Nokia E5 přichází jako první pracovní Eseries s novým značením. Nepřináší sice stovky novinek, ale jde o povedený telefon, který zvládne i ty nejnáročnější úkoly.

Nokia E5 je první zástupkyní v řadě Eseries s novým označením dle nové nomenklatury. Bude patřit mezi ty nejméně vybavené Eseries, čemuž ale její výbava ani trochu nesedí. Naopak, několika věcmi překonává i dosud nejlepší pracovní Nokii E72. I tak má ale pár much. A pro začátek si dovolím uvést ještě jeden důležitý odkaz: natočili jsme totiž HD video s Nokií E5.

Tohle, že je Eseries?

První, co znalce Nokií přímo praští do očí, je právě označení. Tenhle telefon, že patří do Eseries? Naprosto odlišný design, který je opravdu jako Eseries nevypadá. Naopak, je z 90 % shodný s Nokií C5, tedy základním telefonem z řady Cseries. Vypadá to, že telefon byl celou dobu pozicován právě do Cseries, ale nakonec se rychle změnilo rozhodnutí a z Nokie E5 se stala pracovní Eseries.

Tím ale nechci říkat, že bych proti designu něco měl. Je nevtíravý, neutrální, konzervativní. To někoho možná bude právě nudit, naopak spoustě lidí to bude vyhovovat. Tohle platí obzvlášť v černé barvě, ve které se jako v jediné telefon aktuálně prodává. Časem by měla ale dorazit i elegantnější bílá a pak už konečně i atraktivnější hnědá, šedá a bledě modrá. Žádné zajímavé prvky na telefonu nehledejte, nejsou tu.

Nokia E5Nokia E5Nokia E5Nokia E5

Pokud designem do Eseries nesedí, pak zpracováním určitě ano. Pracovní Nokie vždy byly o řád výš, než zbytek portfolia, a i u E5 to platí bez výhrady. Celé tělo je, až na zadní kryt, z pevného, tvrdého, matného plastu, v našem případě v černé barvě. Vymyká se mu jen část s displejem, ta je taky černá, ale tentokrát už lesklá. I tak ale na Nokii E5 moc otisků neuvidíte, což je rozhodně plus.

Zadní kryt je pak z čisté, matné nerezové oceli, pevně uchycen stejným systémem, jako byl v případě Nokie E71 – odemknete ho dvěma tlačítky z boku. Díky tomu drží pevně, ani se nehne. Ale na horní straně se skrývá jediný konstrukční nedostatek, který Nokia E5 má. A to, že v oblasti okolo fotoaparátu zadní kryt úplně nedoléhá a trochu pruží. Není to nic zásadního, ale poznat to je.

Nokia E5Nokia E5Nokia E5Nokia E5

Jinak je telefon zpracován precizně, žádné pružení klávesnice, vrzání či snad prohýbání nehrozí. Krytku má telefon jen jednu, a to microUSB konektoru na horní straně. Je provedena klasicky, visí na kousku gumy, což není nic k pochválení, ale alespoň lze snadně vyndat i s ostříhanými nehty. Krycí plexisklo displeje je dostatečně pevné, při běžném používání ho nemáte šanci promáčknout. Celý telefon má ladné tvary, nikde nic nevyčnívá a příjemně padne do ruky. Na telefonu pak už najdete jen 3,5 mm jack a 2 mm nabíjecí konektor na horní straně, dost tuhá ovládací tlačítka hlasitosti a obří fotoaparát zezadu.

Plnohodnotná QWERTY klávesnice (je tady, ale o tom se snad netřeba zmiňovat) se podepsala na vyšších rozměrech, počítejte se 115 × 58,9 × 12,8 mm a 126 gramy. Bohužel obzvlášť tloušťka narostla oproti kolegyni E72 téměř o tři milimetry, i tak je jsou ale rozměry E5 příjemné a bouli v kapse vám neudělá. Naopak, kvůli designu působí menší, i když to tak vůbec není.

Nokia E5Nokia E5Nokia E5Nokia E5

It’s all about QWERTY

Nebýt QWERTY klávesnice, Nokia E5 by zapadla mezi spoustu dalších telefonů. Takhle se může chlubit plnohodnotnou klávesnicí. I když má menší tlačítka, píše se na ní standardně jako u většiny „plnohodnotných placek“. Rozdílem je také to, že se zvětšil mezerník, díky čemuž zmizely některé znaky. Počítejte tedy s daleko větší rychlostí psaní, než na klasické numerické klávesnici, ale velká vysouvací QWERTY, je velká vysouvací QWERTY. Na druhou stranu, zde nemusíte nic vysouvat a při troše cviku lze psát i poslepu jednou rukou.

