Nokia 8600 Luna je telefon zaměřený na luxus. Nic víc, nic míň. Přečtěte si rychlé shrnutí jejích vlastností s praktickými zkušenostmi. A nezapomnělo se ani na fotku asi nejelegantnějšího prvku.
Někdo nepotřebuje funkce. Záleží mu hlavně (a někdy i jen) na vzhledu, stylu, luxusu a reprezentativnosti. Přestože je takovýchto telefonů jako šafránu, pár se jich přece jen najde. Nokia je řadí do řady 8XXX. Po Nokiích 8800 a 8800 Sirrocco přichází Nokia 8600 Luna - česky měsíc. A nejmenuje se tak náhodou. Protože jde u Luny opravdu jen o design a funkce jsou stranou, odkážu vás na první pohled, kde se dozvíte vše potřebné. Nebudu se tedy zbytečně opakovat a uvedu především zkušenosti s telefonem jako takovým.
Nokia 8600 Luna je telefon zvláštní vysouvací konstrukce. Princip se popisuje těžko, ale přes klávesnici je kryt obalující celý telefon, nevysouváte tedy kryt z klávesnice, ale telefon z krytu. Kvalita konstrukce je, jak jinak, vynikající. Při vysouvání pomáhá až moc silná pružina, telefon tedy opravdu velice slyšitelně cvakne. A to i při zavírání. Nikde se nic neviklá, kryty drží pevně. Při bližším zkoumání trochu zamrzí, že stříbrné lemování úplně přesně nelícuje. Co se týče rozměrů, jakmile Lunu vezmete do ruky, víte, že v ruce opravdu něco máte. Rozměry 140 x 45 x 15,9 milimetru nejsou nejmenší a hmotnost 140 gramů je opravdu hodně. No, ocel a sklo jsou prostě těžké. Tím se dostávám k materiálům, které jsou na celém telefonu asi nejzajímavější. Přední strana je tvořena (až na poněkud plastovou klávesnici) celá ze skla. To, které kryje klávesnici, je kouřové. Vidět pod něj je jen málo a jen v některém světle. Telefon ale umožňuje nádhernou věc, která "vyžírá" baterku. Můžete si zapnout, že má telefon ve stavu nečinnosti rozsvěcet a zhasínat klávesnici, která přes sklo prosvítá. A musím uznat, nic hezčího jsem na mobilu ještě neviděl. Zezadu je v zavřeném stavu naopak celý telefon matný. To, že jsou kryty ocelové, z fotky nepoznáte. Naživo ale hned. Po otevření se objeví fotoaparát a okolo něj je opět lesklá plocha. Tu považuji za hodně nepraktickou, přesně tam máte prsty, když píšete na numerické klávesnici. Obsah balení je oproti běžným telefonům rozsáhlejší, ale Bluetooth headset jako k Nokii 8800 Sirrocco nedostanete. V balení kromě základního příslušenství (microUSB nabíječka, kabel a headset s redukcí, manuály a CD) navíc naleznete magnetické kožené pouzdro, řetízkové poutko a hadřík. Ten se bude hodit.
Hardwarem telefon zaostává, protože podobně vybavený je dnes telefon za pět tisíc. Celkem se povedl displej, má QVGA rozlišení a přes své lesklé sklo je dobře čitelný na sluníčku. Klávesnice má celkem povedená tlačítka, jak ta ovládací, tak numerická mají jistý stisk, příjemně cvaknou a nekloužou. Jen poslední řada numerických tlačítek je dost blízko u okraje krytu, přístup k nim tedy není nejpohodlnější. Co já osobně postrádal bylo vypínací tlačítko - pro přepnutí profilů musíte jít do jejich nabídky. Nejvíce mne naštvala absence podpory paměťových karet, dokončila to pro jistotu i chybějící Mass Storage. Dostat do telefonu pár písniček bylo utrpení. A i interních 128 MB není moc. Fotoaparát by se odpustit dal, nemá ani blesk, za to fotí na šířku a nastavení jsou na jeho dvoumegapixelové rozlišení docela rozsáhlé. Na chvíli se pozastavím u novinky, microUSB konektoru. Ten mne za začátku nepříjemně naštval: v zapůjčeném balení chyběla nabíječka. U jiného telefonu bych nad tím mávl rukou a dobil si ho jinou, vždyť Nokie mají všechny nabíječky stejné. Jak dobít přes microUSB mne ale opravdu nenapadalo. Teoreticky by to mělo jít přes USB v PC, to ale při úplném vybití telefon nedobije. Špatnou zkušenost mám i se sluchátky: přiložená redukce je až na 2,5 mm jack dobrá, koneckonců ani headset nehraje tak hrozně, ale když jsem si zapojil další redukci na 3,5 mm jack a sluchátka Koss Porta-Pro, tak telefon protestoval, že mu cpu nepodporované příslušenství. Jinými slovy: s hudbou na 8600 moc nepočítejte. Mimo jiné nechybí ani Bluetooth, GPRS i EDGE a mnohé další.
"Měsíční" telefon je postaven na platformě Series 40, bohužel jen 3rd Editon. Prostředí telefonu mě trochu zklamalo. Výchozí nastavené téma sice není špatné, jen spořič obrazovky je v jiných barvách. Ale jako výchozí má Nokie 8600 nastavena hezké, šedé ikonky. Na tom by nebylo nic špatného, ba naopak, kdyby se v menu po animaci nezměnily na ty barevné (které jsou navíc podivně zubaté). Žádné inovativní či převratné novinky se nevyskytly. Vše je při starém, telefon je tedy i příjemně rychlý. Znovu budu mít výtku k hudebnímu přehrávači, který je skoro nepoužitelný, protože skladby netřídí, i když, koneckonců jich do 128 MB tolik nenahrajete. Kalendář je dobrý stejně jako vždy před tím, opakovaný budík nechybí, rekordér je omezený na pět minut, kontakty také ujdou. Opravdu, nic se nezměnilo. Co mne docela zklamalo, byla výdrž. Sice vydržela více, než Nokia 7500 Prism, ale ne o tolik. Nejvíce jsem se dostal asi na tři dny. A to jsem nesměl moc surfovat (a blikání klávesnice jsem si vypnul).
Závěr k tomuto telefonu je jednoduchý. Nokia 8600 Luna je opravdu nádherný telefon, vyrobený z exkluzivních materiálů a navíc určitou dávkou tajemnosti. Za velice elegantní prvek považuji poblikávání klávesnice pod sklem. Pro koho je Luna s cenou zlevněnou o šest tisíc z původních 26 000 Kč asi nemusím psát. A vyplatí se tento telefon koupit? Když někomu pomůže uzavřít několikamilionový kšeft, určitě ano.