Nokia C3 bude trhákem: nabídne plnohodnotnou klávesnici i WiFi v atraktivním designu za dobrou cenu i se spoustou vychytávek: Twitter či Facebook hned po ruce.

Nokia C3, to bude trhák následujících měsíců. Málokdy se stane, že by byl nějaký telefon naživo ještě lepší, než vypadá při představení. Ale Nokii C3, alespoň v mých očích, se to povedlo. Na trh by se měla dostat v následujících dnech za skvělou cenu, což je rozhodně příjemná informace, protože od představení v půlce dubna neuběhly ještě ani tři měsíce. Kupodivu je Nokia C3 od ostatních finských telefonů hodně odlišná, takže se pojďme podívat na to, co nabídne.

I plast nemusí být špatný

Nokia C3 je klasickou „plackou“ s QWERTY, tak jak to známě původně od telefonů BlackBerry. I Nokia má v těchto modelech ale slušnou historii, zatím však šlo vždy o manažerské high-endové přístroje Eseries. Nyní se koncepce QWERTY klávesnice v klasickém pevném těle dostala i do jiné třídy. Počítejte tedy s docela velkými rozměry (C3 pod sebe schová i obří N900) - 115,5 × 58,1 mm. Telefon ale moc mohutně stejně nepůsobí, za což může docela nízká tloušťka (13,6 mm) a slušná hmotnost 114 gramů. Telefon tedy sice není nejmenší, ale při běžném používání vám jeho velikost rozhodně vadit nebude a bouli vám v kapse také neudělá.

Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00

Designově je telefon poměrně odvážný, alespoň co se barev týče. Prodávat se totiž kromě neutrální modro-černé (tu jsme měli na recenzi) bude ještě v růžovo-černé a béžovo-bílé. K tomu ještě zakulacený tvar a je jasné, že líbit se bude nejenom ženám a teenagerům. Každopádně pokud si pořídíte právě tmavou verzi, nemusíte se za něj stydět ani na obchodním jednání.

Nokia C3-00Nokia C3-00

Asi čekáte, že napíšu, že je celý telefon z plastu. Přestože se tím Nokia nikde nechlubila, není tomu tak; zadní kryt baterie je hliníkový. To sice není nic zas tak úžasného, ale ve spojení s dobrým uchycením (jako v Nokii E71) trochu úroveň jinak lacině vypadajícího telefonu pozdvihne. Ale i plasty jsou dost kvalitní. Zadní část a boky telefon jsou z matného, tvrdého plastu, přední strana je celá lesklá. Kupodivu to ale nevadí, plasty jsou taktéž tvrdé, vypadají, že se jen tak neodřou a dokonce moc nechytají otisky prstů, z části také proto, že nikde nejsou ve velké souvislé ploše. Za použité materiály velké plus.

Nokia C3-00

I celková kvalita zpracování je až na pozoruhodně dobré úrovni. Celý telefon je pevný, nikde nic nevrže, displej kryje opravdu tlusté sklo (rukou ho téměř nepromáčknete). Kritizovat ale jako obvykle budu krytky microSD konektoru a slotu pro microSD karty. Vypadají sice, že na místě budou držet, ale úplně jdou otevřít jen těžko. Zbylé dva konektory (2 mm pro nabíjení a 3,5 mm jack) jsou na horní straně, nic víc na telefonu nehledejte, snad jen čočku fotoaparátu na zadní straně.

Nokia C3-00Nokia C3-00

QWERTY míří do nižší třídy

QWERTY klávesnice donedávna byly výsadou jen těch nejdražších komunikátorů, postupně se dostaly i do obyčejných high-endových telefonů a nyní míří i k těm nejlevnějším low-endům. A tak bezesporu největším tahákem Nokie C3 bude právě přítomnost plnohodnotné klávesnice. Ta neskrývá podobnost s Nokií E71, rozložení je téměř shodné. Tlačítka mají asi 5 × 8 mm, což má i jisté důsledky: „všema dvěma“ se nepíše úplně nejpohodlněji, za to můžete psát na plnohodnotné klávesnici i jednou rukou třeba za chůze.

