Exkluzivně jsme otestovali první finský netbook. Vydrží dvanáct hodin, má 3G modem i GPS. Ale hlavně prvotřídní zpracování a nádherný design.

V létě minulého roku Nokia učinila poměrně odvážný krok, který někteří předvídali. Představila Nokia Booklet 3G. Nejde o nic jiného, než originální název pro jeden z nejlepších netbooků (malých notebooků), který existuje. O pár dní později jsme se pak dozvěděli i finální specifikace, které leckomu vyrazily dech: 2 cm tloušťky, hliníkové tělo, integrovaný 3G modem i GPS a dvanáctihodinová výdrž.

I když se to na první pohled nezdá, Nokia profiluje Booklet 3G jako prémiový produkt. O tom vás ujistí i pohled na cenovku. Ale tohle zařízení na to opravdu vypadá a nezadá si s produkty od Applu či Sony. Na druhou stranu, když máte Booklet 3G v ruce, je to jiný pocit, než když v ní máte MacBook. Přitom designem, zpracováním a celkovou image vypadá opravdu jako exkluzivní zboží. A tím koneckonců je.

Ještě si dovolím malý vstup k ceně. U nás se Booklet 3G oficiálně stále neprodává, a tedy nemá ani stanovenou oficiální cenu. Pokud ale nahlédneme do vedlejšího Německa, spatříte cenovku 729 Eur. To je po přepočtu nějakých osmnáct a půl tisíce korun. A i ty nejlepší netbooky nestojí v podstatě o moc víc, než polovinu toho, co Booklet. Zkuste tedy při čtení dnešního článku na cenu nemyslet. Protože ti, co si koupí Nokia Booklet 3G, na ni myslet nebudou.

Nokia Booklet 3G

Modrá krabice větší, než obvykle

Takovýto produkt nelze prodávat jen tak. Už samotné balení je tudíž dostatečně poutavé, a i když by to Nokia nerada slyšela, je vidět, že na ekologii se tady příliš nemyslelo (pokud pominu klasickou zmínku o recyklaci). Malý Booklet dostanete ve velké modré krabici (ta je ještě chráněna kartonovou transportní krabicí), ze které z boku vysunete menší krabici, kde se ukrývá vše potřebné. S papírem se opravdu nešetřilo, dohromady má krabice pár set gramů. A nemůže chybět ani plasticky provedený obrys Bookletu.

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Po vysunutí si přečtete pozdrav a za pomoci bílých pásků se můžete pustit do rozbalování. V menší krabičce najdete kromě manuálů (které nejsou u tohoto typu produktů zrovna třikrát důležité a ani se toho z nich moc nedozvíte) také headset WH-205, který se nikdy nezamotá, a microUSB kabel s dobíjecím 2 mm konektorem. U něj dost dobře přítomnost nechápu, asi se ho Nokia nemůže zbavit, na druhou stranu, hodit se může.

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Pak už spatříte samotný Booklet 3G a vedle něj v přihrádkách zdroj a kabel k němu. U toho se trochu pozastavím. Je provedený opravdu povedeně, a to jak designově, tak funkčně. Můžete si okolo něj namotat kabel, na jehož konci naleznete malý připínáček, kterým lze kabely sepnout k sobě. Přívodní kabel je poměrně krátký (asi 40 cm, lze ho odpojit a tak si ho můžete bez problémů vyměnit za jiný. Celý adaptér i s kabely váží nějakých 250 gramů a je docela malý, což se bude hodit, i když ho s sebou moc nosit nebudete.

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Pokud se chcete podívat, jak takové rozbalování Nokia Bookletu 3G vypadá, podívejte se na naše stop-motion video.

Vybroušený kus hliníku

Tak už k samotnému Nokia Bookletu 3G. Design je jednoduchý, čistý, uhlazený. Na Bookletu nenajdete žádné extravagantní prvky, vše dokonale ladí k sobě. Pokud byste přece jen chtěli mít Booklet trochu zajímavější, je možné ho koupit kromě černé i v modré a bílé barvě, kdy se změní lesklý plast na čelní straně. I v té černé je ale opravdu pěkný a nebojím se ho označit za jeden z nejhezčích notebooků vůbec, netbooků určitě.

