Je tady dlouho očekávaná Nokia E7. Nabídne vše, co N8, ale k tomu přihodí ještě větší čtyřpalcový displej a plnohodnotnou QWERTY klávesnici.

Nokia dnes představila tři nové telefony. Není to nic nečekaného, o Nokia World 2010 v Londýně jsme totiž věděli hodně dopředu a už i tak trochu vytušili, které telefony to budou. Ale Nokia World ještě nekončí, zítra pokračuje a nejspíše se dočkáme ještě dalších nových zařízení. A samozřejmě se nezapomnělo i na nějaké to příslušenství, i o něm se na NokiaManii.cz dočtete.

Nokia Symbian^3

Tohle byl univerzální úvod ke všem třem článkům, nejdříve se podíváme asi na ten nejzajímavější model – Nokii E7. Poprvé jsme se o ní dozvěděli už hodně dávno, a koncem srpna jsme o ní věděli už téměř všechno. Tak jaká je současná vlajková manažerská loď v portfoliu Nokia? Skvělá. Vážně.

Čtyři řady. Konečně.

Nokia E7, jak už poznáte podle názvu, patří do řady Eseries, a bude to nejvyšší model. To byste ale neřekli dle designu, Nokia E7 totiž jako by z oka vypadla dvanáctimegapixelové Nokii N8. Těžko říct, vypadá to, že je to záměr  - třeba Nokia E5 vypadá zase jak z řady Cseries. Každopádně tím nechci nijak hanit to, jak Nokia E7 vypadá. Design je totiž skvělý: kovový, luxusní i elegantní zároveň. A pracovní E7 nebude tak pestrobarevná, jako N8 – koupíte ji ve stříbrné, černé a bledě modré.

Konstrukce je podobná, jako byla u Nokií N97. Má ale trochu jiný mechanismus. Tím už pomalu směřuji k tomu, že Nokia E7, jakožto pokračovatel řady komunikátorů, má samozřejmě plnohodnotnou QWERTY klávesnici. A ne ledajakou, konečně dostala pořádnou, čtyřřadou QWERTY, s velkými, oddělenými tlačítky. V ruce jsem ji ještě neměl (ale i na to se můžete za pár dní těšit), každopádně klávesnice vypadá opravdu pohodlně a psát se na ní bude dobře. Nechybí ani šipky a ovládací klávesy jako je Ctrl, Sym a Fn.

Nokia E7-00Nokia E7-00Nokia E7-00

Displej. Zatím největší, který kdy Nokia dostala (pokud nepočítám tablety a televize). Má úhlopříčku čtyři palce, tedy 101,6 mm. To už je opravdu velká plocha. Bohužel rozlišení je stále stejné, i když E7 by sedlo vyšší – 640 × 360 pixelů. Zobrazovací technologie je AMOLED, tedy stejná jako v Nokii N8, a displej je samozřejmě kapacitní, poradí si i s multitouchem. Krýt ho bude nejspíše opět velice odolné polarizované Gorilla Glass.

Záměrně jsem přeskočil velikost, displej o ní totiž hodně vypovídá. Asi se tedy nebudete divit, že Nokia E7 má 123,7 × 62,4 × 13,6 mm. Bude sice obrovský, ale tloušťka se povedla: 13,6 mm vůbec není moc, pro srovnání, Nokia N97 má 15,6 mm. A hmotnost? Pokud nemáte rádi těžké telefony, radši ji ani nečtete. Velikost a kovová konstrukce udělala své, se 176 gramy to bude jeden z nejtěžších telefonů na trhu.

Nokia E7-00Nokia E7-00

GSM, GPRS, EDGE, 3G, HSDPA, HSUPA, WiFi, Bluetooth, microUSB, OTG, microHDMI a 3,5 mm jack

Přeskočíme ke klasice, kterou je konektivita. Zde už místo pro mnoho inovací nezbývá, takže žádné novinky nehledejte, je zde ale vše, co může být. GSM s GPRS/EDGE na frekvencích 850/900/1800/1900 MHz, 3G sítě s 850/900/1700/1900/2100 MHz a samozřejmě i HSPA (tedy HSPDA a HSUPA). WiFi je přítomno v revizi 802.11 b/g/n, Bluetooth ve verzi 3.0. Kupodivu už zde není infraport, který se v pracovních Eseries držel dost dlouho.