Nokia C3-00

Klávesnice je z tvrdé gumy, téměř se neprohýbá. Píše se na ní poměrně pohodlně, ale samozřejmě si budete při přechodu z klasické numerické klávesnice na menší tlačítka chvíli zvykat. Na klávesnici nechybí ani funkční klávesy, jako je kontrol (fungují i zkratky Ctrl+A, Ctrl+C, Ctrl+X, Ctrl+V), Sym (vyvolá nabídku symbolů), shift a šipka (jako Fn na noteboocích), pomocí které lze psát všechnu diakritiku a další symboly. Při psaní lze zapnout prediktivní slovník, který pak napovídá slova, je ale otázka, jestli je to u QWERTY klávesnice vůbec zapotřebí.

Ovládací klávesnice už je z tvrdého plastu, vévodí jí pohodlná stříbrná pětisměrná ovládací klávesa. Kromě dvou funkčních kláves a sluchátek jsou tu přítomny i dvě dedikované klávesy, kterým můžete nastavit konkrétní akci (například kontakty a mail). To je v této třídě poměrně neobvyklé, škoda však je, že fungují pouze na domovské obrazovce. Ani v balení nečekejte nic nového, dostanete pouze nabíječku, sluchátka a manuály.

Nokia C3-00Nokia C3-00

Wireless Fidelity

Co se týče hardwaru, Nokia C3 nenabídne nic neobvyklého, i tak má ale na svou cenu velice slušnou výbavu. Důležitým faktorem je samozřejmě displej. Ten má slušnou úhlopříčku 2,4 palce i standardní rozlišení 320 × 240 pixelů. Bohužel jsem u něj zaznamenal nepříjemnou věc, i když za to může spíš kryt, než samotný displej. Na přímém světle při určitém úhlu uvidíte pruhy. A úplně ideální nejsou ani dvě hrany, které na krajích displeje prochází. Při běžném používání tyto problémy nejspíše vůbec nepostřehnete.

Překvapivá je přítomnost WiFi modulu. Ten je u telefonu s Series 40 jen u pár vybraných modelů a v této cenové relaci se nevyskytuje prakticky vůbec. Za to ale nepočítejte se sítěmi třetí generace, budete si muset vystačit s kvadrátním GSM. Samozřejmostí je Bluetooth, potěší přítomnost 3,5 mm jacku pro sluchátka. Zklamalo mě ale, že Nokia C3 nedobíjí přes microUSB, ačkoliv Nokia už dávno prohlásila, že všechny nové telefony budou právě přes tento konektor dobíjet.

Interní paměť má 55 MB, potěší přítomnost 2 GB paměťové karty microSD v balení, telefon by si ale měl poradit až s 16 GB. Interní reproduktor nemá basy, dost šumí, ale hraje poměrně hlasitě. Těžko přemýšlím, co bych ještě mohl kromě fotoaparátu o Nokii C3 z toho hardwarového pohledu říci, ale už mě nic nenapadá. Umí toho totiž opravdu minimum a jediným plusem je právě WiFi.

Fotoaparát sice papírově vypadá opravdu špatně, ale nakonec dva megapixely bez autofokusu či jakékoliv přisvětlovací diody nefotí zas tak špatně. Za dobrých světelných podmínek jdou telefonem pořídit, po vyvážení barev v počítači, i docela koukatelné fotky. Rozhodně ale nečekejte zázraky, Nokia C3 vám i sebehorší kompaktní fotoaparát nenahradí.

Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00

Ještě je na místě zmínit výdrž. V „QWERTY plackách“ se vždy najde dost místa na pořádnou baterii a tak C3 dostala celých 1320 mAh. Je to poznat, i když ji budete mučit a celý den se neodpojí z WiFi, tři dny vydrží naprosto bez problémů. A při obyčejném používání snad v pracovních dnech dobíjet muset nebudete.

Series 40 k nepoznání

Jak už jsem nakousl, v Nokii C3 je uživatelské prostředí Series 40. Díky tomu je to telefon poměrně unikátní, neboť „hloupých“ Nokií s WiFi moc není a s QWERTY je aktuálně jediná. Těžko říct, zda to považovat za výhodu nebo nevýhodu, ale vzhledem k zaměření a ceně telefonu je absence Symbianu asi na místě. Na druhou stranu je prostředí v C3 natolik upravené, že mi Symbian málem ani nechyběl.