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Většina těla Bookletu je vyrobena z, jak sama Nokia říká, obráběného jakostního leteckého hliníku. To pocítíte už na první dotek, a zatímco jiné notebooky vás na kolenou pálí, Booklet naopak studí. Trochu mne zklamalo, že baterie je celá pouze plastová, což se mírně odrazilo i na barvě. Jinak na Bookletu najdete už samé kvalitní plasty. Ten na čelní straně je lesklý, překvapilo mě ale, že úplně nelapal otisky prstů. Možná měl nějakou speciální úpravu, každopádně v  modré či bílé verzi je na něm skoro neuvidíte.

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Displej bohužel nekryje sklo, jak jsme původně mysleli, ale jen lesklý plast. Alespoň, že je v rovině s celým horním víkem. Veškeré další prvky jsou z boků. Nalevo najdete HDMI konektor, dva USB konektory a 3,5 mm jack, na rohu pak reproduktor. Napravo je pak konektor pro zdroj, další USB, krytka slotů na SD a SIM kartu, vypínač a druhý reproduktor. Nic víc na Bookletu nehledejte, i když si myslím, že tato výbava je naprosto dostatečná. A ještě jeden postřeh: vypínač z boku se hodí, když máte Booklet připojený k externímu monitoru, nemusíte ho otvírat. Co bych za to dal, kdybych to takto měl i na svém notebooku.

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Co rozměry a hmotnost? Booklet 3G je netbook, je to tedy opravdu hodně malý notebook. Když jsem si po týdnu s ním vzal pak na klín můj třináctipalcový notebook, skoro jsem se až divil. Booklet má sice jen 264 × 185 × 19,9 mm, ale při používání vám to vůbec nepřijde. Hmotnost? Až překvapivě vysoká, právě kvůli hliníkovému tělu. I tak je ale 1 250 gramů ve srovnání s jinými notebooky málo.

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Klouby displeje jsou posazeny přímo do osy. Díky tomu lze Booklet 3G otevřít téměř do 180°. Jsou snad dostatečně kvalitní, jen by mohly být trochu tužší. Celkově Booklet 3G působí opravdu nádherně a poznáte, že v ruce nedržíte nic obyčejného. Celkový pocit se těžko popisuje, snad vám ho přiblíží alespoň fotografie. Kdyby nic jiného, tak designem a zpracováním si vás Booklet 3G opravdu získá.

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Všechno jen nejlepší

Po otevření se vám ukáže 10,1 palcový displej. Ten má rozlišení 1280 × 720 pixelů (HD Ready), což je u netbooků maximem. Sice by měl mít antireflexní úpravu, ale bohužel na přímém světle si toho i s jasem naplno moc nepřečtete. To je asi jeho jediné mínus, jinak je kvalitní. Ale při pohledu na okraje kolem něj si říkáte, že nějaký ten palec navíc by se tam určitě ještě vešel.

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Klávesnice je jedním slovem vynikající. Fakticky hned jsem na ní byl schopen psát po slepu a myšlenky, že je malá, mě ani nenapadly. Jednotlivá tlačítka (13 × 12 mm) je 3 mm mezera, díky tomu se po nich dobře hmatově orientuje. Rozložení je naprosto klasické až na jeden detail, který dost dobře nechápu – levý ctrl není na okraji klávesnice, ale až vedle tlačítka fn. Šipky se musely smrsknout do jedné řady, to se dá ale u netbooku překousnout. Klávesnice je má samozřejmě anglické popisky, česká (zatím) neexistuje. Na závěr povedená vychytávka: kontrolní LED dioda Caps Locku je schována přímo v něm.

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Touchpad je velký a velkými tlačítky, na to u netbooků zvyklí nejsme. Má úhlopříčku 8 centimetrů a podporuje multitouch, můžete tak zoomovat roztažením prstů či dvěma prsty scrollovat. Pracuje se s ním opravdu pohodlně. Zmínit by to chtělo i kontrolní LED diody, které se schovávají jak nad klávesnicí, tak i z druhé strany, jsou tedy viditelné, i když Booklet zavřete. Signalizují zapnuté Bluetooth, WiFi i 3G, další tři pak režim spánku, baterii a nabíjení. Všechny svítí modře.

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Nad displejem nesmí chybět nápis Nokia Booklet 3G a nad ním malá 1,3 megapixelová webkamerka, která nefotí vůbec špatně. Ještě nad ní se schovává i malý mikrofon. Nebojte se, že byste se museli spoléhat jen na něj. Nokia Booklet 3G má sice jen jeden 3,5 mm jack, ten je ale kombinovaný jak pro sluchátka, tak pro mikrofon (říká se tomu OMTP). Pokud tedy připojíte přiložený headset, můžete z Bookletu třeba Skypovat jen s jedním konektorem.