Mnoha lidem se nelíbí ovládací klávesnice. Pravda, kdyby nic víc, tak jí oproti E72 chybí dvě klávesy. Zatímco k ovládací pětisměrné klávese téměř nelze mít výhrad, ostatní klávesy se mačkají dost ztuha. Mohlo by to být lepší, ale při používání si na to zvyknete tak rychle, že na po pár dnech zapomenete.

Nokia E5Nokia E5Nokia E5Nokia E5

Daleko zajímavější, než zbytek výbavy je tentokrát to, co se obvykle nijak dopodrobna neprobírá. Mluvím o procesoru a paměti RAM. Unikátní je hlavně tím druhým. Pokud pominu Nokii N900, která se ani za telefon moc považovat nedá, je totiž první Nokií s 256 MB paměti RAM. To může ve srovnání s mnoha konkurenčními telefony připadat směšně, že Nokia s takovouto kapacitou přišla až teď, ale Symbian je velice nenáročný systém a pokud neobsahoval firmware nějaké chyby, s poloviční kapacitou si většinou vystačil. Každopádně Nokii E5 to velice pomohlo, dokonce díky tomu pokořila světový rekord v multitaskingu. I když máte spuštěných 74 aplikací v jednu chvíli, telefon je pořád svižný a dá se s ním pracovat. To dnes mnoho přístrojů nepředvede. Své na tom má samozřejmě i 600 MHz procesor. Subjektivně mohu říci, že je Nokia E5 nejrychlejší Nokií vůbec a patří mezi nejrychlejší telefony dneška.

Nokia E5Nokia E5Nokia E5Nokia E5

Konektivita? Klasická. GSM s GPRS/EDGE netřeba zmiňovat, 3G s HSPA (HSDPA i HSUPA) snad už také ne. Přítomno je samozřejmě i WiFi 802.11 b/g a Bluetooth 2.0 s EDR. Pro kabelové spojení využijete microUSB, které v duu s 2 mm konektorem nabíjí. Tomu bychom se už neměli divit, vždyť Nokia a spousta dalších výrobců prohlásili, že už jiné telefony vyrábět nebudou, ale třeba v případě nové C6 tomu tak nebylo. Takže i to je důvod k pochvale. Displej je klasický QVGA s úhlopříčkou 2,36 palce položený na šířku. Oficiálně se o něm říká, že má 262 tisíc barev, aplikace v telefonu však tvrdila 16 milionů. Každopádně jde o průměr, na běžné používání dostačující, problém nebudete mít ani na přímém světle. S podsvětlením si poradí světelné čidlo.

Paměť už nedosahuje tak úctyhodných hodnot jako v případě RAM, i tak vám ale asi bude 250 MB stačit. Navíc v balení rovnou dostanete 2 GB microSD kartu, E5 však skousne i 32 GB, jak už jsme si konečně mohli vyzkoušet. Pak tu za zmínku stojí ještě fotoaparát. Na první pohled zní dobře: pět megapixelů, přisvětlovací LED dioda, klasická ovládací aplikace v Symbianu. Úsměv na rtech vám ztuhne ve chvíli, kdy uslyšíte o absenci autofokusu. Takže na používání telefonu jako scanneru zapomeňte, sice při velké snaze i tu A4 rozluštíte, ale autofokus je autofokus. Alespoň potěší, že podržením mezerníku diodu rozsvítíte a můžete si posvítit třeba na zámek od dveří.

Nokia E5Nokia E5Nokia E5Nokia E5Nokia E5

Výdrž, tady budu jen chválit. I oficiální čísla, přestože má Nokia E5 o 300 mAh menší baterii (1200 mAh), oproti E72 výrazně narostla. Méně „hladové“ komponenty v tom moc nehledejte, tady se šlo asi hlavně na softwarovou optimalizaci. A ta se povedla. Při mém standardním používání, což je pro většinu uživatelů nadstandard (stálé připojení na mailu, aktualizace Twitteru, pár hodin internetu, několik minut hovoru), mi Nokia E5 bez problémů vydržela i přes dva dny. A to už se mi dlouho u žádného, podobně vybaveného telefonu nestalo. Pokud ji budete šetřit, stačí dobíjet o víkendu. Tady velké plus!

Smajlíky v Symbianu? Ano!

