Nokii C7 jde s klidem zařadit mezi nejelegantnější telefony vůbec. I když se tváří, že s N8 mnoho společného nemá, ve svých 10,5 mm ukrývá téměř vše.

Přemýšlel jsem, jestli test Nokie C7 pojmout klasicky, nebo udělat spíš takové srovnání s dvanáctimegapixelovou Nokií N8. Nokia C7 se totiž ani trochu nesnaží skrývat, že jde o hodně, ale opravdu hodně podobný telefon, i když z fotek to tak do očí nebije. Nakonec jsem zvolil kompromis: nebude to úplně klasická recenze, ale telefon jako takový popíšu tak jako obvykle.

Nejhezčí Nokia od dob E66, ta totiž vypadala stejně

Teď jsem možná až moc přilil olej do ohně, je to ale můj subjektivní názor, který ale nemám sám a dost vystihuje to, o co se Nokia C7 pokusila. Pokud Nokia N8 jde po funkčnosti, pak Nokia C7, přestože za ní o moc nezaostává, především po stylu. Šla cestou osvědčené klasiky a je typickým zástupcem designu společnosti Nokia, nejvíc se podobá asi už přes dva roky staré Nokii E66. A i když se tento styl všem líbit nemusí, proti tomu, že jde o jeden z nejelegantnějších telefonů poslední doby, se toho moc namítat nedá. Tohle se Nokii prostě povedlo.

Nokia C7Nokia C7Nokia C7Nokia C7

Z obrázků to tolik vidět není, ale Nokia C7 je opravdu tenká. Všimnete si toho hned, jak ji vezmete do ruky. U smartphonu je totiž hodnota 10,5 milimetrů opravdu neobvyklá, a radost vám nezkazí ani to, že místy o 1,3 mm vzroste na 11,8 mm. Nokia C7 je doposud nejtenčím Symbianovým^3 telefonem. A ani celkové rozměry nejsou nikterak šokující: 117,3 × 56,8 mm a 130 gramů.

Na hmotnosti se podepsalo především to, že telefon zdaleka není jen z plastu. Pravda, celohliníkové jednolité tělo jako u N8 to není, kovový je ale rámeček na přední straně a zadní kryt, stejně tak modul fotoaparátu. Bohužel ale nerezová ocel musela ustoupit anténě, a tak je ve spodní části rámeček přerušen a nahrazen nepříjemným vrzajícím plastem. Škoda, ale jinak to nejde.

Nokia C7Nokia C7Nokia C7Nokia C7

Přední strana telefonu je až na hardwarová tlačítka tvořena tvrzeným sklem Gorilla Glass. Díky tomu se nemusíte bát, že by se vám displej jen tak poškrábal, telefon toho nejspíš vydrží opravdu hodně. Zbytek je tvořen matným a dostatečně tvrdým plastem. Co se týče barevných provedení, dohromady jsou tři, aktuálně se ale prodávají jen dvě: černá (Charcoal Black) a stříbrná (Frosty Metal), příští rok by měla dorazit i o něco odvážnější hnědočervená (Mahogany Brown). Každopádně krásy čistého nerezu si užijete jen u té nejsvětlejší verze.

U Nokie C7 musím k celkovému vnějšímu popisu přidat ještě jeden odstavec, a to tvar. Takhle hezky vypadající a do ruky dobře padnoucí kus telefonu jsem v ruce dlouho nedržel. Vše je zaoblené, zakulacené, kýčovité přirovnání k oblázku je zcela na místě. Přitom si pár ostrých hran na těle C7 zachovala. Pokud se vám líbila na fotkách, věřte, že na živo se vám bude líbit ještě víc.

Nokia C7Nokia C7Nokia C7Nokia C7

Kvalita zpracování? Něco na tom vyrobit telefon z jednoho kusu a uživateli nedat přístup k baterii je. Ne, že by byla Nokia C7 nějak "odfláknuta" nebo snad měla některé zásadní konstrukční nedodělky, je ale vidět, že zadní kryt nesedí úplně přesně a při silném stisku trochu zapruží. Stejně tak již zmiňovaná plastová část rámečku nedělá při zmáčknutí úplně uchu lahodící zvuky. A ani krytka microUSB konektoru nebudí moc dobrý dojem, i když to dnes nebudí už skoro žádná. Takže ano, zpracování je na špičkové úrovni, ale N8 ani iPhone z jednoho kusu to není, s tím se musí počítat.

