uložit, u nové události je možné přidat i místo, dobu trvání, opakování (každý den/týden/měsíc/rok), upozornění (budík) a popis. Pro upozornění si můžete zvolit i jiný tón, než vás budí ráno. Kalendář se vcelku povedl, tady se N900 nemá za co stydět.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Co se týče mailové komunikace, Nokia N900 není žádným přeborníkem. Mailový klient se nechová vždy úplně předvídatelně a ačkoliv spolupracuje jak s Nokia Messagingem, tak další spoustou mailových služeb (třeba u nás populární Seznam.cz) stejně tak jako s protokoly POP3 či IMAP, dovedl bych si představit lepší provedení. Nedělají mu problémy ani přílohy. Pozitivem je alespoň to, že bez sebemenšího zádrhelu HTML maily nejen zobrazí, ale zvládne i odeslat. Docela mě překvapilo, že jako výchozí podpis naleznete „Odesláno z mého mobilního počítače pomocí služby Nokia Messaging“. To mi k Nokii jakožto pro mě velmi seriózní firmě příliš nesedí.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Navážu dalšími „kancelářskými“ funkcemi, i když jich moc nečekejte, jsme přece u multimediální Nseries. V menu se N900 pyšní kalkulačkou, která si zasloužila samostatný článek, kterou můžete přepnout i do vědeckého módu, kde zvládne i tak složité operace, jako je například mocnění. Ještě, že doinstalování nějaké opravdu vědecké kalkulačky je otázkou pár kliků. Za to PDF prohlížeč je opravdu pěkný, rychlý a po přepnutí do fullscreenu si pohodlně přečtete i knížku. Za to správci souborů by určitě na tak velkém displeji slušela dvě okna. Snad jedinou funkcí, kterou jsem nečekal, bylo to, že po připojení do sítě telefon automaticky rozpozná všechna UPnP zařízení a vy si tak můžete přes WiFi naprosto bez problémů procházet obsah disku vašeho počítače a přehrávat z něj multimédia.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Dělá čest svému jménu

Než se vrhneme k zábavě, dokončím ještě kancelář. Bohužel už v ani trochu pozitivním smyslu. V telefonu sice najdete předpřipravený odkaz ke stažení aplikace Documents to Go, která zvládne zobrazit soubory Microsoft Word, Excel a PowerPoint, úsměv na rtech vám ale ztuhne ve chvíli, kdy zjistíte, že jde pouze o třicetidenní trial verzi. To je jedním z největších, ne-li vůbec největším nedostatkem Nokie N900 a opravdu těžko omluvitelným.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Nseries jsou především multimediální telefony. Do této řady je N900 zařazena naprosto správně. V zábavě totiž těžko narazíte na něco, co by jí chybělo. Začnu tím nejzákladnějším, a tím je hudební přehrávač. Respektive, v N900 je to přehrávač médií, který zvládne kromě hudby i video a internetová rádia. Po jeho spuštění si právě z této nabídky vybíráte. Hudební přehrávač má jako výchozí zobrazení alba, přičemž se nestydí ukázat obaly alb, pokud je máte u skladeb přidané. Možné je samozřejmě zobrazit i interprety a žánry, případně všechny skladby najednou. Podporuje i playlisty (seznamy stop), přičemž kromě vlastních N900 generuje i nedávno přidané, nedávno přehrávané, nejčastěji přehrávané a nikdy nepřehrané.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Ve chvíli, kdy spustíte přehrávání, ukáže se velký obal alba a vpravo informace o skladbě včetně posuvníku. Zajímavým trikem je zobrazení aktuálního seznamu skladeb, stačí klepnout právě na obal alba. Dole jsou pak ovládací prvky: vpřed/vzad, přehrání/pauza, zamíchání skladeb a jejich opakování. Stále si bohužel telefon neporadí s diakritikou u ID3 tagů. Překvapivě chybí jakýkoliv ekvalizér, na druhou stranu, hudební výstup je na velice slušné úrovni. Není příliš přebasovaný, mírně chybí výšky, ale celkový pocit je dobrý. Co se týče podporovaných formátů, telefon si poradí fakticky už s čímkoliv, a co by nezvládl, půjde pomocí daného kodeku doinstalovat. Přiloženým nezamotatelným sluchátkům už jsme věnovali samostatný článek.

