Nokia X3 Touch and Type, tak zní celé jméno tohoto telefonu. Přichází s revolučním kombinovaným ovládáním: má dotykový displej, ale i klasickou klávesnici.

Nokia představila tento model, který zakládá zcela nové označení Touch and Type, v srpnu 2010 a na trh se dostala kupodivu rychle už na přelomu října a listopadu tohoto roku. Podle zkráceného značení se jmenuje Nokia X3-02, což by dle nové nomenklatury znamenalo, že jde o model změřením podobný Nokii X3. Ale i tak nejde Nokii za nové značení úplně pochválit, i ostřílený člověk, který se v mobilech orientuje, si telefon často spelete. Ale z řady Xseries poznáte, že telefon je hudebně zaměřený s ostře střiženým designem a určeným spíše mladší generaci.

Ostrý design a 9,6 mm

Barevných variací, ve kterých je možné telefon zakoupit je celkem pět (zatím se prodávají tři). Některé jsou poměrně zajímavé a tvoří telefon zvláštním i v pozitivním slova smyslu. Nám se do ruky dostala asi nejkonzervativnější barva z nabízených a to anglicky Dark metal, jde ale bez problémů označit za černou.

Nyní se dostáváme k tomu, proč má telefon označení Touch and Type.  Když Nokia s velkou slávou představovala inovativní ovládání, asi málokdo čekal, že půjde o pouhou kombinaci dotykového displeje a klávesnice. Nakonec se z toho vyklubala tato hybridní Nokia X3-02, která má tvary běžného telefonu v kombinaci s dotykovým displejem. Její rozměry jsou příjemných 105,6 × 48,4 × 9,6 mm. Zvlášť tloušťka mobilu prospěla a nejde tak o žádnou cihlu. To potvrzuje i hmotnost 78 gramů. Jde tedy o opravdu malý telefon, který v kapse skoro neucítíte.

Nokia X3 Touch & Type (X3-02)Nokia X3 Touch & Type (X3-02)Nokia X3 Touch & Type (X3-02)

Mobil hezky padne do ruky, zpracování je na poměry Nokie nadprůměrné. Nikde nic nevrže, neviklá se. Zadní kryt také drží pevně. Je to také jediná vnější kovová část. Pro otevření krytu musíte zmáčknout dvě tlačítka po bocích a poté kryt odloupnout. Jen upozorním, abyste si dali pozor na baterii, má tendenci z těla mobilu vyskakovat. Je to důsledek toho, že není v přístroji moc natěsno jako u jiných modelů. Koneckonců, vzhledem k minimu hardwaru to je logické.

Při pohledu na přední stranu se možná někdo vyleká, jestli nemá v ruce nepovedenou čínskou napodobeninu, jenže brzy zjistí, že to co vidí, je skutečně ono inovativní ovládání. Displej je sice dotykový, což jsme u Series 40 ještě neviděli, ale jinak je úplně stejný jako v těch nejlevnějších telefonech. Má úhlopříčku 2,4 palce a rozlišení QVGA, tedy 320 × 240 pixelů. Dotyková technologie je odporová, ale kupodivu je velice citlivá, takže to není na škodu. Každopádně už tak malý displej je kvůli dotykovému ovládání ještě menší.

Nokia X3 Touch & Type (X3-02)Nokia X3 Touch & Type (X3-02)

Co mi ale hodně vadí, je skutečnost, že displej je velice měkký a při trošku větším stlačení uprostřed děla nehezkou duhu a vlnky. Dotyková vrstva je asi blízko samotnému displeji a dochází tak k tlaku na něj, čímž vzniká tento efekt.

Hvězdička, nula a křížek na straně

S takto velkým displejem se do těla nevešla běžná klávesnice, ale muselo dojít k přesunu spodní řady na pravou stranu a tím se rozbouraly zvyklosti při psaní. Novému majiteli chvíli zabere, než si navykne používat 4 sloupce kláves. Samotná klávesnice má minimální mezery, jednotlivé řady jsou odděleny vyvýšenými okraji a horní funkční klávesy mají pro odlišení lesklý povrch.

Nokia X3 Touch & Type (X3-02)Nokia X3 Touch & Type (X3-02)Nokia X3 Touch & Type (X3-02)

Kvalitu klávesnice hodnotím jako průměrnou, je hlučná a nutnost tlačit více, než je obvyklé, vás odradí od psaní delších textů. Potěší ale to, že má rozměrná tlačítka. Věřím však tomu, že po zaběhnutí bude chodit hladce. Naopak boční klávesy pro ovládání hlasitosti a zamknutí displeje svou funkci plní výborně.