Zelené a červené sluchátko je zpět

Už jsem se bál, že po příchodu Nokie N8 se můžeme se zeleným a červeným sluchátkem rozloučit. Naštěstí tomu tak není a Nokia C7 nejen že obě klávesy má na svých místech, ale dokonce jsou to i opravdová, fyzicky stisknutelná tlačítka, nikoliv senzorové klávesy, u kterých je efekt na úkor funkčnosti. Úsměv na tváři vám ale ztuhne ve chvíli, kdy zjistíte, že při příchozím hovoru jsou na dotykovém displeji stejně virtuální klávesy v celé své kráse, takže nechtěné zvednutí při vyndávání z kapsy nebude problém.

Nokia C7Nokia C7Nokia C7

Pak už je tu jen zapuštěný vypínač shora telefonu a klávesy z pravého boku. Mezi klávesy pro změnu hlasitosti se vmísila ještě jedna klávesa pro hlasové ovládání a ztišení mikrofonu během hovoru. I na to jsme byli zvyklí zejména z Eseries a poukazuje to na to, že Nokia C7 není ke starým manažerkám příbuzná jen vzhledem. Pod ní je pak posuvný zámek displeje a spoušť fotoaparátu. Všechny klávesy jsou naprosto zapuštěné a hodně tuhé a možná tak trochu kazí uhlazený design.

Posuvný zámek má ale jednu specialitu, kterou jsme u Nokie dlouho neviděli. Ve chvíli, kdy ho podržíte několik sekund ve spodní poloze, se rozsvítí dvojitá LED dioda u fotoaparátu a vy si tak můžete posvítit na cestu. Ani to ale není všechno, ještě je tu jedna vychytávka: ve chvíli, kdy ztišíte mikrofon při probíhajícím hovoru, hlavní klávesa se podbarví červeně. Koneckonců, to už jste mohli vidět ve videu.

Nokia C7Nokia C7Nokia C7

Pojďme ještě v rychlosti projít zbývající prvky na telefonu. Zepředu asi nic nepřekvapí (nenápadné vzdálenostní čidlo, světelné čidlo a kamerka pro videohovory), jen bych si dovolil ne moc lichotivou pozvánku k sluchátku. Chromová dekorace je bohužel plastová a trochu z telefonu vyčnívá, což zapříčinilo to, že je už po pár dnech tato část telefonu dost slušně poškrábaná. Shora pak uprostřed najdete 3,5 mm jack a vedle něj ještě microUSB kryté plastovou krytkou. Na levém boku je pak ale ještě klasický 2 mm konektor pro nabíjení, jak už asi správně tušíte, nabíjet bude spolu s microUSB. Na spodní hraně je nelogicky mimo osu otvor pro poutko.

Zezadu pak všemu vévodí modul fotoaparátu, do jehož horní mřížky se ukryl i hlasitý reproduktor. Na nějakou kvalitnější hudební reprodukci zapomeňte, naprosto mu chybí basy, hraje ale docela hlasitě. Kupodivu i Nokia C7 má dva mikrofony. Ten klasický se nenápadně schovává pod klávesou menu, ten druhý je na zadní straně telefonu a asi byste ho nenašli. Pokud se totiž pozorně podíváte pod zámek zadního krytu, je pod ním mřížka. Ta není jen na okrasu, právě pod ní je druhý mikrofon, díky kterému Nokia C7 zvládne odstranění okolního ruchu. Tohle je jeden z trochu uměle vytvořených rozdílů oproti Nokii N8: ta by to sice uměla také, ale využívá ho pro nahrávání videa, což dle mých pokusů právě Nokia C7 nedělá.