Nokia N900Nokia N900

Ještě silnější zbraní je Nokia N900 ve videu. Díky vysokému výkonu nemá nejmenší problém s filmy v plném rozlišení WVGA, zvládat by dokonce měla i HD Ready video (720p). Je to především právě díky integrovanému video čipu, který si kromě výborné 3D grafiky poradí i s hardwarovou akcelerací video. Bez jakéhokoliv doinstalování vám přehraje soubory MPEG4 a AVI (DivX a XivD), a pokud si pohrajete a doinstalujete další přehrávač, skousne i další formáty a dokonce i externí titulky. Prostředí přehrávače klade důraz hlavně na použitelnost, video se tedy rovnou otevírá na celý displej, po klepnutí na něj se zobrazí ovládací prvky (přetáčení a přehrání/pauza), stejně tak i posuvník.

Nokia N900Nokia N900

Jak už jsem naťukl, všechny multimediální soubory je možné bez problémů přehrávat i z kompatibilních UPnP zařízení v síti přes WiFi, zařízení se vám dokonce zobrazí i přímo v přehrávači. Internetových rádií je přednastavených jen pár a pouze zahraničních, určitě se tedy bude hodit volba pro přidání libovolné URL adresy streamu. Říkáte si, že jsem zapomněl na FM rádio? Ne tak docela. V Nokii N900 sice je, ale abyste ho mohli poslouchat, musíte si stáhnout aplikaci. Nokia na něj totiž trochu zapomněla a tak ho v menu nikde nenajdete. Po doinstalování aplikace ale funguje bezproblémově, jen bohužel (snad zatím) nefunguje RDS.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Fotí až překvapivě dobře

Nokia N900 nemá ambice aspirovat na titul nejlepšího fotomobilu, o to příjemnější je skutečnost, že fotí až nečekaně dobře. Fotoaparát má rozlišení pěti megapixelů, pyšní se optikou Carl Zeiss a nabídne i dvě přisvětlovací LED diody. Ve výchozím nastavení fotí překvapivě v poměru stran 3:2 a tedy rozlišení jen tří megapixelů, v nastavení je to však možné přepnout na klasických 4:3, kde už se plného pětimegapixelového (2584 × 1938 pixelů) rozlišení dočkáte. Za to pokročilých nastavení moc není, k dispozici je pouze základní vyvážení bílé, kompenzace expozice a citlivost ISO. Přednastavené jsou čtyři režimy – makro, krajina, portrét a akce. Další testovací fotografie nalezente v galerii.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Taktéž je možné povolit geotagging, tedy přiřazení souřadnic do EXIF u snímku. K tomu to chce zmínit ještě jednu věc, pokud si přednastavíte jméno autora, zapíše se tam i jméno a všechny tagy, které fotografii přiřadíte, N900 též ukládá do EXIFu. U videa už tak rozsáhlá nastavení nejsou, najdete tu jen vyvážení bílé a kompenzaci expozice. Kupodivu se nedá změnit ani rozlišení, které je sice slušné – 848 × 480 pixelů, avšak z telefonu stejně příliš kvalitní videa nedostanete, tomu jsem se věnoval též na blogu.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Pořízené fotografie a videa se zobrazují v aplikaci fotografie. Najdete je tam v pěti malých náhledech vedle sebe, přičemž je možné si jednotlivé obrázky filtrovat, podle složky, data a značek – tagů. U značek se pozastavím. Nokia vsadila právě jen na ně, a tak můžete každému obrázku přiřadit neomezený počet značek. Ty si můžete libovolně vytvářet a nechybí ani hvězdička zastupující oblíbené. Zeměpisné souřadnice je možné k fotce přiřadit i ručně, stejně tak název, popis a autora. V N900 najdete i jednoduchý editor, který umí fotky otáčet, zrcadlově převracet, odstranit červené oči, upravovat jas/kontrast, změnit velikost a ořezávat. Můžete spustit i prezentaci, tu využijete především ve spojení s TV výstupem. Zmíním se ještě o možnosti sdílení, obrázek můžete odeslat samozřejmě přes Bluetooth či mailem, ale taktéž rovnou na služby jako je Flickr nebo Ovi.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Zábavu dokončím několika hrami, které v telefonu najdete. Kromě klasiky jako je tetris (pojmenovaný kostky), šachy, kuliček (marbles) a méně známý Mahjong (více na Wikipedii) je tu předpřipravena instalace nové verze legendárního Bounce. Sice jde jen o ukázku grafiky, tudíž jsou k dispozici pouze dvě úrovně, ale právě o grafiku tady jde. Uvidíte, že je v N900 velký herní potenciál a teď už jen doufat, aby pořádné hry někdo napsal. Přinejhorším si můžete stáhnout řadu emulátorů nebo linuxovou klasiku SuperTux.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Aplikace náčrt se bude hodit nejen pro vaše umělecká díla, nýbrž i pro zapsání či nakreslení poznámek. Můžete si zvolit tloušťku čáry, kreslit čáry, obdélníky i elipsy a vybrat si libovolnou barvu. Doinstalovat je možné i podporu pro Facebook, která zahrnuje widget, podporu pro nahrávání souborů a aktualizaci stavu (statusu).