Nokia E5 kupodivu doznala i docela velkých změn v systému. Sice jde o starý dobrý Symbian S60 3rd Edition, má ale pár nových funkcí, které kupodivu ani moc pracovní nejsou. Nejdříve ale krátké shrnutí té Symbianovské klasiky. Domovská obrazovka má hned pět motivů. Kromě klasiky (vodorovná čára) je tu i svislá čára, panel kontaktů, mluvený motiv (vynikající funkce pro zrakově postižené) a poměrně nový režim, který je asi nejpraktičtější. A samozřejmě nemůže chybět nové téma se zelenou trávou v čele, kromě něj je jich připraveno osm dalších. Mimochodem, telefon vás po zapnutí provede například možnostmi importu dat, a pokud si to nevypnete, bude vás průběžně „otravovat“ s různými užitečnými tipy.

Nokia E5Nokia E5Nokia E5Nokia E5Nokia E5

Nokia E5Nokia E5

Menu je také ve více zobrazeních (mřížka, seznam, podkova a véčko), zapnout si můžete i animované efekty (které opravdu telefon nezpomalují). Dokonce jsou v telefonu přítomny i audiomotivy, ty už tak obvyklé nejsou. Dýchající klávesa vás bude upozorňovat na zmeškané události, pro tu se symbolem zprávy můžete nastavit dvě libovolné akce (stisk a dlouhý stisk).

Nokia E5Nokia E5Nokia E5Nokia E5

Nokia E5Nokia E5Nokia E5

Samozřejmostí jsou i klasiky, jako je kalendář, poznámky, kontakty nebo zprávy. Vše je ve vylepšeném provedení Eseries, takže můžete vyhledávat rovnou psaním na pohotovostní obrazovce, kalendář umí sdílet události – prostě to, co dobře známe. Ale pozor, teď už k těm novinkám.

Nokia E5Nokia E5Nokia E5Nokia E5

Začnu zprávami. Tady je novinka jen jedna, pro někoho směšná, pro někoho zásadní. Každopádně Nokia E5 se může pyšnit titulem prvního Symbianu se smajlíky. Novinkou je provázání se sociálními sitěmi, to už bylo koneckonců i v Nokii C5, pojďme se na to podívat podrobněji. Poté, co se přihlásíte do integrovaného Facebook klientu, můžete si propojit přátele na Facebooku s kontakty v telefonu. V tu chvíli můžete z telefonního seznamu přistupovat ke stavům uživatele, taktéž se přiřadí jeho fotka do telefonu.

Nokia E5Nokia E5Nokia E5Nokia E5

Nokia E5 je trochu unikátní také tím, že je v ní úplně vše, zatímco u jiných modelů se může každý pyšnit něčím jiným. Namátkou: vrátilo se internetové rádio, je tu nový chat, podpora sdílení multimédií v domácí síti, hlasové vyhledávání hudby, ale i pracovní funkce jako pracovní/osobní pohotovostní režim, intranet nebo šifrování paměti. Dokonce Nokia a vložila i dávno pohřbený Push To Talk. Prostě kombinace všeho, co kdy Nokia do Symbianu dala.

Nokia E5Nokia E5Nokia E5Nokia E5Nokia E5

Úplnou novinkou je aplikace Office Communicator Mobile, kterou má E5 předinstalovanou jako první. Jde o službu od Microsoftu, která má sloužit pro produktivní komunikaci ve firmě, a to pomocí všech možných forem (instant messaging, maily i hovory). Bohužel jsem aplikaci nebyl schopen vyzkoušet, možná je i zajímavá, ale pro většinu uživatelů asi nepodstatná. To už je asi vše, snad bych jen měl zmínit Ovi Mapy s navigací zdarma, QuickOffice v plné verzi, který umí dokumenty Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint) nejen číst, ale vytvářet i editovat a samozřejmě Ovi Obchod, kterým do telefonu dostanete stovky dalších aplikací.

Nokia E5Nokia E5Nokia E5Nokia E5Nokia E5

Prostě telefon. Vynikající.

Nokia E5 vás ničím neuchvátí. Na první pohled nic extra nenabídne, a v podstatě ani na ten druhý. Ale když se na to kouknete z druhé strany, zjistíte, že jde o perfektní telefon. Je extrémně rychlá, vyladěná, (skoro) vůbec nepadá ani nezamrzá. Má všechny funkce, které může mít, je poměrně dobře zpracovaná, vydrží dlouho a designem nemůže nikoho urazit. Ano, má i nějaké chybky (chybějící autofokus nebo chudší příslušenství v krabici). Ale celkově jde o jednu z nejlepších koupí, kterou můžete dnes za 6 000 Kč pořídit. Takže pokud chcete „prostě fakt dobrý telefon“ a QWERTY se vám bude hodit, neváhejte.

{testbox MTOSNOE5XX050}