Nokia C7Nokia C7Nokia C7Nokia C7

Mínus čtyři megapixely, autofokus a HDMI

Asi takhle by se dal shrnout hardwarový rozdíl oproti Nokii N8. Tady je ta podobnost totiž opravdu do očí bijící, i když se to ve Finsku snažili aspoň trochu zamaskovat. A to si teprve počkejte, jak to vypadá uvnitř telefonu. Takže se opravdu nechci moc opakovat, mrkněte do recenze Nokie N8, kde je hardware do podrobností (od AMOLED displeje až po USB On the Go) popsán.

Designový rozdíl je vidět na první pohled, o tom žádná. Ale při bližším zkoumání hardwaru opravdu zjistíte, že je Nokia C7 z 90 % stejná, jako současná vlajková loď. Důkazem budiž to, že údajně trpí i stejnými problémy – používá stejnou základní desku.

Ještě než se dostanu k tomu nejvýraznějšímu rozdílu, počítejte s menší integrovanou pamětí. Nokia C7 má "jen" 8 GB, zatímco N8 dvakrát tolik. To vás ale asi příliš trápit nebude, můžete si totiž přidat microSD kartu, která má až 32 GB. Bohužel se ale nachází uvnitř telefonu tak, že pro její výměnu musíte vyndat baterii.

Pojďme se tedy podívat na ten dlouho kritizovaný fotoaparát. Tomu, že Nokia nedává autofokus do high-endů jsem už věnoval samostatný článek, jaká je praxe? Tentokrát nelze tvrdit, že by osm megapixelů bylo na škodu. Pokud se totiž vedle fotek z Nokie C7 podíváte na fotky z nějakého pětimegapixelu bez autofokusu, uvidíte dost podstatný rozdíl, a to ve prospěch právě Nokie C7. Koneckonců, takové ty klasické fotky krajinovitého charakteru při dobrém světle vyfotí opravdu dobře a málem byste nepoznali, že fotka nepochází z nějakého o třídu lepšího fotoaparátu.

Ale ve chvíli, kdy budete chtít fotit na menší vzdálenost, dle mých zkušeností tak metr, Nokia tvrdí 60 cm, už by vás nezachránilo, ani kdyby megapixelů bylo dvakrát tolik. Z fotky se rázem stanou rozostřené omalovánky. A to vůbec nemluvím o "pravém" makru, kdy chcete fotit jeden objekt na úkor pozadí, to s Nokií C7 prostě neuděláte. Docela důležitým faktorem (i když u Nokie E7 bude jistě ještě důležitějším), je focení textu. Pokud s C7 klasickou A4 běžného písma vyfotíte, bude text sice hodně rozmazaný, ale přečtete ho. V nouzi to stačí. Trik fotit z větší dálky a fotografii si pak přiblížit ale nefunguje, na to je 8 megapixelů pořád málo.

To byl autofokus, jehož absenci Nokia odůvodňuje prostorovými důvody, automatické ostření jsme ale už viděli i v tenčích telefonech. Nokia C7 má ale ještě jeden podstatný rozdíl: chybí jí xenonový blesk. Ale díky tomu, že má dvojitou LED diodu, si můžete nejen posvítit na cestu (jak už jsem zmiňoval), ale i přisvětlit při natáčení videa. To totiž Nokia C7 zvládá se stejnou kuráží jako N8: v HD Ready rozlišení, tedy 1280 × 720 pixelů, a s 25 snímky za sekundu. Natáčí vážně dobře, takže pokud raději natáčíte, než fotíte, není se čeho obávat.