Nokia N900

Mapy (zatím) bez navigace

Nokia N900, jak už jsem několikrát zmínil, disponuje A-GPS navigací. A tak nemohly chybět ani Ovi Mapy. Bohužel, pro Maemo se musela celá aplikace napsat znovu, a je to na ní poznat. Zatím totiž umí jen to, co uměly, tehdy ještě Nokia Mapy, ve své první verzi. Zcela zdarma můžete procházet mapy celého světa, a to jak klasické, tak i terénní a satelitní. Je možné zapnout noční režim (inverzní barvy) a zobrazení 3D budov, kterých má Nokia už více jak 6 000. Mapou je možné libovolně otáčet, můžete si volit mezi klasickým pohledem shora (2D) a trojrozměrným zobrazením. Přibližování probíhá buď pomocí klasického plus a mínus (využít můžete i kolébkovou klávesu hlasitosti), nebo zvolíte úroveň – země, stát, město a ulice.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Samozřejmě nechybí ani vyhledávání, bohužel pouze pomocí zadání textového řetězce, podle typu body zájmu procházet nelze. Výsledky se okamžitě zobrazují, po rozkliknutí se ukážou podrobnosti. Zde už kategorie uvedena překvapivě je (i s ikonkou), dozvíte se adresu, telefon (po klepnutí na něj můžete rovnou volat) a hodnocení, to zatím ale u moc bodů zájmu není, každopádně ho můžete přidat. Vpravo se pak zobrazují ještě dodatečné informace z průvodce. A to je skoro všechno.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Asi se divíte, kde je navigace. Je to prosté: prostě tam není. Nokia N900 v současné situaci navigovat neumí, dokáže vám jen navrhnout trasu a na ní zobrazovat aktuální polohu, pokud byste ale chtěli i pokyny, a to jak hlasové, tak na displeji, máte smůlu. Lze předpokládat, že v dohledné době Nokia vydá novou verzi, která už navigovat umět bude. A zanedlouho by měla vyjít navigační aplikace i od slovenského Sygicu. Ale zatím si Nokii N900 pro navigaci nekupujte.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Potěší alespoň to, že do trasy si můžete přidat libovolný počet zastávek, následně si zobrazit pokyny za sebou (ale předříkávat vám je může maximálně spolujezdec) a je možné nastavit i to, jak má telefon trasu plánovat. Jestli autem nebo pěšky, jestli nejrychlejší, nejkratší nebo optimální a povolit jednotlivé typy (dálnice, trajekty, tunely, placené silnice, nezpevněné silnice a autovlaky). Mapy telefon stahuje přes internet, v dohledné době by ale mělo být možné si je přes Map Loader stáhnout doma na počítači a uložit do paměti telefonu. Map Loader bohužel zatím nefunguje, jde to obejít trikem, že si mapy (složku cities) přehrajete z nějakého symbianového smartphonu.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Citlivost GPS čipu je slušná, během pár desítek vteřin se chytí i v interiéru u okna. Nemusíte se obávat, že byste venku pobíhali několik desítek minut bez fixu, a to ani s vypnutým A-GPS. Mám tady ale jednu obrovskou výtku: v Nokii N900 chybí kompas. Nejen dle mého názoru jedna z nejinovativnějších funkcí poslední doby v nejlepším telefonu dneška prostě není. Těžko říct proč, určitě by se tam vešel. Je to obrovská škoda, při pěší navigaci a obzvlášť ve městě jde o nenahraditelnou funkci.

Nokia N900

„…the best browser device ever.“

A teď přecházíme asi k tomu nejlepšímu, co na celé Nokii N900 je. A to je internet. Každý, kdo měl v ruce N900 tvrdí, že jde o nejlepší zařízení pro surfování po internetu. A já s tím nemohu než souhlasit. O možnostech připojení už jsme si řekli, tak pojďme k základu – prohlížeči. Nokia totiž nešla do žádného vlastního internetového prohlížeče, ale vsadila na osvědčený Firefox. Oficiálně si říká MicroB a opravdu nejde o nic jiného, než Firefox 3 s kabátkem upraveným pro dotykové ovládání. I když, někde se tak úplně nepovedlo.

