Nokia 6700 slide je takovým obyčejným telefonem, který ale přichází v šesti barvách, se Symbianem a výborným pětimegapixelovým fotoaparátem za slušnou cenu.

Nokia 6700 slide zapadá do nové strategie, kterou finský výrobce chce prosazovat. Je totiž typickým zástupcem telefonu střední třídy, který by se mohl stát masovou záležitostí. Ale i přes to je uvnitř operační systém Symbian. Jaká je Nokia 6700 slide doopravdy?

Kovu není nikdy dost

Hned na úvod je třeba říct na první pohled možná nedůležitou věc. Nokia 6700 slide se bude prodávat hned v šesti barevných verzích, což z ní činí jeden z nejbarevnějších telefonů na našem trhu vůbec. Barvy jsou to poměrně odvážné a hodí se především pro ženy, jak můžete vidět na fotkách v prvním pohledu, telefon je ale v prodeji také v prosté šedé (jenž nám dorazil na test a můžete ho vidět na fotkách) která rozhodně neurazí.

Design telefonu je poměrně neutrální, možná může působit trochu dětinsky, věřte ale, že naživo telefon vypadá mnohem lépe, než na fotografiích. Mě osobně se designové provedení líbí, ale mám jednu výtku (a to nejsem sám): proč má telefon tak obrovskou ovládací klávesu?

Nokia 6700 slideNokia 6700 slideNokia 6700 slideNokia 6700 slide

V modré krabici příslušenství mnoho nenajdete, stačit vám bude muset nabíječka, microUSB kabel, headset a manuály. V telefonu pak najdete dnes už trochu směšně působící 2 GB microSD kartu.

Nokia 6700 slideNokia 6700 slide

Kupodivu se s kovem nešetřilo a tak je z něj vyroben nejen pěkný zadní kryt (s povedeným zámkem schovaným pod krytkou microUSB konektoru), ale i část předního krytu. Abych byl přesný, jde o hliník, v případě stříbrné barvy nenalakovaný (Raw Aluminium). Tomu odpovídá i hmotnost, která se zastavila na 110 gramech. Rozměry telefonu jsou příjemné (95,2 × 46,1 × 15,9 mm), díky zaoblenému tvaru hezky padne do ruky.

Konstrukce je na levnější telefon poměrně kvalitní, zadní kryt se nehne ani o setinu milimetru a vysouvací mechanismus je taktéž pevný, i když zde už nějaká malá vůle je. Displej kryje pevné sklíčko (promáčknout se mi ho nepodařilo) a i ostatní plasty nevypadají nekvalitně, nalakovaný plast ale odřít půjde. Lesklému povrchu se Nokii naštěstí podařilo dost vyhnout, je z něj jen horní a spodní strana plus záda displeje po vysunutí a klávesnice.

Nokia 6700 slideNokia 6700 slideNokia 6700 slideNokia 6700 slide

Tentokrát kupodivu nebudu psát, že přední straně dominuje displej, protože to tak opravdu není. Jak jsem zmínil, ovládací klávesa je obrovská. A to bohužel trochu na úkor ostatních ovládacích tlačítek, která se trochu smrskla. Naštěstí ne natolik, aby to vadilo pohodlnému ovládání. Tlačítko domů (pro vstup do menu) a C jsou mírně vyboulená nad povrch, což usnadňuje hmatovou orientaci. Nad displejem se ještě schovává světelné čidlo a kamerka pro videohovory.

Po vysunutí se ukáže lesklá černá klávesnice, která je plochá, má oddělené jednotlivé řady kláves a samotná tlačítka nemají úplně vysoký zdvih. Píše se na ní ale dobře a díky velikosti kláves překlepy nehrozí. Zmínit by to chtělo také docela vysokou hlučnost tlačítek, cvakají jak ty na numerické klávesnici, tak na ovládací. Úplně se nepovedlo ani podsvětlení, na ovládací klávesnici je slabé a na numerické nerovnoměrné.

Nokia 6700 slideNokia 6700 slideNokia 6700 slideNokia 6700 slide

Na pravém boku naleznete pouze spoušť fotoaparátu, na levém vůbec nic, stejně tak i na spodní straně. Za to nahoře se to konektory jen hemží: 2,5 mm jack pro sluchátka, vedle něj microUSB konektor pod krytkou a ještě 2 mm konektor pro nabíjení, přestože 6700 slide zvládá dobíjení i přes microUSB (to si zaslouží pochvalu). Na zadní straně je pak masivní čočka fotoaparátu s dvojitým LED bleskem a reproduktor. Ten je tak hlasitý, že rozvibruje celé tělo telefonu. Ale pozor, chrčet nezačne a i na plnou hlasitost je jeho produkce poměrně dost kvalitní. Ale ještě k těm vibracím: velmi silný je také vibrační motorek, takže až budete telefon poprvé zapínat, nelekněte se, abyste ho neupustili.

Průměr až na fotoaparát

Nokia 6700 slide v sobě neukrývá žádnou high-endovou výbavu a ani si na ní neklade ambice. Možná trochu zamrzí absence WiFi, takže se budete muset spokojit jen s prvotřídní datovou výbavou v čele s 3G sítěmi (nadstavby HSDPA 10 Mb/s i HSUPA 2 Mb/s) a kvadrátním GSM (GPRS i EDGE). Bluetooth je ve verzi 2.0 s EDR, pro kabel je k dispozici již zmínění microUSB. Zamrzí absence 3,5 mm jacku, který by se určitě hodil pro všechny milovníky hudby, ale to už by asi 6700 slide příliš konkurovala hudebním telefonům z vlastní stáje.