Nokia C7Nokia C7Nokia C7Nokia C7Nokia C7Nokia C7Nokia C7Nokia C7Nokia C7Nokia C7Nokia C7Nokia C7Nokia C7Fotka z Nokie C7Fotka z Nokie C7Fotka z Nokie C7Fotka z Nokie C7Fotka z Nokie C7Fotka z Nokie C7Fotka z Nokie C7Fotka z Nokie C7Fotka z Nokie C7Fotka z Nokie C7Fotka z Nokie C7Fotka z Nokie C7Fotka z Nokie C7Fotka z Nokie C7Fotka z Nokie C7Fotka z Nokie C7Fotka z Nokie C7Fotka z Nokie C7Fotka z Nokie C7

Dalším rozdílem je zmiňované HDMI. To v Nokii C7 skutečně chybí (a tentokrát je to snad z odůvodnitelných prostorových důvodů), o videovýstup ale nepřijdete: můžete využít klasický analogový cinchový kabel, který k telefonu připojíte přes 3,5 mm jack. Ale to už je z hardwarových rozdílů opravdu všechno, kdyby mi někdo nevěřil, podívejte se na Forum Nokia. Telefony jsou ve všem ostatním úplně stejné.

 Přestože má Nokia C7 jinou baterii, jde o Nokia BL-4D, má stejně jako N8 kapacitu 1200 mAh. Nějaké velké rozdíly ve výdrži nečekejte, HDMI konektor toho moc nespotřebuje a pokud s N8 fotíte přes den, tedy bez xenonového blesku, vyjde to skoro na stejno. Ale můžeme říci, že o pár hodin déle C7 asi vydrží, koneckonců i oficiální čísla jsou vyšší.

Symbian^3 už je jen jeden

A jak to vypadá uvnitř? Jak už jsem nakousl, pokud pominu pár předinstalovaných aplikací, úplně stejně. Bohužel (nebo bohudík?) už asi nadobro skončila diferenciace Symbianu, kdy jste v hudebních telefonech nalezli trochu jiné funkce než v těch pracovních. Symbian^3 už bude nejspíš úplně stejný ve všech telefonech, ať to bude high-end za patnáct tisíc nebo levná dotykovka za pětinu. Na druhou stranu se tak nemusíte bát, že by v jednom telefonu chybělo něco, co se vám líbilo v podobném modelu.

Pravda, trochu se změnilo uspořádání menu. Webová TV se sloučila s videi a hudební přehrávač je nově ve složce hudba, do uvolněného místa se nastěhovala aplikace Sociální sítě. Ale to to píšu opravdu jen proto, aby tady nějaký ten rozdíl byl. Protože jinak seřazené menu, obzvlášť když si ho můžete upravit dle libosti, asi nikoho zajímat nebude.

Nokia C7Nokia C7Nokia C7Nokia C7

Je ale přítomno pár nových předinstalovaných aplikací. Třeba aplikace Mobile Security od F-Secure, i když tu si musíte před instalací nejdřív stáhnout, která ochrání telefon proti virům ale i vaše data proti případnému zloději. Bohužel jde jen o trial verzi. Pak je zde Psiloc World Traveler, ten pomůže při cestování, třeba tím, že najde to správné letadlo. Pak ještě přibyla složka hry, ve které se nachází dva kousky z dílen Nokie: Ovi Maps Challange a Climate Mission. Pravda, to, že v Nokii N8 nebyla předinstalována žádná hra, nebylo úplně ono, ale ani tohle není žádný zázrak. Alespoň něco.

Nokia C7Nokia C7Nokia C7Nokia C7

Trochu mimo téma sem zahrnu ještě poslední rozdíl, který C7 oproti své chytřejší kolegyni N8 má, a to je obsah balení. Zatímco krabice Nokie N8 je větší a doslova napěchována všemožnými redukcemi, k C7 dostanete prostě jen malou nabíječku AC-15, patnácticentimetrový microUSB kabel a neposlouchatelný headset WH-102. Tady se Nokia skutečně moc nepřetrhla.

Nokia C7Nokia C7Nokia C7Nokia C7

Design až na prvním místě

Nokia C7 je prostě v první řadě stylový telefon. A dokonce možná i ve druhé a ve třetí. Ale to neznamená, že by nějak výrazně za Nokií N8 ztrácela. Takže komu ji lze doporučit? Pokud netoužíte po výborném fotoaparátu s bleskem, obejdete se bez HDMI konektoru, koupíte si paměťovou kartu a rádi si semtam vyměníte baterii, Nokia C7 bude dobrou volbou. Jinak vám v 10,5 mm nic chybět nebude.

{testbox MTOSNOC700050}