Prohlížeč je opravdu skvělý, co se týče funkcí, zvládne téměř vše, na co byste si mohli vzpomenout. Výchozí obrazovka ukazuje jednotlivé záložky i s náhledy (lze řadit do složek, fungovat by měl i import) a adresní řádek, do kterého můžete rovnou začít psát i vyhledávací výraz pro Google. Po otevření stránky se otevře nové okno, které se chová jako nová aplikace (vidíte ho klasicky ve správci spuštěných aplikací). Prohlížeč je pekelně rychlý, na rychlém připojení si troufám tvrdit i rychlejší než Opera Mini. Po načtení stránky se automaticky přepne do fullscreenu a vy si tak můžete užívat plného WVGA rozlišení, na kterém zobrazíte většinu stránek bez nutnosti je zmenšovat.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Navigace na stránce je možná dvěma způsoby: klasickým ťukáním na displej, ale také si můžete z levé strany vyjet s kurzorem, se kterým je možné přesně klikat na odkazy i označovat text. Zoomování probíhá buďto klávesami pro ovládání hlasitosti, nebo „gesty“. To je nesmírně efektní i efektivní věc: když kroužíte na displeji ve směru hodinových ručiček, stránka se přibližuje, když naopak, tak oddaluje. Možný je i rychlý dvojklik pro přiblížení konkrétního odstavce. Z celé obrazovky se dá vystoupit kliknutím na nenápadnou ikonku v pravém dolním rohu. Pak se můžete vrátit do záložek, přidat si stránku do záložek, otevřít novou adresu, zobrazit si povedenou obrazovou historii či se opět dostat do fullscreenu. Pro návrat o jednu stránku zpět je vhodnější ale mačkat backspace, telefon se vrátí o stránku zpět ihned bez náhledu. Bohužel však celou stránku načítá znovu, trochu si počkáte.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Zajímavější už je menu. Tam můžete stránku obnovit, vyhledávat na ní, uložit, zobrazit podrobnosti, prohlédnout si správce stahovaní a dostat se do nastavení prohlížeče. Co tam? Zobrazování obrázků, velikost textu, kódování, velikost cache, JavaScript, vyskakovací okna, ukládání hesel, cookies, povolení automatického fullscreenu, vymazání všech osobních údajů a: doplňky. Ano, je to Firefox, což ukáže správce doplňků na 100% - tam už se na dotykovém prostředí totiž nezapracovalo. Každopádně se dozvíte, že telefon umí pracovat s Flashem (plnohodnotným) a především můžete další doplňky instalovat. Zatím jich není příliš, stojí za to zmínit třeba Ad-block pro blokování reklam.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Telefon umí pracovat i s RSS kanály, pro které je tu připravena speciální aplikace. Ta je povedená, umí kanály třídit (podle data/názvu), přidávat do složek, samozřejmě automaticky aktualizovat a velmi pohodlně procházet. Třešničkou na dortu je pak widget, který si můžete k danému kanálu přidat na plochu a kliknutím na něj se dostanete rovnou na požadovanou stránku.

Nokia N900

Dospělý operační systém

Teď zase trochu toho technického. Maemo je opravdu plnohodnotný operační systém tak, jak ho známe z počítačů. Nejde o žádné nové neznámé prostředí, ani výrobcem omezené. Proto je napsat aplikaci do Nokie N900 pro vývojáře jednodušší – vytvoří ji jako jakoukoliv jinou aplikaci pro Linux třeba v C++. Tudíž už i nyní je k dispozici spousta aplikací, které si můžete do telefonu doinstalovat a doplnit chybějící funkce – třeba právě FM rádio.

O tom, jak správa a instalace nových aplikací funguje, jsem se podrobně rozepsal na blogu. Zkráceně to zmíním i tady. V telefonu najdete Správce aplikací, který nejen spravuje a aktualizuje ty již nainstalované, ale umožňuje i instalaci nových. Ta probíhá z webových repozitářů, které si musíte do telefonu přidat a může je vytvořit kdokoliv – přednastavené jsou pouze základní oficiální od Nokie. Rázem se objeví už nyní stovky aplikací, které můžete doinstalovat. Pár kliknutími – potvrdíte, aplikace se stáhne, nainstaluje a už ji máte v telefonu.

Nokia N900Nokia N900Nokia N900Nokia N900

Určitě se najde spousta uživatelů, na které bude i toto složité. Proto by se měl v následujících měsících Ovi Store, ze kterého bude instalace naprosto jednoduchá. A hlavně se tam zobrazí jen na sto procent funkční a otestované aplikace. Každopádně u Maema na rozdíl od Symbianu nejste vázáni vůbec ničím a tak můžete do N900 instalovat opravdu cokoliv.