Nokia 6700 slideNokia 6700 slideNokia 6700 slideNokia 6700 slide

Displej mohl být o nějakou tu desetinku palce větší, místo by na to bylo. Takhle se budete muset spokojit s úhlopříčkou 2,2“, což není mnoho. Rozlišení je samozřejmě QVGA (240 × 320 pixelů), zobrazí 16 milionů barev a reguluje ho světlené čidlo. Zobrazení je kvalitní a čitelnost na přímém světle také slušná.

Vysouváním lze telefon jednoduše i ovládat (přijmutí hovoru/zavěšení), bohužel zámek kláves nepočká a tak jakmile telefon zasunete, zamkne se a není možné pokračovat v práci, musíte klávesy odemknout. V tomto měla už pár let stará Nokií N95 navrch. Polohové čidlo překvapivě nevyužijete pro otáčení displeje (to 6700 slide neumí vůbec), pouze pro ztišení vyzvánění a odložení budíku.

Nokia 6700 slideNokia 6700 slideNokia 6700 slideNokia 6700 slide

Co nikdo nečekal, jsou kvality integrovaného fotoaparátu. Ačkoliv se Nokia 6700 classic jako žádný fotomobil nehlásí, předpoklady k tomu má: 5 megapixelů, dvojitý LED blesk a optika Carl Zeiss. A fotí opravdu dobře. Koneckonců, podívejte se sami.

Fotka z Nokia 6700 slideFotka z Nokia 6700 slideFotka z Nokia 6700 slideFotka z Nokia 6700 slideFotka z Nokia 6700 slideFotka z Nokia 6700 slideFotka z Nokia 6700 slideFotka z Nokia 6700 slideFotka z Nokia 6700 slideFotka z Nokia 6700 slideFotka z Nokia 6700 slideFotka z Nokia 6700 slideFotka z Nokia 6700 slideFotka z Nokia 6700 slide

Aplikace fotoaparátu je klasická Symbianová, má tedy rozsáhlá nastavení včetně vyvážení bílé či citlivosti ISO, 6700 slide zvládne i panoramata. Videa natáčí v rozlišení VGA (640 × 480 pixelů), ale bohužel jen při 15 snímcích za sekundu, 30 jich zvládne pouze při polovičním rozlišení.

Symbian se dere k masám

Jak už jste několikrát četli, uvnitř telefonu běží Symbian, přesnější Symbian S60 3rd Edition s Feature Packem 2. To je jednou z klíčových vlastností tohoto telefonu, přestože by v něm ještě před rokem běželo asi klasické prostředí Series 40. Nějak všichni čekali velké změny, je jich ale ještě méně, než u „zlow-endovaného“ Series 40.

Nejvíce viditelnou změnou je zbrusu nové téma (plus tři další), které Nokia nyní bude nejspíše používat ve všech svých telefonech. Hlásí návrat k modré a zelené, vše doplňují přírodní motiv, respektive tráva. Zaujme vás asi také nová (i když ne tak úplně) domovská obrazovka, na kterou si můžete uložit oblíbené kontakty.

Nokia 6700 slideNokia 6700 slideNokia 6700 slideNokia 6700 slideNokia 6700 slide

Další změna se odehrála v hudebním přehrávači, i když je opravdu miniaturní: kvůli absenci kláves pro ovládání hlasitosti je musela nahradit ovládací klávesa (nahoru/dolů). V kontaktech je přepínaní mezi klasickými kontakty a Ovi Kontakty v novém designu. Kalendář má v měsíčním zobrazení náhled na aktuální den a ostatní manažerské funkce, ačkoliv nejsme v Eseries. A také si v Nokii pletou s a z.

Nokia 6700 slideNokia 6700 slideNokia 6700 slideNokia 6700 slideNokia 6700 slide

To už je asi všechno, jinak čekejte ten starý dobrý známý Symbian v jeho nejnovější verzi. Tedy s ještě vylepšeným internetovým prohlížečem (jako v N86 8MP), Ovi Obchodem, hrou Bounce a odkazy na všemožné sociální sítě jako je Facebook. Hodit se vám budou i Ovi Mapy, bohužel ale 6700 slide nedisponuje GPS čipem, navigovat tedy nepůjde (jen po dokoupení Bluetooth modulu). Pokud si telefon koupíte a Symbian už znáte, nic vás nepřekvapí, pokud jste naopak Symbian nikdy nepoužívali, zvyknete si rychle. Symbian už nějakou dobu není jen tím operačním systémem pro mobilní maniaky.

Nokia 6700 slideNokia 6700 slideNokia 6700 slide

Přístroj je díky rychlému 600 MHz procesoru příjemně svižný, reaguje okamžitě a vrásky mu nedělají ani mnohačetné animace (pokud si je zapnete). Nenarazil jsem na žádnou zásadnější chybu (zdílení se z opomínám), a na to, že je v telefonu první firmware, je až překvapivě stabilní.

Povedený obyčejný telefon

Ne, Nokia 6700 slide není ničím výjimečná ani zvláštní. Je to prostě obyčejný telefon, který se docela povedl. A těch pár nedostatků, jako je absence WiFi či GPS, jen 2,5 mm jack nebo hůře podsvětlená klávesnice, nikoho při pohledu na vcelku kvalitní hliníkovou konstrukci a výborný fotoaparát nevytrhne. Obzvláště za cenu těsně nad 5 000 Kč, a vybírat můžete hned z šesti barev.

{testbox MTOSNO6700070}