Nejstylovější sluchátka posledních dvou let. Modrá, černá, růžová, bílá. Navíc razítko Monster. Co víc si přát? Možná zvuk. Ten ale rozhodně nehrál hlavní roli.

V říjnu minulého roku, kdy se konala velká akce pod názvem Nokia World, Nokia nepředstavila jen první smartphony Nokia Lumia s Windows Phone, ale i nová sluchátka Nokia Purity.

Nokia Purity by Monster

Nokia se stejně jako společnost HTC před pár měsíci spojila s americkou společností Monster. Proto ten záměrně dvojsmyslný titulek. I když jde o společnost založenou v roce 1978, do výroby sluchátek se pustila teprve před čtyřmi lety. I když se tak o sluchátkách Monster všude mluví v superlativech, jsou cool a in a mají okolo sebe neuvěřitelný must-have effect (tolik cizích slov narvat do jedné věty), tak jde primárně o módu a marketing. To je můj dojem z pohledu venku, který se vyzkoušením si sluchátek na vlastní uši jedině potvrdil.

Nokia Purity by Monster

Hned na začátek říkám, že nejsem žádný přehnaný audiofil a nemám doma žádnou měřící aparaturu. Zároveň si ale troufám tvrdit, že nižší vyšší třídu sluchátek od těch, co si na ni jenom hrají, poznat dokážu. A Sluchátka Nokia Purity by Monster se do této kategorie jednoznačně zařadila. Srovnával jsem primárně se sluchátky Jays q-Jays, Koss PortaPro a Bose On-Ear.

Nokia Purity HD

Přívlastek HD má u těchto sluchátek, v řeči Nokia označení WH-930, naznačovat, že jde o přenosný uzavřený on-ear model. Co si budeme povídat, sluchátka sází především na atraktivní design, což se určitě povedlo.

Nokia Purity by Monster

Prodávají se ve čtyřech barvách, které má Nokia poslední dobou obzvlášť v oblibě: bílé, černé, azurové a magentě. Už tím se jednoznačně odlišují od zbytku trhu, a i celkový tvar sluchátek dokazuje, že se tady dala přednost designu před funkcí.

Nokia Purity by Monster

I když mají sluchátka nastavitelnou velikost a kožené náušníky, rozhodně jsem měl na uších už i příjemnější modely. Navíc rozhodně nejsou nejlehčí (180 gramů), takže už i při rychlejší chůzi vám na hlavě nebudou držet na sto procent.

Nokia Purity by Monster

A když už je sundáte z hlavy, složit je je možné jen velmi omezeně: masivní tvrdé pouzdro má stále rozměry 15 × 15 cm a do kapsy ho určitě nedáte.

Nokia Purity by Monster

Líbilo se mi ale provedení kabelů. Na levé mušli sluchátka je klasický 3,5 mm jack, do kterého zapojíte jack-jack plochý kabel pro propojení s telefonem.

Nokia Purity by Monster

Kabely dostanete hned dva, jeden je určený obzvláště pro telefony s Windows Phone, protože na něm najdete kromě mikrofonu i ovládání hlasitosti a tlačítko pro přijetí hovoru (funguje i pro pozastavení skladby), ten druhý už má na sobě pouze mikrofon a měl by fungovat s drtivou většinou ostatních telefonů.

Nokia Purity by Monster

Je to příjemné řešení, protože když si roztrhnete kabel, stačí si koupit nový a nemusíte s celými sluchátky do servisu. Konektory jsou samozřejmě pozlacené.

Nokia Purity by Monster

Ale konečně už ke zvuku. Nokia Purity HD hrají rozhodně nadprůměrně a pokud se neřadíte mezi ty, co slyší spadnout špendlík na zem ve vedlejší místnosti a ještě určí přesnou frekvenci, nebudete jim toho moci moc vytknout.

Nokia Purity by Monster

Zvuk je poměrně vyvážený, nejsou výrazně přebasovaná, jako mnohá sluchátka dnešní doby. Středy a výšky jsou věrné, nijak nezkreslené. I tak mi ale celý zvuk přišel trochu plochý, nejspíš proto, aby sluchátka vyhovovala všem bez ohledu na žánr. Čekal bych, že budu ze zvuku nadšený, a to se nestalo.

Nokia Purity by Monster

Dostatečně okázalé samozřejmě musí být i balení. Magnety, tvrdý karton, ekologie šla protentokrát stranou.

Nokia Purity by Monster

Pokud vám nejde o styl a chcete kvalitní zvuk, za stejnou cenu se dají najít určitě mnohem lepší sluchátka. Je vidět, že design a značka tady byla na prvním místě.

Sluchátka Nokia Purity HD si můžete zakoupit ve značkovém internetovém obchodě obchod-nokia.cz za 3 899 Kč.

Nokia Purity

Nokia Purity (Nokia WH-920), tedy špuntový headset, jsem si na uši nasadil až po Purity HD, a trochu mi to spravilo náladu. Barevné varianty sluchátek jsou stejné (bílá, černá, azurová a magenta), design se mi subjektivně líbil ještě o něco víc. Sluchátka seděla v uších perfektně, nejspíš díky kónickému tvaru a také hned šesti velikostem nástavců do uší.

Nokia Purity by Monster

Tentokrát už je plochý kabel s dálkovým ovladačem na sluchátkách napevno, dostanete ale ještě krátkou (10 cm) redukci, se kterou jde pak headset připojit alespoň s funkčním mikrofonem i k ostatním telefonům.

Nokia Purity by Monster

V balení najdete opět i pevné pouzdro, které se mi ale stále zdá zbytečně předimenzované (8 × 8 cm), sluchátka by se určitě vešla do menšího. Trochu mě šokovalo, že v této cenové relaci špunty nepoužívají vyměnitelné filtry.

Nokia Purity by Monster

A zvuk u špuntů? Je daleko živější, i když méně vyvážený. Na druhou stranu, pokud máte rádi basy, špuntová sluchátka zaměřená na nejnižší frekvence se hledají špatně, a Nokia Purity v tom rozhodně nezklamou. Za to výšky už dělají problém a při vyšší hlasitosti ulétávají do podivného pískání.

Nokia Purity by Monster

Subjektivně se mi špunty líbily víc, je ale pravda, že věrnější a vyváženější zvuk má on-ear model. Na druhou stranu, špunty jsou o značnou cenu levnější a ve své cenové kategorii už budou těžko hledat takto basově zaměřeného konkurenta.

Sluchátka Nokia Purity si můžete zakoupit ve značkovém internetovém obchodě obchod-nokia.cz za 1 998 Kč.

Nokia Purity by Monster

Resumé? Nečekejte zázraky. Design je spolu se značkou Monster na prvním místě. A i když jsou oba modely zvukově nadprůměrné, za stejné peníze se dají sehnat sluchátka, která budou hrát daleko lépe. Pokud si ale na špičkový zvuk nepotrpíte, chcete něco, co bude hrát dobře, bude dobře vypadat, půjde s tím ovládat Lumia s Windows Phone a na ceně vám až tak nezáleží, oba modely Nokia Purity jsou dobrou volbou. By Monster.