Nokia C2-02 útočí zejména cenou. Za dva a půl tisíce dostanete stylový telefon, který má dotykový displej, vysouvací klávesnici a umí i to, co byste nečekali.

Nokia C2-02 vypadá na první pohled jako nudný telefon. Ale nenechte se zmást. Přichází totiž s mnoha novinkami, v dnešní době už docela unikátní vysouvací konstrukcí a hlavně za skvělou cenu. Ale to nejlepší ještě teprve přijde. V následujících týdnech by se totiž měla začít prodávat Nokia C2-03 a C2-06, které přináší navíc ještě druhý slot pro SIM kartu. Vy tak můžete být na příjmu na dvou telefonních číslech najednou. A neměly by stát o moc víc.

Elegantní oblázek

Nokia C2-02 přichází s dnes už docela vzácnou vysouvací konstrukcí. Vzácná je proto, že všichni výrobci už dělají jen dotykové displeje, a tak se nemá co vysouvat. Tím postupně mířím k tomu, že Nokia C2-02 využívá koncept kombinovaného ovládání Touch and Type. Má tak jak dotykový displej, tak klasickou hardwarovou numerickou klávesnici.

Nokia C2-02Nokia C2-02Nokia C2-02Nokia C2-02

Jinak jde o docela malý oblý telefon (103 × 51,4 mm) i když pravda, 17 mm tloušťky a 115 gramů není zrovna nejméně. Telefon se prodává ve dvou barevných provedeních, tmavém a světlém se zlatými prvky. I když telefon nevypadá vůbec špatně, je na něm prostě na první pohled vidět použití nepříliš kvalitních plastů a zlatý lesklý lak to už jen podtrhuje. Kromě materiálů přitom mít konstrukční výtky nemůžu, jako správný vysouvák má telefon kovovou kostru, i zadní kryt drží skvěle.

Nokia C2-02Nokia C2-02Nokia C2-02Nokia C2-02

Na telefonu najdete dohromady sedmnáct kláves, z toho dvanáct patří vysouvací klávesnici. Je sice hardwarová, i tak ale nečekejte zázraky, dříve jsme tu určitě povedenější klávesnice měli. Klávesnice je celá z jednoho bloku plastu, má nízký zdvih a ani hmatové odlišení jednotlivých kláves není nejlepší. Stále jde ale o mnohem lepší alternativu, než je psaní na malém dotykovém displeji.

Nokia C2-02Nokia C2-02Nokia C2-02Nokia C2-02

Pak už tu máme jen červené a zelené sluchátko, kolébkovou klávesu pro ovládání hlasitosti a posuvný zámek displeje. Ještě, že tak, předcházející Nokie X3-02 a C3-01 jej neměly a odemykání telefonu pomocí displeje je dost otravné.

Dotyk musí být

Displej narostl na úhlopříčku 2,6 palce, a to mu myslím dost prospělo, teď už ovládání nedělá nejmenší problémy. Škoda jen, že je displej rezistivní, a bohužel je hodně necitlivý, takže mnohdy neudělá to, co jste po něm chtěli. Rozlišení se nezměnilo, zůstává na 240 × 320 pixelech, ale to pro uživatelské rozhraní Series 40 bohatě stačí.

Jinak je ale hardware telefonu o něco horší. Nečekejte 3G sítě, bude vám muset stačit GPRS a EDGE v GSM sítích na frekvencích 900 a 1800 MHz. Stejně tak se bohužel vytratilo i WiFi. Zůstalo alespoň Bluetooth a pod baterií se ukrývá i slot pro microSD karty, takže Nokia C2-02 zastane díky 3,5 mm jacku pro libovolná sluchátka i funkci hudebního přehrávače. Pro spojení s počítačem je zde microUSB, zklamalo mě ale, že nenabíjí, ačkoliv by mělo.

Nokia C2-02Nokia C2-02Nokia C2-02Nokia C2-02

Horší je i fotoaparát, i když si díky absenci autofokusu u všech modelů o moc nepohoršíte. Má už jen dva megapixely a zmizela i přisvětlovací LED dioda. Focení tak asi moc nevyužijete, a o videu v prehistorickém rozlišení 176 × 144 pixelů ani nemluvím. Fotoaparát je tu spíš proto, aby tady byl.