Nokia X3 Touch & Type (X3-02)Nokia X3 Touch & Type (X3-02)Nokia X3 Touch & Type (X3-02)

Pod displejem se kromě zmíněné alfanumerické klávesnice skrývají další klávesy. Jde o klasické zelené a červené sluchátko, pak také klávesa pro zkrácený přístup ke zprávám a hudební přehrávač.

I enkové WiFi

Telefonní a datové funkce jsou na vysoké úrovni. Najdeme zde čtyři frekvence GSM, WCDMA a dokonce i datové HSDPA a HSUPA. Musím pochválit i dostupnou WLAN 802.11 b/g/n. Telefon je prostě, co se týče konektivity na úrovni těch nejdražších telefonů. Tady však musím upozornit na zkušenost se špatným příjmem signálu Wi-Fi. Možná to není ani tak slabý příjem, jako spíše ukazování špatných hodnot.

Pro lokální spojení můžete použít Bluetooth ve verzi 2.1 anebo microUSB kabel (součást balení), tento konektor konečně i nabíjí. Pro úplnost dodám, že se nachází na horní straně spolu s 3,5 mm jackem pro sluchátka a 2 mm nabíjecím konektorem.

Co se týče paměti, kromě integrovaných 50 MB je přítomen slot pro microSD karty. V balení najdete rovnou 2GB, to sice není mnoho, ale vzhledem k dnešním cenám vás upgrade nepřijde moc dlouho. Vyměnit ji můžete i za chodu mobilu, jen připomínám vypadávající baterku, která by vás mohla nepříjemně překvapit. Vestavěný reproduktor patří mezi průměr jak hlasitostí, tak kvalitou, i když se Nokia chlubí, jak kdyby byl výjimečný. Ale sluchátka jsou strašná, pecky WH-102 by u hudebního telefonu být neměly.

Nokia X3 Touch & Type (X3-02)Nokia X3 Touch & Type (X3-02)

Fotoaparát je na zadní straně, naneštěstí krycí sklíčko není zapuštěno a může tak být náchylné na odření. Rozlišení je 5 megapixelů, bohužel bez autofokusu a bez blesku. A tak jsou tu megapixely spíš na škodu, než k užitku. Vše záleží na světelných podmínkách. Pokud je přítmí nebo zataženo, pak jsou fotky znatelně poznamenány delším časem a citlivostí, která je ještě vyhlazena softwarově do nevzhledné koláže barev. Vyfocení textu je vzhledem k absenci autofokusu nereálné. Ani pro video se také nehodí, protože dokáže sice VGA, ale pouze při polovičních 15 snímcích za sekundu.

Nokia X3 Touch & Type (X3-02)Nokia X3 Touch & Type (X3-02)Nokia X3 Touch & Type (X3-02)Nokia X3 Touch & Type (X3-02)Nokia X3 Touch & Type (X3-02)Nokia X3 Touch & Type (X3-02)

Asi si říkáte, že už je tu závěr a úplně jsme vynechali softwarovou část, která je nejdůležitější. Vynechali jsme ji právě proto: před dvěma dny totiž vyšel článek, který podrobně popsal pouze uživatelské prostředí Series 40 v dotykovém provedení. Totiž naprosto ten samý systém najdete i v přicházející Nokii C3-01.

Nokia X3 Touch & Type (X3-02)Nokia X3 Touch & Type (X3-02)

Jednooký mezi slepými králem

Ačkoliv jsem u Nokie X3-02 popsal dost nedostatků a nemnoho kladů, tak si myslím, že své kupce si jistě najde. Je to první telefon S40 s takto kombinovaným ovládáním od Nokie na našem trhu. Jeho cena je aktuálně 4 350 Kč a to je za hloupý telefon s průměrnou funkční výbavou dost. Nokia X3-02 musí sázet na lidi, kteří si ji koupí právě kvůli dotykovému displeji v kombinaci s klávesnicí, nebo kvůli jejímu zajímavému designu a kvalitnímu zpracování. Každopádně jako hardware se to docela povedlo a svou konstrukcí je téměř unikátní – klávesnici i dotykový displej v těle klasického telefonu vám dnes jen tak někdo nenabídne.

{testbox MTOSNOX302050}