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Online, ať se děje cokoliv

Co se takhle podívat dovnitř? Tam se ukrývá úsporný procesor Intel Atom Z530 taktovaný na 1,6 GHz. Škoda, že se nepřistoupilo k nějakému novějšímu modelu. Čipset je pak Intel Poulsbo US15W. Mimo malé spotřeby energie má ale menší výkon komponent ještě jeden důsledek a to je teplota. I když se Booklet 3G umí poměrně rozehřát, hliníkové tělo stále stačí k tomu, aby se obešel bez jediného ventilátoru. Vše je chlazeno pasivně a tak jediná věc, která se v Bookletu pohybuje, je pevný 1,8 palcový disk. Ten má 120 GB, 4 200 otáček a 8 MB cache. Otázkou je, jestli by nebyl lepší SSD disk třeba i s menší kapacitou. Kapacitu můžete rozšířit ještě SD kartou, která lze umístit vedle slotu pro SIM kartu. RAM se zastavila na 1 GB a 533 MHz.

O výkonu těchto komponent toho už bylo napsáno spoustu, zmíním tedy jen to nejdůležitější. Snad nikdo si nebude pořizovat Nokia Booklet 3G jako jediný počítač, spíše jako druhý nebo třetí. Takže na příjem mailů, běžné surfování, přehrávání videa a poslouchání hudby, trochu té kancelářské práce a jednodušší hry bohatě Booklet stačí. A v nouzi na něm spustíte i ten Photoshop. Na druhou stranu interní grafická karta bohatě stačí na plynulé přehrávání FullHD videa na televizi.

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Konektivita je klasická, naleznete zde WiFi 802.11 b/g/n a Bluetooth 2.1 s EDR (Enhandced data rate), které lze jednotlivě povypínat, dokonce je zde i mód letadlo. Říkáte si, že jsem vynechal konektor pro ethernet? Nevynechal, na Bookletu ho skutečně nenajdete, pokud se budete chtít na síť připojit kabelem, budete si muset dokoupit USB redukci. Nechybí ani polohové čidlo, to bohužel funguje zatím jen pro zaparkování hlaviček HDD při prudším pohybu. Jak hrají integrované reproduktory? Vůbec ne špatně, jen ne moc nahlas a trochu jim chybí basy. Počítejte s tím, že v trochu hlučnějším prostředí neuslyšíte srozumitelně ani slovo.

Pojďme teď na to, co je na Bookletu trochu zvláštního. Začnu interním 3G modemem. To sice není úplně unikátní, ale netbooky s 3G modemem se počítají zatím spíš v jednotkách.  SIM kartu umístíte pod krytku na pravé straně. Pak se vám zobrazí automaticky ve Windows nová možnost připojení a jedním klikem jste online (případně je třeba zadat PIN). Nastavení by se měla stáhnout automaticky, to se mi ale podařilo jen u O2, kartu Vodafonu jsem už musel nastavit ručně.

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

A rychlost? Právě s kartou Vodafonu mi internet v centru Prahy bez problémů běhal 1,8 Mb/s downloadu a 0,8 Mb/s uploadu. To tedy svědčí o přítomnosti nadstaveb HSDPA a HSUPA. Musím říct, že pohodlí interního modemu a také citlivější anténa je opravdu nenahraditelné, na druhou stranu, platit další SIM kartu kvůli notebooku by se asi chtělo málokomu.

GPS spíše na efekt, za to vydrží dlouho

Další, a teď už daleko větší specialitou, je interní GPS, respektive A-GPS (Assisted GPS). Ta má opět velice slušnou anténu a chytla se mi i hluboko v interiéru, má však jednu velkou chybu. A to tu, že ji skoro nevyužijete. Jediná aplikace, která umí k GPS přistupovat a v Bookletu ji najdete, je gadget Ovi Map, který si můžete umístit na plochu. Ten vám zobrazí polohu na mapě stažené z Ovi Map a kliknutím se dostanete na webovou verzi, kde se ukáže vaše aktuální poloha.

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Tím ale využití GPS bohužel končí. Doufali jste, že funguje Location API? Tak to vás rovnou zklamu. Možná to nějak půjde, mě se to zprovoznit ale nepodařilo. Kromě widgetu si tedy GPS neužijete opravdu na nic, a to je škoda. Snad se objeví (nebo už objevily?) nějaké aplikace třetích stran.