Pokud máte radši kabel, je zde samozřejmě microUSB, které zvládne i dobíjení a poradí si s funkcí USB On-the-Go, takže můžete připojit USB disk, klávesnici nebo televizní tuner. Pro sluchátka je tu pak 3,5 mm jack, video z telefonu vypustíte přes microHDMI konektor, Nokia E7 zvládne výstup v HD Ready (720p). Oproti Nokii N8 už ale bude chybět 2 mm konektor pro nabíjení.

Honba za gigabajty už asi skončila, a tak má Nokia E7 "jen" 16 GB interní paměti. Kupodivu chybí slot pro paměťové karty, takže si s 16 GB budete muset vystačit. K tomu bude ještě 350 MB pro běh telefonu, gigabajtová ROM a – teď to zásadní číslo – 256 MB paměti RAM. Procesor je stejný jako v Nokii N8, a to včetně grafického akcelerátoru. Tedy ARM 11 s 680 MHz.

Nokia E7-00Nokia E7-00

Ale o čtyři megapixely chudší

Do teď byla E7 ve všem lepší, než její sestřička z Nseries, to ale teď něco změní. Asi správně tušíte, že dostala horší fotoaparát. I když ne o moc, má sice "jen" osm megapixelů, ale stále zvládá natáčení HD Ready (720p) videa. Zmizel i xenonový blesk, který nahradily dvě výkonné LED diody. Jestli bude mít autofokus se pořád neví, světelnost je f/2.8. Druhá kamerka pro videohovory má rozlišení VGA.

Málem bych zapomněl zmínit přítomnost A-GPS spolu s elektromagnetickým kompasem, kterému pomáhá ještě polohové čidlo. Díky tomu můžete pomocí Ovi Map navigovat úplně zdarma. A do hardwaru tak trochu patří i stereofonní FM rádio s RDS, s FM vysílačem bohužel nepočítejte. Zajímavou věcí je i přítomnost dvou mikrofonu pro odstranění okolního ruchu.

Na závěr ten nejhorší bod. Kdo bude takhle náročný hardware napájet? Postará se o to baterie Nokia BL-4D, která má kapacitu jen 1200 mAh. Nokia sice oficiální časy uvádí docela pěkné: 9 hodin hovoru v sítích GSM, 5 hodin v 3G, 18 dnů pohotovosti (GSM) a 19,5 dne v 3G. Realita ale bude asi jiná, a po zkušenostech s Nokií N900 budeme rádi, jestli E7 vydrží alespoň den.

Nová éra Symbianu

O hardwaru jsme si řekli už snad všechno. Co ale bude uvnitř? Nový Symbian^3. V podstatě úplně stejný, jako právě v Nokii N8. Pojďme si to tedy rychle shrnout.

Pohotovostní obrazovka nabídne widgety, nově ale můžete mít až tři obrazovky, mezi kterými lze přepínat. Celý systém se lépe ovládá prsty, má větší ikony, zrušil se otravný dvojklik. Multitasking vám ukáže živé náhledy aplikací, zprávy se budou zobrazovat v konverzacích. V hudebním přehrávači budete procházet alba pomocí Cover Flow, novinkou je i podpora multitouche, třeba při zoomování fotek.

Nokia E7-00Nokia E7-00Nokia E7-00

A hodit se bude i editor videí, pomocí kterého HD video sestříháte rovnou v telefonu. Nechybí ani integrace sociálních sítí rovnou do kontaktů a kalendáře a celkové zvýšení rychlosti, výkonu a lepší správy paměti. Kupodivu jsem ve specifikacích nenašel žádné rozdíly oproti N8, takže uvidíme, jestli se dočkáme takových ryze manažerských věcí, jako je třeba šifrování paměti.

Nokia E7-00Nokia E7-00

Vypadá to vážně pěkně

Nokia E7 vypadá vážně pěkně. Pokud jste o Nokii N8 neuvažovali, protože dotykový displej není nic pro vás a potřebujete plnohodnotnou klávesnici, máte nyní asi volbu jasnou. Nokia E7 přitom zachovává všechny přednosti Nokie N8 jako je HDMI výstup, nahrávání HD Ready videa, USB On-the-Go, a k tomu přidává obrovský displej a hlavně plnohodnotnou klávesnici. Cena? Ne nejnižší, ale odpovídající výbavě: asi 14 500 Kč. A to nejlepší nakonec: Nokia E7 by se měla začít prodávat ještě do konce roku.