Nokia C2-02Nokia C2-02Nokia C2-02Nokia C2-02

Nokia C2-02Nokia C2-02Nokia C2-02Nokia C2-02

Říkám si, jestli není něco špatně, když jásám nad tím, že jsem si mohl dovolit se při používání Nokie C2-02 tři dny v kuse nedotknout nabíječky a odcházet s jednou čárkou a pocitem, že to do odpoledne telefon bez problémů vydrží. Ano, baterie Nokia BL-5C s kapacitou 1020 mAh totiž tento jednoduchý telefon i při skutečně náročném používání (nonstop připojení, email, chat, pár desítek minut hovoru a surfování) udrží v provozu bezpečné dva dny. Takže pokud jej budete trochu šetřit, pracovní týden bude bez problémů. A to je v dnešní nabídce opravdu malý zázrak.

Nokia C2-02Nokia C2-02Nokia C2-02

Mapy a úsporný prohlížeč

Jak už jsem psal, Nokia C2-02 přichází s uživatelským rozhraním Touch and Type, které je postavené na prostředí Series 40, ale obohacené o dotykové ovládání. Nokii se to kupodivu docela povedlo, a tak to telefonu poměrně sedí. Jen škoda, místo pro pětisměrnou ovládací klávesu by se určitě našlo, a měli byste pak možnost telefon ovládat klasicky.

Dotykovému rozhraní Touch and Type jsme už věnovali samostatný článek, kde se dozvíte vše potřebné, ale Nokia C2-02 přináší menší i větší vylepšení. Ty můžete vidět na následujícím skoro desetiminutovém videu. Takže se pohodlně usaďte a sledujte.

Trochu toho textového popisu by to ale stejně chtělo. Nečekejte zásadní změny, filozofie uživatelského prostředí je pořád stejná. Novinka už má ikony ve stylu Symbianu Anna, zobrazuje SMS zprávy i v podobě konverzací, na druhou stranu třeba hudební přehrávač nepochopitelně přišel o ekvalizér.

Trochu se změnila i domovská obrazovka, která má trochu větší a použitelnější widgety. Nesmírně se mi ale zalíbila podpora gest táhnutí, jak jim Nokia v telefonu říká. Jde o něco podobného, jako Swipe v Nokii N9, můžete si nastavit akce při táhnutí zleva doprava a naopak na domovské obrazovce. Jde takhle třeba zamknout klávesy.

Těmi dvěma nejzásadnějšími změnami jsou ale Nokia Mapy a internetový prohlížeč. O navigaci se sice Nokia už pokoušela u Nokie 6300i, tentokrát to ale znovu zkouší už o něco střízlivěji. Telefon navigovat neumí, ale dokáže prohlížet mapu, zobrazovat body zájmu, navrhnout trasu a dokonce i přibližně podle síťových buněk určit polohu. I když použitelnost není veliká, rozhodně jde o příjemný bonus a velkou konkurenční výhodu.

Tou druhou novinkou je internetový prohlížeč, na kterém Nokia už pracuje poměrně dlouho. V čem je tak unikátní? Pracuje na podobné bází jako známá Opera Mini – servery v Nokii stránku stáhnou, zpracují, zkomprimují a až potom vám ji pošlou do telefonu. Výsledkem je tak méně přenesených dat, lepší zobrazení a rychlejší surfování. Kromě toho má prohlížeč i docela intuitivní uživatelské rozhraní a umí vyhledávat. Rozhodně nečekejte ale nějaký velký uživatelský zážitek, stále jde spíše o nouzové řešení. To ale telefonu na úrovni Nokie C2-02 bohatě stačí.

Hodně muziky za málo peněz

Naschvál jsem vám přesnou cenu tajil až do závěru. A nevyhnul jsem se ani použití tohoto klišovitého titulku. Ale k Nokii C2-02 to prostě sedí. Za dva a půl tisíce korun totiž získáte telefon, který je docela hezký, vysouvací, má dotykový displej i klasickou klávesnici, pokročilé uživatelské prostředí s plnou podporou push mailu, chatu i sociálních sítí, dokáže určit polohu na mapě a vyhledat trasu třeba do nejbližší restaurace, zastane i funkci hudebního přehrávače a když budete potřebovat najít něco na internetu, zvládnete to díky kompresi dat rychle i levně.

{testbox MTOSNOC202050}

A tak telefonu rádi odpustíte i absenci WiFi či 3G sítí nebo špatný fotoaparát. Obzvlášť, když vás podrží na příjmu i tam, kde by všechny ostatní chytřejší telefony byly už dávno bez energie. A to nejlepší teprve přijde, až si do něj budete moci dát hned dvě SIM karty.

Nokia C2-02Nokia C2-02Nokia C2-02Nokia C2-02