Co je ale opravdu vynikající, je výdrž. Myslel jsem si, že u oficiální číslo (znělo 12 hodin) Nokia jako obvykle vynásobila dvěma, ale nestalo se tak. Nokia Booklet 3G při vypnutých síťových zařízení v úsporném režimu a se sníženým jasem displeje necelých 12 hodin opravdu vydrží. A pokud budete chtít celou dobu být na internetu přes 3G modem, zůstanete na nějakých devíti hodinách. To je prostě skvělé a přes den nemusíte na energii vůbec myslet, stačí Booklet dát na nabíječku až večer, když se vrátíte domů.

Baterie s kapacitou 56,8 watthodin (3840 mAh) o hmotnosti 350 gramů se prostě činí, vždyť také zabírá téměř polovinu celého zařízení. Pro srovnání, já v notebooku mám sice baterii s kapacitou 5200 mAh, vydrží ale stěží dvě hodiny. Takhle úsporné komponenty v Bookletu jsou. Jen je trochu smutné, že taková Nokia N900 se při trochu náročnějším používání vybije dřív.

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Softwaru mnoho nehledejte

Nokia Booklet 3G dostanete s předinstalovanými Windows 7 Starter. Ty jsou samozřejmě v angličtině. Ale pozor, Windows 7 Starter jsou oproti vyšším verzím o hodně funkcí osekané. Zapomenout můžete na Aero, tedy průhledná okna a náhledy z nabídky start, změnit nejdou ani barvy. Až trochu trapně působí nemožnost změny pozadí plochy (lze řešit softwarem třetích stran). Dokonce nelze přehrávat DVD, ani kdybyste si připojili externí mechaniku, stejně tak chybí Windows Media Center.

A když si připojíte externí displej přes HDMI, nelze používat oba monitory nezávisle na sobě (buď jen jeden, nebo duplikaci obrazu). Všechno jsou to spíše jen taková omezení, která nikoho nevytrhnou, ale budou otravovat. Booklet by měl být údajně v prodeji i s Windows 7 Home Premium, tak jsem ho ale nikde neviděl. Kromě nich tam najdete ještě trial verzi Microsoft Office 2007 (60 dnů) a F-Secure Internet Security 2010 (30 dnů). A co takhle nějaký software od Nokie?

Ano, je tady Booklet Software Updater. Ten nabízí software od Nokia a mimo aktualizací vám po prvním spuštění nabídne právě již zmíněný Ovi Map widget a také aplikaci Nokia Social Hub. Ta umožňuje propojení účtů na rozličných sociálních sítích – mluvíme o Facebooku, Twitteru a Flickru, časem jistě přibudou další. Mimo to ale umí jednu daleko zásadnější věc: přijímat a odesílat SMS zprávy. Navíc pokud si sesynchronizujete telefon s Ovi Suite, můžete pak přistupovat i ke kontaktům.

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

A co se stane, když vám bude někdo volat? Bohužel Booklet vám to najevo nijak nedá, dozvíte se to jedině tak, že vám přijde SMS zpráva se zmeškaným hovorem od operátora. To je škoda, určitě by nějak pomocí headsetu šlo i telefonovat. Cokoliv dalšího už byste hledali marně, dokonce i Ovi Suite si musíte stáhnout a doinstalovat sami. Snad bych mohl zmínit jen prostředí pro ovládání zkratkami kláves, které je graficky hezky minimalisticky ztvárněné a po stisknutí vypínacího tlačítka vám graficky ukáže kapacitu baterie, rychlou možnost změny režimu výkonu a vypnutí/uspání/zhibernování.

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Je to prostě něco exkluzivního

Nokia Booklet 3G je prostě něco exkluzivního. Není to jen nějaký povedený netbook, je to kus elektroniky, který si vás získá. Nádherný design, prvotřídní zpracování, prémiové materiály. K tomu ten nejlepší hardware, mobilní připojení i GPS. A to všechno vydrží na baterie v provozu půl dne. Tento celek vám dá dohromady zařízení, které je v této kategorii jen jedno. A i když by se nějaké detaily, které mi vadí, samozřejmě našly (teď mě napadá třeba ještě podsvětlená klávesnice), budu ho dnes nerad vracet.

Alza.cz

Za zapůjčení Nokia Bookletu 3G děkujeme společnosti Alza.cz, která se pustila do prodeje anglického Nokia Bookletu 3G i u nás. Koupit si ho tam můžete ve všech třech barvách za 17 990 Kč i s pouzdrem.