Úpravami muselo projít celé prostředí v první řadě kvůli orientaci displeje na šířku. Rozdíly v recenzi zmíním, pokud vás zajímá uživatelské prostředí podrobně, podívejte se do článku o Series 40, kde je vše podrobně popsáno. Vidět to je hlavně na domovské obrazovce, kde se ze čtyř slotů staly jen tři, vlevo od nich je prostor pro hodiny. Nově si ale můžete přidat widget aplikace Komunity, který vám bude zobrazovat poslední statusy z Facebooku nebo tweety z Twitteru. Ale o tom až za chvíli.

Nokia C3-00Nokia C3-00

Menu je samozřejmě v rozložení 4 × 3 ikonky (pokud si nepřepnete na jiné zobrazení), a vypadá trochu divně – ikonky nejsou vycentrovány. Docela se změnilo jeho řazení: galerii najdete schovanou až v aplikacích, vlastní ikonku dostal mailový klient, Ovi Obchod i aplikace Komunity. Pod složkou hudba naleznete rádio a hudební přehrávač, takhle dohromady jsme to zatím taky nikde neměli.

Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00

Podpora WiFi je do systému zaintegrována poměrně nenásilně. Můžete si přidat widget na pohotovostní obrazovku (ten pak vyhledává okolní sítě) nebo připojení nastavit ručně v nastavení. Připojit se přes WiFi ale můžete také až ve chvíli, kdy nějaká aplikace vyžaduje přístup k internetu – stačí místo přístupového bodu operátora zvolit vyhledání okolních sítí. Ověřené sítě si můžete uložit a telefon se k nim pak bude připojovat sám, což indikuje novou ikonkou ve stavové listě.

Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00

Zbrusu nové aplikace

Pak tu máme aplikaci Nokia Messaging, se kterou jsme se v Series 40 ještě nesetkali. Hlavní výhodou je jednoduché nastavení mailu: pokud používáte některý z tisíců bezplatných služeb jako je třeba Gmail, stačí vám vyplnit jen uživatelské jméno a heslo. Účtů si můžete přidat víc, včetně vytvoření Ovi účtu. Umí všechny potřebné operace (čtení, odpovídání, přeposílání, vytváření nových zpráv), zprávy lze zobrazovat dle složek, aplikace si umí načíst i kontakty z telefonu. Asi se ptáte, jestli telefon zvládá push mail, tedy doručení mailu na telefon okamžitě, jak přijde. Bohužel mi to na Nokii C3 nefungovalo, i když se Nokia přinejmenším tvářila tak, že by mělo.

Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00

Nová je také přítomnost chatu. Zde už jste podstatně omezeni, připojíte se pouze k Ovi Chatu, a to přestože využívá otevřený protokol a nebyl by tak problém pro připojení i k jinému serveru, například pro Google Talk. Nádherně je zde vidět, jak si i Series 40 poradí s minimalizovanou aplikací. Online totiž můžete být pořád, zprávy vám chodí, i když pracujete v úplně jiné aplikaci. Aplikace umí vše, co by umět měla: najdete tam smajlíky, můžete měnit stav, přidávat si další kontakty.  A vše je kompletně v češtině.

Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00

Tím ale novinky v C3 nekončí. Zbrusu nová je také aplikace s názvem Komunity (Communities). Ta umožňuje připojení k Twitteru a Facebooku, jak jsem zmiňoval, zvládne i vložit widget na pohotovostní obrazovku žijící vlastním životem. Ale hlavním prvkem jsou jednodušší klienti pro obě služby. Ten pro Twitter zvládne procházet nové tweety, samozřejmě odeslat nové tweety, kdy v nich umí i zkracovat URL adresy pomocí služby bit.ly. Poradí si i se soukromými zprávami, za to retweety bohužel neumí. Twitter účtů si můžete přidat i víc, v jednu chvíli můžete být přihlášeni pouze k jednomu.

Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00

Facebook? Ten toho už umí o poznání víc. V první řadě můžete samozřejmě odeslat stav. Zobrazit si všechny příspěvky přátel, procházet zprávy, události, žádosti nebo profily přátel včetně fotek. Všechno jde, dokonce můžete i odeslat fotku, kterou lze buďto rovnou vyfotit nebo přidat z galerie. Takovýto Facebook klient určitě není od věci, protože v telefonu spustíte akorát tak mobilní webovou verzi a ta za mnoho nestojí. Výborné je také to, že můžete, pokud má daný uživatel vyplněné mobilní číslo na Facebooku, svým přátelům rovnou zavolat – telefon pak číslo začne vytáčet – nebo poslat SMS. Škoda jen, že celá aplikace Komunity je kromě názvu v angličtině.

Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00

Jinak (skoro) klasika

Uvnitř je ale Nokia C3 stále „hloupý“ telefon Series 40 se vším všudy – klady i zápory. Zapomeňte na minimalizaci aplikací, počítejte s rychlým, praktickým a jednoduchým ovládáním. Znovu odkážu na článek o Series 40, kde se vše potřebné dočtete: od změny velikosti písma až po kontakty nebo kalendář. Teď k tomu, co je konkrétně v Nokii C3.

Nokia C3-00Nokia C3-00

Novinkou je, že v nastavení můžete přidat svůj Ovi (Nokia) účet. K čemu je to dobré se mi zjistit nepodařilo, je to každopádně zajímavé. Ke kontaktům si dovolím jen malou a možná nezajímavou vsuvku, která mne mile potěšila (ač jsem věděl, že by vše fungovat mělo): kontakty jsem do telefonu dostal tak, že jsem pouze nastavil vzdálenou synchronizaci s mým Gmailem a pak se bez sebemenších problémů přes internet veškeré kontakty importovaly. Internetový prohlížeč už klasicky zastupuje Opera Mini a vy nemáte šanci v tom interním od Nokie otevřít webovou stránku, ačkoliv by to zvládl. Ten otevírá předpřipravené záložky pro různé mobilní webové aplikace – AccuWeather, Reuters nebo MySpace.

Nokia C3-00Nokia C3-00

Ve zprávách se udála ještě jedna zásadní změna: můžete je prohlížet v konverzacích, zde se Nokia inspirovala u iPhonu od Applu. Dobře je to vidět na screenshotu. Pod položkou fotografie se ukrývá prostředí fotoaparátu a efektní fotogalerie, narazíte také na drobnou chybku v překladu – fotoaparát vs. digitální fotoaparát, kdy to druhé měla být spíš videokamera. Nechybí ani Ovi Store či pár Javových her (Block’d, Bounce Tales a Sudoku). Pod složkou aplikace v telefonu najdete schované samozřejmě i další klasické funkce jako jsou stopky, budík nebo právě starou galerii. Ať přemýšlím, jak přemýšlím, to je ze softwarové části Nokie C3 všechno. Snad jen povedený tutoriál, který vás seznámí se všemi zásadními funkcemi telefonu. I tak je novinek v C3 poměrně dost.

Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00Nokia C3-00

Bude to trhák, i když na to nevypadá

Nokia C3 je bez ohledu na cenu skvělý telefon. Sice nijak neoplývá výbavou, ale QWERTY klávesnice a WiFi se hodí vždycky. Kupodivu mi ani nevadila absence operačního systému, Series 40 sice občas naštvat dokáže (dedikované klávesy jen na pohotovostní obrazovce), jinak ale vše funguje poměrně pohodlně a rychle. Líbit se bude určitě všem teenagerům, kteří ocení atraktivní design a podporu sociálních sítí. Ovšem tím největším plusem celého telefonu měla být právě cena. Při představení se mluvilo o 2 800 Kč, což by byla opravdu skvělá částka. Bohužel, sliby chyby a tak se Nokia C3 začne prodávat nejspíše za cenu 3 500 Kč. Ani to ale vůbec není špatné, i tak nemá Nokia C3 téměř žádnou QWERTY konkurenci, s Wifi je úplně jediná.

{testbox MTOSNOC3XX050}