Nokia N900

Důkazem toho, že jde o naprosto dospělý operační systém budiž i přítomnost terminálu, který byste v Symbianu hledali těžko. Mnoho lidí bylo právě z něj neuvěřitelně uneseno. A po nainstalování aplikace pro rootovský přístup už s telefonem můžete dělat opravdu, ale opravdu cokoliv.

Nokia N900Nokia N900

Určitě vás bude zajímat stabilita a chyby. Musím říct, že jde jednoznačně o nejstabilnější, nejrychlejší a jeden z nejvyladěnějších telefonů, co jsem měl v ruce. Na druhou stranu jsem neměl takové štěstí, jako někteří kolegové, a tak se mi párkrát podařilo telefon zaseknout, jednou jsem dokonce i vyndával baterii. Chyb je opravdu minimálně a je třeba přiznat, že to co v N900 je, tak ve většině případů opravdu funguje na 100%. V dnešní době budete hledat lepší systém jako takový jen těžko.

Víc počítač, než telefon

Nokia N900 má vynikající hardware, to bez debat. Najdete v ní dokonce i už málem zapomenutý infraport. Ale o tom toto zařízení není. Tady jde hlavně o to, co je uvnitř - Maemo. A zde N900 nemá konkurenci, všechna ostatní zařízení totiž nenabízí plnohodnotný operační systém, nýbrž jen mobilní, dost ořezané, verze. Kdežto Maemo je plnohodnotný operační systém, který se v zásadě od toho, co máte na počítači, moc neliší. A tím mířím právě k poslednímu podnadpisu: Nokia N900 už je více počítačem, než telefonem. To je asi základ, co musíte k tomu, abyste si N900 oblíbili, pochopit.

I když to tak nevypadá, Nokia N900 je určena pro velice specifickou skupinu lidí. Ti, co chtějí nejlepší mobilní telefon, si pořídí Nokii N97 nebo N97 mini. Ale N900 je určena pro ty, kteří si za každou cenu se svým strojem chtějí hrát a nebýt ničím omezeni. S Nokií N900 si totiž můžete dělat opravdu, ale opravdu co chcete.

Nokia N900 má ale i spoustu nedostatků, a překvapivě v těch nejzákladnějších funkcích, čímž myslím zejména telefonování. A na mnoha místech najdete zásadní chyby. A to ani nemluvím o výdrži, která se opravdu blíží spíše notebooku, než mobilnímu telefonu. Ale nic to nemění na tom, že jde o nejlepší zařízení pro práci s internetem.

Nokia N900 se bude prodávat za cenu asi šestnácti tisíc korun. To rozhodně není málo, vždyť za tyto peníze můžete mít docela slušný notebook. K němu nemá N900 daleko. A právě to si musíte rozmyslet: chcete bezkompromisní velmi přenosné zařízení, nebo klasický počítač?

Nokia N900 je zařízení s úplně jinou filozofií, než na kterou jsme doteď byli zvyklí. A tak musíte k Nokii N900 přistupovat. Pak si ji zamilujete a všechny nedostatky vám budou připadat nepodstatné.

{testbox MTOSNON900050}
Nokia N900 v bodech
 • Rozměry 111 × 50 × 18 mm a hmotnost 181 g
 • Připojení GSM, 3G s HSPDA a HSUPA, WiFi, Bluetooth 2.0, dobíjecí microUSB, 3,5 mm jack
 • Zobrazení 3,5" WVGA TFT, 16 mil. barev, dotykový
 • Paměť 32 GB, microSD slot
 • Kancelář kontakty, kalendář, mailový klient, internetový prohlížeč, GPS navigace, podpora Skype, operační systém Maemo
 • Zábava 5 Mpx fotoaparát s autofokusem a LED bleskem, hudební a video přehrávač (MP3, WMA, MPEG4), FM rádio, FM vysílač
 • Výdrž 1 den běžného používání
Obsah balení
 • Nokia N900
 • Baterie BL-5J s kapacitou 1320 mAh
 • Nabíječka Nokia AC-10
 • microUSB kabel
 • Stereo headset Nokia WH-205
 • TV kabel Nokia CA-75U
 • Nabíjecí adaptér Nokia CA-146C
 • Krátký manuál
 • Hadřík
Plusy...
 • + Plnohodnotý operační systém
 • + Výborný displej
 • + QWERTY klávesnice
...a mínusy
 • - Špatné telefonní funkce
 • - Absence hlasové navigace
 • - Velikost a hmotnost